Turcja: liczba turystów z Polski wzrosła o ponad 176 proc. w porównaniu do 2021 roku

fot. GoTürkiye

Turcja od lat znajduje się wśród najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. To także jedno z ulubionych miejsc urlopowych Polaków. W tym roku Turcja przywitała już ponad 16 milionów turystów, z czego 363 tysiące przyjechało z Polski.

Położenie na styku dwóch kontynentów, zróżnicowanie terenu i ciepły klimat są tak atrakcyjne, że turyści przybywają do Turcji przez cały rok. Piękne plaże, lazurowa woda i idealna, słoneczna pogoda przyciągają miliony turystów, którzy uwielbiają wypoczynek w komfortowych hotelach z bogatą ofertą atrakcji i rozległymi kompleksami basenowymi. Turcję odwiedzają też miłośnicy historii i kultury. Tętniące życiem tureckie miasta z niepowtarzalną architekturą i sztuką oraz niesamowite doznania kulinarne niezmiennie od lat fascynują podróżnych, którzy odwiedzają ten kraj.

Podsumowanie pierwszych sześciu miesięcy

Tylko w tym roku, przez pierwsze sześć miesięcy Turcję odwiedziło 16,3 milionów turystów. Co oznacza, że kraj ten osiągnął najszybszy powrót do normalności po okresie pandemii. W bieżącym roku czwarte miejsce wśród krajów europejskich, z których przybyło najwięcej turystów do Turcji, zajmuje Polska (za Niemcami, Wielką Brytanią i Bułgarią).

Do czerwca Turcję odwiedziło 363 895 Polaków, czyli o 176,7 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, podczas pandemii, a także o 12,9 proc. więcej niż w 2019 roku, który został uznany za rekordowy. Tylko w czerwcu do Turcji na urlop przybyło 189 074 obywateli polskich. Co oznacza, że liczba turystów z Polski wzrosła o 35,9 proc. względem tego samego miesiąca w 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią. Ponadto jest to o aż 141,7 proc. więcej odwiedzających z Polski niż w czerwcu 2021 roku.

Te liczby znajdują potwierdzenie w licznych polskich sondażach, które wskazują Turcję jako ulubiony kierunek Polaków na wakacje. Według danych portalu wakacje.pl i Travelplanet to najpopularniejsza destynacja klientów biur podróży. Wpływ na to na pewno miało zniesienie wymogu paszportowego w kwietniu i umożliwienie Polakom wjazdu do Turcji na podstawie dowodu osobistego.

Nowa kampania promująca turecką metropolię – Stambuł miasto trendów