Turystyczna pomoc dla Ukrainy – zbiórki dla uchodźców w Krakowie

Grupa wolontariuszy związanych z branżą turystyczną w Krakowie od pierwszych dni wojny w Ukrainie stara się pomagać na wiele sposobów uchodźcom, którzy przyjeżdżają do Polski lub przemieszczają się do innych krajów oraz także tym, którzy zostali w swoim kraju. W tym celu utworzono też specjalną grupę na Facebook’u: Kraków dla Ukrainy – Pomoc na miejscu w Krakowie.

Grupa uczestniczy w organizowaniu wielu przedsięwzięć takich jak m.in.: przyjęcie i rozładowanie 20-tonowego tira z Hiszpanii (24 palety). Na ich grupie na Facebooku można zapoznać się z innymi inicjatywami, a także dołączyć do niesienia pomocy.

Jak można pomóc?

W dniach 27 kwietnia – 7 maja 2022 zorganizowana zostanie w Krakowie zbiórka żywności długoterminowej, lekarstw i środków medycznych, które będą rozdysponowane do punktów przyjmujących uchodźców z Ukrainy zarówno w Krakowie jak i w innych miejscowościach w Małopolsce. Żywność, lekarstwa i środki medyczne zostaną również wysłane wraz z transportami pomocy humanitarnej na Ukrainę.

W zbiórce żywności, lekarstw i środków medycznych grupę wspierają niżej wymienione hotele. Produkty z listy będzie można do nich przynosić przez całą dobę w dniach 27.04-07.05.2022. W hotelach będą postawione kosze oznaczone logo grupy Kraków dla Ukrainy – pomoc na miejscu w Krakowie oraz opieczętowane puszki na zbiórkę datków dla tych, którzy chcieliby wspomóc projekt finansowo.

Hotele w Krakowie obecnie zaangażowane w akcję:

  • 4* Hotel Vienna House Andel’s Cracow (ul. Pawia 3)
  • 4* Hotel Hilton Garden Inn (ul. M. Konopnickiej 33)
  • Liebeskind Boutique Hotel (ul. Szujskiego 3)
  • 4* Qubus hotel Kraków (ul. Nadwiślańska 6)
  • 3* hotel Vienna House Easy Cracow (ul. Przy Rondzie 2)
  • 4* Hotel Park Inn by Radisson Kraków (ul. Monte Cassino 2)

Aktualna lista hoteli będzie podawana w postach na grupie Kraków dla Ukrainy – pomoc na miejscu w Krakowie.

Jeśli w innych miastach Polski ktoś będzie chciał zorganizować taką zbiórkę, proszony jest o kontakt z grupą na Facebooku, gdzie znajduje się więcej informacji dotyczącej niesienia pomocy. Pełna lista zbieranych produktów znajduje się na Facebooku.

Uwaga – żywność:
Opakowania maksymalnie do 1 kg. Worki 25 kg np. cukru nie są pożądane.

Pakowanie żywności:
Należy pamiętać, aby żywność nie była w szklanych  opakowaniach. Lepiej kupować opakowania uzupełniające w torebkach lub w puszkach. Szkło może łatwo pęknąć podczas transportu.

Waga:
Żywność w plastikowych opakowaniach lub torebkach jest znacznie lżejsza i łatwiej taką żywność jest przetransportować.