Travelist.pl: Wielkanoc 2024 Polacy planują spędzić nad morzem

fot. Piotr Majcher / unsplash

Święta Wielkanocne są dla wielu czasem celebracji, ale też okazją do krótkiego wypoczynku. Długi świąteczny weekend wypada w tym roku między 29 marca a 1 kwietnia. Wyjątkowo ciepły luty i słoneczny początek marca sprawiły, że Polacy teraz planują spędzić ten czas poza domem. Gdzie w tym roku pojedziemy i jak kształtują się ceny – odpowiadają eksperci portalu rezerwacyjnego Travelist.pl.

Wiele wskazuje na to, że tegoroczna Wielkanoc ma szansę dołączyć do innych popularnych, wyjazdowych terminów, jak majówka, sierpniówka czy Boże Ciało.

„Co ciekawe, dzieje się tak, pomimo wyższych cen. Średnio za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym (o standardzie czterech- pięciu gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie) Polacy muszą zapłacić 629 zł.  Rok temu było to 554 zł, a w 2022 – 479 zł” – dodaje.

Najpopularniejszy kierunek? Bałtyk

Według danych Travelist.pl zbliżającą się Wielkanoc Polacy spędzą nad morzem. Polskie wybrzeże w tym momencie wybiera aż 53 proc. rezerwujących. Na drugim miejscu plasują się city breaki (nieco ponad 17 proc.), a podium zamykają góry z 15 proc. wynikiem. Co ciekawe, spory wzrost zainteresowania notują jeziora. Na miesiąc przed świętami wybiera je prawie 12 proc. klientów portalu, co oznacza wzrost aż o 7 punktów procentowych w porównaniu do 2023 roku.

Taki geograficzny „układ sił” znajduje odzwierciedlenie w najchętniej wybieranych miejscowościach. Na pierwszym miejscu znajduje się Kołobrzeg, który wybiera 13 proc. rezerwujących. Na podium znalazły się także Gdańsk (10 proc.) oraz Mielno (8 proc.).

Jeśli chodzi o ceny, to średnio za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym (o standardzie czterech i pięciu gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie) nad morzem trzeba zapłacić 672 zł, w dużych miastach 435 zł, w górach 578 zł, a nad jeziorami 821 zł.