Tunezja – w przyszłym roku będzie 150 tysięcy Polaków

archiwum ONTT

W 2019 roku liczba turystów odwiedzających Tunezję przekroczy 9 milionów. Polaków będzie około 110 tysięcy. Naszym celem jest 150 tysięcy gości z Polski w 2020 roku – powiedział w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, Nabil Bziouech dyrektor generalny Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki (ONTT).

Podczas rozmowy przeprowadzonej na targach turystycznych TT Warsaw, Nabil Bziouech podkreślił, że z rozmów z touroperatorami wynika, że zainteresowanie ich rynkiem tunezyjskim jest bardzo duże. Stąd też takie optymistyczne szacunki.

– Wszyscy pamiętamy, że w 2007 roku Tunezję odwiedziło 149 tysięcy Polaków I dążymy do powtórki tego wyniku już w przyszłym roku – powiedział dyrektor generalny ONTT.

Tunezyjczycy chcą, by nasi touroperatorzy latali na lotniska regionalne, stąd rozmowy prowadzone m.in. z Itaką, by skierować ruch na lotniska w Tozeur i Tabce.
ONTT opracowało wstępnie trzyletni program mający na celu promowanie tych kierunków w sezonie jesiennym i zimowym, bo one są jeszcze w tym okresie słabiej wykorzystywane. Między innymi na wymienionych powyżej lotniskach zniesiono opłaty lotniskowe.

– Wspólnie z tunezyjskimi touroperatorami i hotelarzami pracujemy nad rozwijaniem takich kierunków, jak Sahara – dodał Nabil Bziouech.

Wszedł w życie zapowiadany dwa miesiące temu – również w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl – przez ministra turystyki, René Trabelsego, plan podniesienia standardów usług turystycznych mający zapewnić większą ich jakość i większe zadowolenie klientów.

W drugiej połowie 2020 roku hotelarze tunezyjscy będą mieli czas, by podnieść standard według nowych wymogów. Od 2021 nowe normy będą już obowiązywać i jeśli hotel nie będzie ich spełniać – straci gwiazdki.

Dyrektor Nabil Bziouech, podkreślił: „W projekcie opracowania nowych standardów ONTT współpracowało z hotelarzami, federacją biur podróży oraz firmą Deloitte a także ze specjalistami z WTO (Światowa Organizacja Turystyczna). Opracowujemy, we współpracy ze specjalistami z Unii Europejskiej, także nowy znak jakości dla hoteli i biur podróży – LQTT (Label Qualite de Turism Tunisie). Będzie przetestowany początkowo w czterech hotelach, jeśli się sprawdzi, o znak ten będą mogły aplikować zarówno hotele, jak i touroperatorzy.”

Pytany o ocenę bezpieczeństwa w Tunezji, dyrektor generalny ONTT wspomniał, że prowadzone przez rząd tunezyjski od 2016 roku działania przyniosły efekty. Normy bezpieczeństwa w hotelach są na tym samym poziomie, co w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

W 202 roku ONTT planuje kontynuację działań promocyjnych na klasycznych kierunkach europejskich (w tym Polsce) oraz krajach sąsiedzkich (np. Algieria). Położony będzie także mocniejszy akcent na promocję na nowych rynkach, takich, jak Chiny i Indie.

Rozmawiał: Adam Gąsior