Turyści pamiętaja o Kanale Elbląskim

archiwum zegluga.com.pl

Rośnie liczba rezerwacji na wycieczki po Kanale Elbląskim. Wśród chętnych, jak podała PAP, są Polacy, Niemcy, Włosi, Czesi, oraz Francuzi.

Gdański Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który remontuje Kanał od 2011 roku, zapowiada, że rejsy kanałem prawdopodobnie będą możliwe już od czerwca.

Agnieszka Buczyńska z działu marketingu przedsiębiorstwa „Żegluga Ostródzko-Elbląska”, która organizuje rejsy na tej trasie, powiedziała w rozmowie z PAP: „Ta informacja wręcz zelektryzowała turystów z całej Europy, już rezerwujemy terminy rejsów nie tylko w czerwcu, ale i lipcu, czy sierpniu, a nawet w październiku. Rejsy po pochylniach rezerwują już grupy z Włoch, Francji, Czech, Hiszpanii, obu Ameryk. Rezerwujemy rejsy zastrzegając, że będą one możliwe o ile RZGW w Gdańsku, zgodnie z zapowiadanym terminem, zakończy remont kanału.”

Kanał Elbląski był zamknięty dla wodniaków od jesieni 2012 roku., ale pierwsze prace przy odmulaniu szlaku wodnego prowadzono już od sierpnia 2011 roku. Dotychczas pogłębiono dno i wzmocniono brzegi na odcinkach: Miłomłyn-Jezioro Drużno, Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki, Miłomłyn-Iława oraz między jeziorami Ruda Woda i Bartężek. Przebudowano i zautomatyzowano śluzy w Ostródzie, Zielonej, Małej Rusi i Miłomłynie.
Rewitalizacja kosztowała do tej pory ok. 99 mln zł. Całkowita wartość projektu, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, jest szacowana na 115 mln zł.