TUI sprzedaje taniej niż przed rokiem

AG

W porównaniu cen biur podroży, największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazuje oferta biura TUI Poland, która była tańsza o około 125 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny wzrosły o 7 złotych. Największe zniżki cen w minionym tygodniu odnotowano na wyspie Kos – o 68 złotych (tu ceny obniżało głównie biuro Rainbow) oraz w Portugalii – o 49 złotych (obniżały ceny biura Exim Tours i TUI Poland) oraz Albanii – o 46 złotych (ceny obniżał głównie Rainbow). Największe wzrosty średnich cen wycieczek miały miejsce na Korfu – o 151 złotych (znaczące wzrosty cen w TUI Poland) oraz na wyspach w Maroku i na Tureckiej Riwierze – o średnio 91 i 62 złote (też wzrosty cen w TUI Poland, a w Maroku również w Neckermann Polska).

Miniony tydzień przyniósł nieznacznie wyższe od przeciętnej (czyli od 7 złotych) wzrosty cen wycieczek na kierunkach tureckich, greckich i w Bułgarii, które wyniosły średnio 23, 18 i 20 złotych. Na przeciętnym poziomie ukształtował się wzrost cen w Egipcie – o 8 złotych, a bez zmian pozostały średnie ceny na kierunkach kanaryjskich.

W tym roku ceny Egiptu nadal wyraźnie przewyższają ceny Bułgarii, podczas gdy przed rokiem o tej porze było odwrotnie.

Jedną z przyczyn drogiego Egiptu są systematycznie rosnące ceny wewnętrzne w tym kraju oraz dość silny kurs miejscowej waluty, zaś nie jest widoczny wpływ niedawnego zamachu na autokar z turystami z Azji (28 grudnia w Gizie). Relatywnie mniej kosztowne ceny wycieczek do Bułgarii pozostają pod dużym wpływem bardzo nisko wycenianej oferty biura TUI Poland.

Średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 17 złotych. Jest to sytuacja nieco inna niż miało to miejsce w pierwszym tygodniu stycznia 2018, gdyż wówczas średnia cena w porównaniu rok do roku była niższa o 32 złote.

Spośród dużych kierunków nadal utrzymuje się sytuacja najistotniejszych wzrostów średnich cen wycieczek na coraz popularniejszych i mniej kosztownych, ale dobrych jakościowo kierunkach, czyli w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 350 i 176 złotych. 

W znacznie bliższym stopniu do przeciętnej (czyli do 17 złotych) podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii, gdzie zwyżki cen wyniosły 39 i 14 złotych. W odpowiednim tygodniu poprzedniego sezonu ceny w obu tych krajach w ujęciu rocznym odpowiednio wzrosły o 35 i spadły o 24 złote.

Tegorocznym liderem spadków konsekwentnie pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 154 złote, zaś przed tygodniem i dwoma również były niższe – o 161 i 129 złotych. W poprzednim sezonie o tej porze ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie również spadły w ujęciu rocznym, ale w wyraźnie mniejszym stopniu jak obecnie – o średnio 63 złote.

Z mniej masowych kierunków jedynym kierunkiem, na którym odnotowano wzrost cen była Tunezja, a wyniósł on 137 złotych. Najmniejszy spadek cen rok do roku odnotowano w Albanii – o 52 złote, większe zniżki cen wykazały Portugalia i Maroko – o 115 i 120 złotych, a najbardziej spadły ceny w ujęciu rocznym na Malcie, Majorce i Cyprze – o odpowiednio 183, 223 i 299 złotych.

W porównaniach ofertowych cen biur podroży, w obecnym zestawieniu największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazuje oferta biura TUI Poland, która była tańsza o około 125 złotych.

Spadek średnich cen w ujęciu rocznym wykazuje również oferta biura Exim Tours, która jest mniej kosztowna o około 75 złotych. Pozostali organizatorzy proponują wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od 23 do 430 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera konsekwentnie utrzymuje biuro TUI Poland z bardzo wysoką liczbą 48 ofert (przed rokiem 36, a przed dwoma 20 takich ofert) przed biurami Exim Tours z liczbą 21 ofert (przed rokiem 15, a przed dwoma laty 14 takich ofert) oraz biurem Itaka – 20 ofert (przed rokiem 27, a przed dwoma laty 24 takie oferty). Warto zaznaczyć, że w tym ujęciu przewaga TUI Poland nad innymi organizatorami jest tym większa, im niższa jest kategoria oferowanych hoteli. Świadczy to o kontynuacji przesunięcia biznesowego akcentu tego organizatora w kierunku słabiej sytuowanego klienta masowego, choć są już widoczne pierwsze symptomy pewnej modyfikacji tego nastawienia, być może wyprzedzającej trendy, jakie mogą się ujawnić w dalszych miesiącach przedsprzedaży lata 2019.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr – 7 ofert i TUI Poland -6 ofert, na kierunkach greckich biura Itaka i TUI Poland– po 11 ofert oraz Rainbow – 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka – 7 ofert, a na tureckich TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel Wezyr – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland – 3 oraz Exim Tours – 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland osłabiło swoją pozycję w Egipcie, a wzmocniło w Grecji i w Turcji, Itaka wzmocniła na Wyspach Kanaryjskich, a Exim Tours w Tunezji.