Turcja wprowadza program zrównoważonej turystyki. Cele mają być osiągnięte do 2030 r.

Fethiye /fot. GoTürkiye

Turcja podpisała umowę o współpracy z Globalną Radą Turystyki Zrównoważonej (GSTC), platformą na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Na tej podstawie wraz z organizacją, jako pierwsze państwo na świecie, przygotuje Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki.

Dzięki trzyletniej umowie turecka branża turystyczna nie tylko ulegnie restrukturyzacji, ale również zostanie przyśpieszony proces wprowadzania dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Podczas pierwszego etapu trwania współpracy zostaną określone kryteria Narodowego Programu, a także odbędą się szkolenia firm odpowiedzialnych za prowadzenie kontroli. Ta część umowy wejdzie w życie w 2023 r. Drugi etap będzie stopniowo realizowany w 2025 r., a wszystkie międzynarodowe standardy zostaną spełnione do 2030 roku.

Globalna Rada Turystyki Zrównoważonej (GSTC) będzie wspierać Turcję przez cały proces wprowadzania zmian. Efektem współpracy będzie rozwój turystyki zgodnie z międzynarodowymi trendami oraz umocnienie pozycji Turcji jako jednego z najważniejszych państw w zakresie turystyki na arenie międzynarodowej.

Turcja podjęła już wiele kroków w kierunku zrównoważonego podróżowania, dzięki czemu jest dobrym kierunkiem dla podróżnych, którzy starają się zminimalizować swój ślad węglowy oraz wpływ turystyki na lokalne społeczności. Wynikiem tych działań są przyznane międzynarodowe certyfikaty ekologiczne m.in. plażom i marinom w całym kraju (Błękitna Flaga), a także lotniskom w Stambule i Bodrum (ACA – Airport Carbon Accreditation).

Turcja: liczba turystów z Polski wzrosła o ponad 176 proc. w porównaniu do 2021 roku