Toruń coraz popularniejszy

AG

W ubiegłym roku miasto Kopernika odwiedziło 2,2 mln turystów. W tym roku wynik będzie jeszcze lepszy. Około 80 proc. odwiedzających Toruń stanowią Polacy.

Szymon Wiśniewski, dyrektor ośrodka informacji turystycznej w Toruniu powiedział: “Wśród gości zagranicznych najwięcej stanowią Niemcy (30 proc.), wielu jest też Skandynawów, Hiszpanów, Brytyjczyków, Węgrów, Włochów. Oczywiście dla wycieczek najlepszy był maj, podobnie będzie na pewno w we wrześniu. Toruń na dobre zaistniał w świadomości polskich turystów, pierwsze trzy skojarzenia, to: Kopernik, pierniki, starówka toruńska. Goście zagraniczni Toruń kojarzą z: Kopernikiem, starówką toruńską i miejscem na liście światowego dziedzictwa UNESCO.”

Wśród polskich turystów przeważają goście z Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski. Dzięki autostradzie, coraz więcej jest również mieszkańców Śląska, którzy zaglądaja do miasta choćby po drodze nad morze. Warto podkreślić, że w latach 2014 i 2015 wzrost liczby turystów odwiedzających Toruń wynosił, w porównaniu do roku poprzedniego po 10 proc. W tym roku obłożenie hoteli w sezonie sięga 65 proc.

Szymon Wiśniewski dodał: “Po 11 listopada zaczyna się sezon na turystykę MICE. Mamy w Toruniu trzy duże hotele konferencyjne. Trzeba pamiętać, że dużo gości nakręcają nam imprezy masowe: zawody żużlowe Grand Prix, Bella Skywall Festival.”

Leszek Szyczewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu podkreślił: “Musimy robić wszystko, żeby zatrzymywać turystów na dłużej. Większość bowiem przyjeżdża tylko na kilka godzin, na dwa dni. Trzeba im zaproponowac jak najwięcej atrakcji, wspólczesnemu turyście nie wystarcza juz tylko spacer po starówce. Stąd choćby ważnym uzuepłnieniem oferty są prowadzone warsztaty lepienia pierników. Branża turystyczna jest drugim pracodawcą w mieście, w turystyce bezpośrednio pracuje ok. trzech tysięcy osób, drugie tyle pracuje pośrednio.”

Zaletą Torunia na pewno jest gastronomia. Każdy spacerujący uliczkami Starówki znajdzie lokal odpowiadający swojemu gustowi. Są lokale sieciówek, ale i doskonałe restauracje lokalne. Wielkim powodzeniem cieszy się browar “Jan Olbracht” produkujący trzy rodzaje piwa: pilsa, pszeniczne oraz piwo piernikowe (według swojego przepisu).