Travelist.pl: 60 proc. podróżnych wybiera świąteczny pobyt nad Bałtykiem

fot. Piotr Majcher / unsplash

Niespełna kilka tygodni dzieli nas od tegorocznych świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Coraz częściej pojawiają się zatem pytania, jak Polacy spędzają ten czas w roku. Odpowiedzi na to pytanie – w kontekście turystyki – postanowili poszukać eksperci z portalu Travelist.pl, którzy poddali analizie swoje dane dotyczące rezerwacji.

Jak podaje portal Travelist.pl, zainteresowanie świątecznymi i noworocznymi wyjazdami jest co prawda nieco większe niż w ubiegłym roku, ale popyt nadal nie jest nadzwyczajnie duży, kiedy porównamy go chociażby z tym dotyczącym długich weekendów.

„Polacy wciąż muszą przekonać się do spędzania świąt w hotelu, gdzie mogą pobyć wspólnie z rodziną – bez konieczności gotowania czy sprzątania. W tym sezonie dodatkowo zachęcają do tego ceny, które mimo inflacji są niższe niż w poprzednim roku. Podczas gdy w 2022 roku za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym o standardzie cztero- lub pięciogwiazdkowym w okresie świąt trzeba było zapłacić średnio 685 zł, tak teraz cena ta kształtuje się na poziomie 636 zł” – mówi Eliza Maćkiewicz, head of commercial w Travelist.pl.

Wśród świątecznych rezerwacji króluje Bałtyk

Aktualnie prawie 60 proc. klientów Travelist.pl świąteczny pobyt zarezerwowało nad Bałtykiem, 18 proc. w popularnych miastach i tylko nieco ponad 10 proc. w górach. Polskie wybrzeże po raz kolejny bije rekordy. Dla porównania w ubiegłym roku bożonarodzeniowe rezerwacje dokonane nad morzem stanowiły 43 proc. całości bookingów na ten okres.

Wynika to również z układu cen. Za pokój dwuosobowy w hotelu cztero- lub pięciogwiazdkowym nad morzem klienci muszą zapłacić średnio 670 zł za dobę, podczas gdy rok temu było to 699 zł. Z kolei w górach tendencja jest odwrotna – przeciętny koszt doby hotelowej na Boże Narodzenie wynosi obecnie niemal 970 zł, o ponad 200 zł więcej niż w sezonie 2022. Najmniej odczuwalne dla portfela będą tradycyjnie rezerwacje w popularnych miastach, średnia cena pokoju dla dwóch osób oscyluje w okolicach 460 zł.

Najpopularniejsze cele podróży na Boże Narodzenie to kolejno: Kołobrzeg, Gdańsk, Góry Świętokrzyskie, Ustronie Morskie i Szklarska Poręba.

Sylwester nieco droższy niż rok temu

Aktualnie średnia cena za pokój hotelowy dla dwóch osób w sylwestra i Nowy Rok wynosi 679 zł. To o 66 zł więcej niż w 2022 roku. Planujący wyjechać w góry za pobyt w tej części Polski zapłacą mniej niż w okresie bożonarodzeniowym – cena kształtuje się na poziomie 868 zł. Droższe są z kolei noclegi nad Bałtykiem, gdzie koszt rezerwacji pokoju dla dwóch osób (z wyżywieniem) wynosi średnio 731 zł. Okazuje się, że najniższym kosztem nowy rok można powitać w największych miastach Polski – tu średnia cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 332 zł.

Wśród najpopularniejszych miejsc, które wybierają klienci Travelist.pl, znajdują się obecnie: Gdańsk, Kraków, Szklarska Poręba, Kołobrzeg i Ustronie Morskie.

Black Friday może wiele zmienić

„Mimo że na ten moment nie można mówić o boomie rezerwacyjnym na święta czy Nowy Rok, to wiele może się tutaj jeszcze zmienić. Przed nami Black Week, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – także w branży turystycznej. Spodziewam się, że hotele także i w tym roku będą kusić nie tylko wyjątkową ofertą, ale też dużo bardziej atrakcyjnymi cenami. To z pewnością nie pozostanie bez wpływu na decyzje kupujących”  – dodaje Maćkiewicz.