Travelplanet.pl: Turcja, Grecja i Egipt biorą 2/3 rynku

Hotel Sunwing w Macadi Bay / fot. AG

Według Travelpplanet.pl, 2/3 klientów polskich biur podróży rezerwuje letnie imprezy w Turcji, Grecji lub Egipcie.

Wojna w Ukrainie i sytuacje epidemiczna niespecjalnie wpłynęła na preferencje klientów biur podróży. Pierwsza dziesiątka to w zasadzie kopia z lat przedcovidowych. Nie ma w niej co prawda Włoch, ale i tak zestaw krajów w tym rankingu to miara powrotu do normalności.

W sezonach 2020 i 2021 w pierwszej dziesiątce były egzotyczne kierunki, ale spowodowane to było licznymi ograniczeniami w podróżowaniu, więc turyści wybierali na te sezony Dominikanę, Kostarykę czy Meksyk również trochę z musu.
Teraz w zasadzie wszystkie kierunki są otwarte a żyjące z turystyki kraje prześcigają się w znoszeniu covidowych obostrzeń.

Najpopularniejsze kierunki w polskich biurach podróży na lato 2022 (wyjazdy od 1 czerwca do 30 września) według danych Travelplanet.pl

Turcja – 33,4 proc.
Grecja – 23,1 proc.
Egipt – 9,8 proc.
Bułgaria – 8,4 proc.
Hiszpania – 5,9 proc.
Tunezja – 5,4 proc.
Cypr – 3,1 proc.
Wyspy Kanaryjskie – 2,2 proc.
Albania 1,6 proc.
Chorwacja 1,2 proc.

Wakacje, kupowane do 15 marca, były średnio o 5,6 proc. tańsze niż po tym czasie a najbardziej zdrożał krajowy wypoczynek, bo o ponad 20 proc.

Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl, podkreślił: „Tłumaczenie tego wzrostu skalą inflacji jest uproszczone, bo kiedy w Polsce branża turystyczna została pozostawiona samej sobie, to np. Bułgaria, zmagająca się z wyższą inflacją, dopłaca zagranicznym touroperatorom do każdego turysty, który przyleci czarterem do tego kraju. Z kolei cypryjscy hotelarze mają inny problem – tego lata zabraknie turystów z Rosji, więc tu oferty pobytu są nieco tańsze niż te rezerwowane zimą.”

Z pierwszej dziesiątki popularnych kierunków wypadła Polska. Oferta krajowa drożeje najbardziej. Za tygodniowe wakacje nad Bałtykiem we wrześniu w hotelu 4* z dwoma posiłkami zapłacimy co prawda poniżej 1500 zł, ale już czerwcu trzeba na to przygotować co najmniej 1600 – 1800 zł. W czasie wakacji szkolnych dostępne obecnie oferty kosztują nie mniej niż 2000 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty dojazdu i słone opłaty za parkowanie auta w nadmorskich kurortach.

Damasiewicz dodał: “Za 1200 zł spędzimy wakacje we wrześniu w Bułgarii, z przelotem w cenie a jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w czasie wakacji szkolnych wydamy na nie od 1600 – 1800 zł, a więc mniej niż w Polsce. Za mniej niż 2000 zł spędzimy je również w hotelu 4* w Turcji i to z wyżywieniem all inclusive. Mniej więcej za ok 2000 zł można w tym czasie polecieć na wakacje do Hiszpanii lub na Cypr.”

Damasiewicz skomentował: „Czy warto już teraz rezerwować wakacje, czy jednak poczekać jak ostatecznie zakończy się konflikt PAŻP z kontrolerami lotów w Warszawie? Ci, którzy kupili oferty na majówkę w biurach podróży najlepiej odpowiedzą na to pytanie. Do ostatniej chwili nie wiadomo było co z ich wypoczynkiem, za to doskonale wiedzieli, że ich pieniądze wróciłyby do nich najpóźniej po dwóch tygodniach, gdyby impreza nie doszła do skutku. Większość ofert sprzedawana była do końca marca z możliwością bezkosztowego przełożenia terminu lub kierunku wakacji, teraz taką opcję można wykupić za niewielką dopłatą. Ryzyko straty pieniędzy jest więc żadne, prawdopodobieństwo, że ceny wycieczek wzrosną – spore.

Jeśli więc po 10 lipca znów pojawiłoby się zagrożenie, że kontrolerzy lotów odejdą z pracy to należy pamiętać, że dotyczy to tylko lotnisk w Warszawie i Modlinie. Turyści z południa i zachodu Polski i tak chętniej wybierają porty regionalne lub lotnisko w Berlinie a wkrótce będą mieli możliwość wylotów z innych lotnisk niemieckich (Drezno, Lipsk), czeskich (Praga, Ostrawa) czy słowackich (Koszyce, Poprad) dzięki takiemu rozszerzeniu oferty przez Travelplanet.pl. W ciągu kilku dni klienci Travelplanet.pl będą mieli również możliwość rezerwowania wakacji w niemieckich biurach podróży, należących do grupy Invia, a potem również w biurach czeskich i słowackich.

Travelplanet.pl: Turcja, Grecja i Egipt wzięły w 2021 prawie 2/3 rynku