Toruń coraz popularniejszy

W ubiegłym roku miasto Kopernika odwiedziło 2,2 mln turystów. W tym roku wynik będzie jeszcze lepszy. Około 80 proc. odwiedzających Toruń stanowią Polacy.
Szymon Wiśniewski, dyrektor ośrodka informacji turystycznej w Toruniu powiedział: “Wśród gości zagranicznych najwięcej stanowią Niemcy (30 proc.), wielu jest też Skandynawów, Hiszpanów, Brytyjczyków, Węgrów, Włochów. Oczywiście dla wycieczek najlepszy był maj, podobnie będzie na pewno w we wrześniu. Toruń na dobre zaistniał w świadomości polskich turystów, pierwsze trzy skojarzenia, to: Kopernik, pierniki, starówka toruńska. Goście zagraniczni Toruń kojarzą z: Kopernikiem, starówką toruńską i miejscem na liście światowego dziedzictwa UNESCO.”
Wśród polskich turystów przeważają goście z Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski. Dzięki autostradzie, coraz więcej jest również mieszkańców Śląska, którzy zaglądaja do miasta choćby po drodze nad morze. Warto podkreślić, że w latach 2014 i 2015 wzrost liczby turystów odwiedzających Toruń wynosił, w porównaniu do roku poprzedniego po 10 proc. W tym roku obłożenie hoteli w sezonie sięga 65 proc.
Szymon Wiśniewski dodał: “Po 11 listopada zaczyna się sezon na turystykę MICE. Mamy w Toruniu trzy duże hotele konferencyjne. Trzeba pamiętać, że dużo gości nakręcają nam imprezy masowe: zawody żużlowe Grand Prix, Bella Skywall Festival.”
Leszek Szyczewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu podkreślił: “Musimy robić wszystko, żeby zatrzymywać turystów na dłużej. Większość bowiem przyjeżdża tylko na kilka godzin, na dwa dni. Trzeba im zaproponowac jak najwięcej atrakcji, wspólczesnemu turyście nie wystarcza juz tylko spacer po starówce. Stąd choćby ważnym uzuepłnieniem oferty są prowadzone warsztaty lepienia pierników. Branża turystyczna jest drugim pracodawcą w mieście, w turystyce bezpośrednio pracuje ok. trzech tysięcy osób, drugie tyle pracuje pośrednio.”
Zaletą Torunia na pewno jest gastronomia. Każdy spacerujący uliczkami Starówki znajdzie lokal odpowiadający swojemu gustowi. Są lokale sieciówek, ale i doskonałe restauracje lokalne. Wielkim powodzeniem cieszy się browar “Jan Olbracht” produkujący trzy rodzaje piwa: pilsa, pszeniczne oraz piwo piernikowe (według swojego przepisu).
POWIĄZANE WPISY
12 czerwca 2026
Rusza V edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”
POT oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska rozpoczęły nabór zgłoszeń do…
0 Komentarzy2 Minuty
11 czerwca 2026
„Uczta Chrobrego” wraca do Gniezna. Miasto zaprasza do poznawania historii przez kuchnię
Gniezno po raz drugi zaprasza mieszkańców i turystów do odkrywania historii pierwszej…
0 Komentarzy3 Minuty
9 czerwca 2026
Suwałki – brama do krainy jezior i zielonych krajobrazów
Położone w otoczeniu jezior, lasów i parków narodowych Suwałki umacniają swoją pozycję na…
0 Komentarzy3 Minuty
9 czerwca 2026
Dzień Szkocki w Jadowie 2026. Mazowsze znów stanie się polską stolicą szkockiej kultury
4 lipca 2026 roku Jadów po raz szósty zamieni się w polską stolicę kultury szkockiej.…
0 Komentarzy3 Minuty
2 czerwca 2026
LOT stawia na AI. Polski przewoźnik rozpoczyna współpracę z ElevenLabs
Polskie Linie Lotnicze LOT wdrażają rozwiązania sztucznej inteligencji opracowane przez…
0 Komentarzy3 Minuty
2 czerwca 2026
Polacy wybierają krajowe wakacje. Coraz częściej stawiają na aktywny wypoczynek i kontakt z naturą
Ponad połowa Polaków planujących wakacyjny wyjazd zamierza spędzić urlop w kraju.…
0 Komentarzy5 Minuty
1 czerwca 2026
Rafał Szmytke na czele Polskiego Holdingu Hotelowego
Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Hotelowego powołała z dniem 1 czerwca 2026 roku nowy…
0 Komentarzy1 Minuty
1 czerwca 2026
Rodzinny weekend pełen emocji. Opole i Krasiejów to sprawdzony kierunek
Rodzinne podróże najlepiej pamięta się wtedy, gdy za każdą atrakcją stoi prawdziwe…
0 Komentarzy3 Minuty
29 maja 2026
Żaneta Cwalina-Śliwowska zasiliła kierownictwo Ministerstwa Sportu i Turystyki
Żaneta Cwalina-Śliwowska została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie…
0 Komentarzy1 Minuty










