Turyści lubią Kraków także za cenę

AG

W zeszłym roku Kraków odwiedziło 9,9 mln turystów, wydając łącznie 4,5 mld zł. Ponad 73 proc. odwiedzających to Polacy.

Eksperci Artery Hotels przygotowali krótkie podsumowanie list i danych, by sprawdzić, kto i za co docenił Kraków w tym roku.

Mateusz Stępień, manager Artery Hotels, powiedział: “Turyści najczęściej przyjeżdżają do Krakowa, by zobaczyć zabytki, odwiedzić znajomych i krewnych lub po prostu w celach wypoczynkowych i dla rozrywki. Największe atrakcje miasta to oczywiście Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Główny i dawna żydowska dzielnica Kazimierz. Wielu turystów z entuzjazmem zaznacza, że wrócą tu ponownie. Ich zachwyt widać w wynikach ankiet i rankingów.”

Według badań ruchu turystycznego przeprowadzonych w 2014 roku przez Małopolską Organizację Turystyczną rzeczywiście większość odwiedzających zadeklarowała chęć ponownego przyjazdu, a aż 90 proc. zamierza polecić wizytę w Krakowie swoim znajomym. Liczby te znajdują odzwierciedlenie również w światowych i europejskich rankingach poczytnych magazynów i serwisów internetowych.

Na liście “Najlepszych miast na świecie na 2015” amerykańskiego miesięcznika Travel + Leisure, jednego z najsłynniejszych magazynów poświęconych turystyce i podróżom, Kraków znalazł się w pierwszej dziesiątce, zajmując siódme miejsce. Ogromne wrażenie robi to, że stolica Małopolski umieszczona została obok takich miast jak Charleston (USA), Siem Reap w Kambodży, Florencja, Rzym, Bangkok, Barcelona, afrykański Kapsztad czy Jerozolima. Ranking opracowano na podstawie ankiet, w których pytano m.in. o atrakcje turystyczne, ofertę kulturalną i gastronomiczną, a także gościnność.

Na łamach Condé Nast Traveler, luksusowego magazynu podróżniczego, ukazała się lista najbardziej przyjaznych miast na świecie. Kraków uplasował się na niej na czwartej pozycji! Wyprzedziło go Queenstown w Nowej Zelandii, Dublin oraz Sydney, które zajęło pierwsze miejsce. Najprzyjaźniejsze destynacje roku wybierali czytelnicy magazynu już po raz trzeci. Kraków opisywano jako zaskakujący i niezwykły, a jego mieszkańców uznano za bardzo przyjaznych, gościnnych i mających poczucie humoru.

Kilka miesięcy temu BuzzFeed opublikował listę “23 wakacyjnych destynacji, które musisz zobaczyć przed śmiercią”. Użytkownicy tego popularnego amerykańskiego serwisu uznali Kraków za “najbardziej niedocenione miejsce na świecie”! Zwrócili uwagę na historię i niezwykłą atmosferę Krakowa, piękne zamki i kościoły oraz bogactwo kulturowe i ofertę turystyczną. Mieszkańców opisywano jako bardzo miłych i przyjaznych, a samo miasto jako spokojne i bezpieczne. Kraków wyprzedził irlandzki Ring of Kerry, Lizbonę, wietnamskie H?i An a także Pragę. Na liście znalazły się również m.in. norweskie fiordy, chorwacka Dalmacja, Medellin czy kanadyjska Nowa Funlandia.

Kraków został także najlepszym miastem turystycznym w Europie (The Best European City Trip 2015) według prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego Zoover. I to po raz drugi! Polskie miasto pokonało m.in. Sewillę, Wenecję, Wiedeń, Barcelonę czy Pragę. Zwracając uwagę na ocenę atmosfery, kultury, jakości hoteli czy nocnego życia miasta, przeanalizowano kilkadziesiąt tysięcy opinii dotyczących najbardziej popularnych europejskich miejsc. Kraków otrzymał najwyższą średnią ocenę – 8,80, najlepsze noty dostając za swą niepowtarzalną atmosferę.

Mateusz Stępień podkreślił: “Wielu turystów przyznaje, że obok klimatu miasta i chęci odwiedzenia zabytków to jednak niska cena wyjazdu jest argumentem, który najbardziej przekonał ich do wizyty u nas.”

Na liście najtańszych europejskich destynacji podróżniczych opublikowanych na portalu Price of Travel Kraków znalazł się na 4 pozycji, zaraz po Kijowie, Bukareszcie i Sofii. Szacując średnie ceny pobytu w danym mieście, brano pod uwagę najtańsze zakwaterowanie w dogodnej lokalizacji, przejazdy środkami transportu publicznego, bilety wstępu do głównych atrakcji, wyżywienie i lokalny alkohol, piwo lub wino, a dla niepijących kawę lub deser. Na liście 100 najtańszych miast na świecie Kraków zajął 22 miejsce.