Travelist.pl: 30 proc. obiektów ma jeszcze wolne miejsca na czerwcowy długi weekend

Gdańsk /fot. Travelist

Weekend czerwcowy cieszy się w tym roku dużą popularnością wśród polskich turystów. Dane zebrane przez portal Travelist.pl pokazują, że zainteresowanie przedłużonym weekendem, który przypada w dniach od 8 do 11 czerwca, jest nie tylko większe niż kiedykolwiek wcześniej, ale także przekłada się na wzrost liczby transakcji o 35 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Na wzrost popytu wpływ mają między innymi ceny, które są niższe niż podczas Wielkanocy czy majówki.

Zainteresowanie długim weekendem jest większe niż rok temu. Travelist.pl podaje, że liczba wyszukiwań noclegów na czerwcowy długi weekend w maju tego roku była większa niż w 2022 i 2019 roku. W pierwszych dniach czerwca blisko 30 proc. wszystkich sprawdzanych na portalu terminów dotyczyło zbliżającego się weekendu. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten wyniósł 17 proc. To przekłada się również na liczbę transakcji. Tych już teraz jest aż o 35 proc. więcej niż w 2022 roku, choć nadal nieco mniej niż przed pandemią.

Najtańszy długi weekend w tym roku

Mimo inflacji nie rezygnujemy z wyjazdów, choć staramy się szukać oszczędności, m.in. polując na specjalne okazje czy dodatkowe zniżki. W tym kontekście wysokie zainteresowanie długim weekendem nie dziwi.

„W okresie wielkanocnym za nocleg dla dwóch osób w hotelach prezentowanych na naszej stronie – czyli głównie cztero- i pięciogwiazdkowych, ze śniadaniami lub dwoma posiłkami oraz dodatkowymi atrakcjami w pakiecie – turyści musieli zapłacić średnio 587 zł. Podobnie było w majówkę, kiedy przeciętny koszt jednej doby wynosił 586 zł. Na Boże Ciało natomiast ceny kształtują się na ten moment na poziomie 568 zł, warto więc nawet na ostatnią chwilę rozważyć opcję wyjazdu, tym bardziej że niemal 30 proc. obiektów dostępnych na Travelist.pl ma jeszcze wolne terminy” – mówi Eliza Maćkiewicz, head of commercial w Travelist.pl.

Na czerwcówkę jedziemy nie tylko taniej, ale i na dłużej. Aktualnie średnia długość rezerwacji na Boże Ciało wynosi 3,44 dnia. To więcej niż Wielkanoc czy na majówkę, kiedy rezerwacje dokonane były kolejno na 2,73 dnia i 3,37 dnia.

Morze, góry i… city breaki

Największym zainteresowaniem wśród użytkowników Travelist.pl cieszą się obiekty położone na polskim wybrzeżu. Długi czerwcowy weekend planuje spędzić w nich ponad 39 proc. klientów portalu. Spora część stawia także na góry – blisko 27 proc. rezerwacji na czerwcówkę dokonano właśnie na południu Polski. Podium zamykają city breaki, na które postawiło prawie 14 proc. rezerwujących. Nieco mniej, bo 12 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych dotychczas na Boże Ciało, dokonano w hotelach zlokalizowanych nad rodzimymi jeziorami.

„Ceny w trzech najpopularniejszych regionach są aktualnie niższe niż na majówkę. Spadki widać przede wszystkim w górach, gdzie za hotelowy nocleg dla dwóch osób kupujący zapłacą około 14 proc. mniej niż w trakcie weekendu majowego. Nad morzem różnica ta, na korzyść rezerwujących, wynosi 4 proc., a w najpopularniejszych miastach Polski – 5 proc.” – dodaje Eliza Maćkiewicz.