Turcja zmierza ku normalności, możliwe podróże między prowincjami

Antalya - stolica riwiery tureckiej
Port w Antalyi/fot. AG

Zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się pomiędzy siedmioma prowizjami, poluzowanie godzin policyjnych, otwarcie centrów handlowych i salonów fryzjerskich – Turcja zaczęła stopniowo wracać do normalnego życia. Większość ograniczeń jeszcze obowiązuje, ale jest już plan na wyjście z zamknięcia.

Rząd Turcji ogłosił długo wyczekiwany plan na powrót kraju do zwyczajnego funkcjonowania. Z epidemią koronawirusa Turcy zmagają się, podobnie jak część krajów Europy, od marca. Ostrożnie znoszone są niektóre restrykcje, choć większość dalej obowiązuje – szczególnie w dużych miastach.

Turcja chce wyjść z zamknięcia

President Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział, że plan wyjścia z zamknięcia będzie realizowany krok po kroku – donosi Daily Sabah

Częściowo zniesiono godziny policyjne – seniorzy, dzieci i młodzież mogą poruszać się swobodnie, ale tylko przez cztery godziny. Od 11 maja otwarte będą zakłady fryzjerskie, centra handlowe, jednak nadal muszą stosować środki ochrony przed rozprzestrzenianiem się epidemii. Będą limity osób, które mogą jednocześnie przebywać wewnątrz, a także zwiększone wymagania higieniczne i sanitarne.

Nadal obowiązuje nakaz poruszania się w maskach i rękawiczkach, a także ścisłe reguły dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. „Będziemy stopniowo wracali do normalnego życia, ale to będzie nowa normalność” – powiedział Erdoğan, jednocześnie zapowiadając, że jeżeli obywatele nie będą przestrzegali narzuconych zasad, restrykcje powrócą.

Pierwsze kurorty uwolnione

Zniesione będą także restrykcje dotyczące podróżowania. W pierwszej kolejności poluzowane będą w regionach: Antalyi, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin i Muğla. Od 11 maja będzie można podróżować do tych siedmiu prowincji, 24 pozostanie zamkniętych przez kolejnych 15 dni.

W sumie w Turcji zanotowano 127,6 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. Wyzdrowiało ponad 68 tys. osób. W sumie Turcy przeprowadzili ponad 1,17 mln testów.

“Podobnie jak reszta świata, nasz kraj nie będzie w stanie wrócić do starego sposobu życia. Nie jest jasne, jak długo potrwa pandemia i w jaki sposób ludzie dostaną dostęp do lekarstwa. Więc czeka nas nowa normalność. Restrykcje będą luzowane, ale nie znoszone” – powiedział Erdoğan.

Plan normalizowania życia w Turcji ma być wdrażany przez kolejne dwa miesiące.

Czytaj także: Turkish Airlines chcą zacząć latać w czerwcu