Travelplanet.pl – Turcja najpopularniejsza na majówkę

AG

Majówkę w Turcji do pierwszych dni marca zarezerwował niemal co czwarty klient biur podróży (wzrost z ok. 19 proc. rezerwacji na majówkę 2018), głównie kosztem Grecji (spadek z 25 do 19 proc.). Trzecie miejsce należy do Hiszpanii z ok 13-proc. odsetkiem rezerwacji.

Jak wynika ze statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl turyści nieco podwyższają standard wypoczynku na majówkę w porównaniu do ubiegłorocznej, ale wstrzymują się z rezerwacjami, czekając na mocne przeceny ofert. Do pierwszych dni marca widać trzyprocentowy spadek rezerwacji w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Średni koszt rezerwacji na osobę na wszystkich kierunkach wzrósł o ok 100 zł. Alle na najpopularniejszych kierunkach majówkowy urlop zdrożał w ciągu miesiąca o 150 – 250 zł od osoby.

Top kierunki – znacząca zmiana

Po raz pierwszy od wielu sezonów to nie Grecja, lecz Turcja będzie krajem odwiedzanym najchętniej przez klientów polskich biur podróży. I to nie jest zjawisko dotyczące jedynie majówki, podobnie rzecz ma się w wypadku rezerwacji na lato.

Majówkę w Turcji do pierwszych dni marca zarezerwował niemal co czwarty klient biur podróży (wzrost z ok. 19 proc. rezerwacji na majówkę 2018), głównie kosztem Grecji (spadek z 25 do 19 proc.). Trzecie miejsce należy do Hiszpanii z ok 13-proc. odsetkiem rezerwacji. Minimalnie mniejszym powodzeniem niż rok wcześniej cieszy się Egipt (8,5 wobec 9 proc. rezerwacji). Pierwszą piątkę zamyka Cypr (nieco ponad 4 proc. rezerwacji)

Szczegółowa analiza rezerwacji potwierdza długookresowy trend, zgodnie z którym majówka to czas, w którym klienci biur podróży wyjątkowo chętnie kupują imprezy turystyczne w najwyższym standardzie. Wypoczynek w hotelach 4* i 5* to łącznie ponad 75 proc. sprzedanych ofert. Wciąż ponad połowa wszystkich imprez turystycznych w najwyższym standardzie sprzedawana jest do Turcji. Turcja zdołała zbudować wśród turystów stereotyp najtańszego kierunku w najwyższym standardzie, a więc obowiązujący model to wakacje all inclusive w hotelu 5*.

Im bliżej, tym drożej

Na początku marca 2019 rezerwacji na wszystkich kierunkach i we wszystkich kategoriach było o 3 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu w ub. roku. Warto jednak pamiętać, że ta ubiegłoroczna podstawa była wyjątkowo wysoka (do marca 2018 sprzedaż wycieczek na majówkę niemal podwoiła się w porównaniu do sprzedaży majówki do marca 2017).
Turyści wstrzymują się z rezerwacjami wyjazdów na tegoroczny długi weekend majowy i jest to efekt ubiegłorocznej ostrej rywalizacji cenowej touroperatorów i spadku cen w lecie 2018.

Średni koszt rezerwacji na osobę na wszystkich kierunkach, dokonywanych na początku marca w stosunku do założonych na początku lutego wzrósł o ok 90 zł. Na tych najbardziej popularnych koszt majówki skoczył od 85 zł (Egipt) do nawet blisko 350 zł (Bułgaria).