Toruń – 2,35 mln turystów w 2018 roku

AG

Jak wynika z XIV edycji raportu Ośrodka Informacji Turystycznej z badań nad strukturą i wielkością przyjazdowego ruchu turystycznego, w 2018 roku Toruń odwiedziło 2,35 mln turystów.

Jak podała PAP, z raportu wynika,że w Toruniu wydłuża się sezon turystyczny. Rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy, jeśli jest sprzyjająca pogoda, nawet w listopadzie.

Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej, powiedział: „Od lat to sierpień jest miesiącem, kiedy przyjeżdża do nas największa liczba turystów. Wynika to też z tego, że w tym miesiącu wakacje mają kraje Europy Zachodniej, trwają też wakacje w Polsce. Szczególne obłożenie widoczne jest w weekendy.”

W roku 2018 najwięcej turystów przyjechało do Torunia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (35,2 proc.), spora liczba była z województw: mazowieckiego (12,5 proc.), pomorskiego (9,1 proc.), łódzkiego (7,7 proc.), wielkopolskiego (7,6 proc.).

Turyści krajowi stanowili 85,1 proc. wszystkich osób odwiedzających miasto.

Jeśli chodzi o gości zagranicznych, to niezmiennie dominowali Niemcy (41 proc.), w dalszej kolejności znaleźli się: Anglicy (16,5 proc.), Włosi (8,4 poc.), Francuzi (5,1 proc.) i Hiszpanie (4 proc.).

Szymon Wiśniewski skomentował: „Zmiana, jaką obserwuje się w całej Polsce, jest taka, że stosunkowo mniej turystów niemieckich korzysta z podróży grupowej na rzecz turystyki indywidualnej. Cieszy silny wzrost liczby turystów z Włoch, Francji i Hiszpanii, czemu sprzyja rozwój tanich linii lotniczych.”

Toruń niezmiennie budzi dwa skojarzenia – Kopernik i piernik. W roku 2018 coraz częściej wymieniana była także starówka. Połowa turystów jako cel wizyty wskazała zwiedzanie. Przyjezdni zostawiają też w Toruniu coraz więcej pieniędzy; szacuje się, że średnio w 2018 roku była to kwota 251 zł (w 2017 – 218 zł). Turyści wyjeżdżali zadowoleni – 97,7 proc. Polaków i 98,2 proc. osób zza granicy wyraziło chęć rekomendowania Torunia jako miasta, do którego warto przyjechać.

Główną zaletą Torunia – zdaniem odwiedzających – jest atmosfera miasta. To ona przede wszystkim zachęca gości do przyjazdu.

Szymon Wiśniewski podkreślił: „Bardzo często turyści wskazują, że podobają im się elementy wizerunku miasta, czyli odrestaurowane zabytki, kamienice, ulice. To sprawia, że często mówimy, że w Toruniu jest jak w bombonierce.”

A co turystom się w Toruniu nie podobało? Turyści krajowi wskazywali zbyt małą liczbę miejsc parkingowych w pobliżu starówki. Osoby zza granicy wymienili np. nieczystości czy gastronomię. Wskazywane jest także „przeludnienie” starówki, czyli obecne podczas wysokiego sezonu tłumy odwiedzających.

W Toruniu zmienia się sytuacja związana z usługami noclegowymi. Intensywnie powiększa się baza apartamentów – obecnie funkcjonuje w mieście ok. 250 obiektów tego typu (w latach 2017-2018 nastąpił wzrost o ok. 100 apartamentów, czyli ok. 60 proc.), zlokalizowanych głównie na obszarze Starego Miasta, ale także na Bydgoskim Przedmieściu.

Jak wynika z raportu, w Toruniu jest ponad 6000 miejsc noclegowych, dostępnych w ok. 2300 pokojach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku w Toruniu nocowało ponad 360 000 osób. Zdaniem przedstawicieli Ośrodka Informacji Turystycznej, w 2019 roku powinien utrzymać się podobny poziom liczby osób odwiedzających nasze miasto. Nadal będzie się też intensywnie powiększać baza noclegowa Torunia o kolejne pokoje hotelowe oraz mieszkania udostępniane pod wynajem krótkoterminowy. Jak w minionym roku największe obłożenie w obiektach noclegowych spodziewane jest podczas weekendów, a także wydarzeń sportowych i dni ustawowo wolnych od pracy.