Top 8 atrakcji w Pradze: co warto zobaczyć w stolicy Czech?

Rynek Staromiejski, Praga. Fot. materiały prasowe

Praga to niezwykle malownicze i piękne miasto, pełne wyjątkowych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dzięki temu ani przez chwilę nie będziesz się nudzić, a wycieczka do Pragi na długo zapadnie ci w pamięć.

1. Zamek Praski na Hradczanach

Zanim wybierzesz się na wycieczkę, warto zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie, w tym o ubezpieczenie turystyczne, które ustrzeże Cię przed finansowymi skutkami nieplanowanego leczenia. Kiedy już zabezpieczysz się od strony praktycznej, zapoznaj się z największymi atrakcjami, których na pewno nie chcesz przegapić! Jedną z nich jest Zamek Praski zlokalizowany na Hradczanach. Dowodem na jego wyjątkowość jest fakt, iż obiekt został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Zamek ulokowany jest na szczycie wzgórza, w pobliżu Wełtawy. Z tego względu już z daleka rzuca się w oczy. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających za opłatą. Warto kupić bilet i przespacerować się po licznych komnatach, po których niegdyś przechadzali się czescy możnowładcy.

Zamek Praski. Fot. materiały prasowe

2. Most Karola

To symbol miasta i najstarszy zachowany kamienny most o tej rozpiętości przęseł na świecie. Mowa tu oczywiście o moście Karola. Jego długość to aż 516 metrów! Nazwa obiektu pochodzi od wybitnej postaci, jaką bez wątpienia był Karol IV Luksemburski. Co ciekawe, monumentalny most został ozdobiony aż 30 posągami. Przedstawiają one władcę Józefa II oraz licznych świętych czczonych w Czechach. Warto zaznaczyć, że most zdobią również wieże ulokowane na jego wschodnim oraz zachodnim brzegu. Ciekawostką jest też fakt, iż przez niemal 300 lat most Karola pełnił rolę jedynego mostu w stolicy Czech.

Most Karola, Praga. Fot. materiały prasowe

3. Teatr Narodowy w Pradze

Majestatyczny, wzniesiony w neorenesansowym stylu budynek Teatru Narodowego w Pradze złożony jest aż z trzech artystycznych zespołów. Mowa tutaj o operze, jak również o balecie i dramacie. W Teatrze systematycznie odbywają się przedstawienia, które przyciągają rzesze zarówno mieszkańców, jak i turystów. Budynek wzbudza jednak podziw nie tylko osób zakochanych w przedstawieniach teatralnych. Stanowi bowiem prawdziwą perłę renesansowej architektury.

4. Rynek Staromiejski

Jest to miejsce o dużym znaczeniu historycznym. Mieści się pomiędzy słynnym mostem Karola a placem Wacława. To właśnie na tym rynku znajdują się takie zabytki, jak gotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, a także barokowy kościół świętego Mikołaja. Można podziwiać tu również rokokowy pałac Kinskich oraz pomnik jednego z czeskich reformatorów, Jana Husa. Rynek Staromiejski, szczególnie w okresie letnim przyciąga mnóstwo turystów, którzy przechadzają się po placu, robią zdjęcia i kosztują lokalnych smakołyków.

Widok na praski zegar i kościół Najświętszej Marii Panny przed Týnem. Fot. materiały prasowe

5. Ratusz Staromiejski

To właśnie w Ratuszu Staromiejskim mieściła się niegdyś główna siedziba władz praskich. Warto dodać, że powstanie niektórych z zabudowań datuje się na XIV wiek. Ratusz prezentuje się niezwykle okazale, a jego wieżę zdobi sporych rozmiarów zegar. Co ciekawe, pochodzi on jeszcze z 1490 roku! Do poważnej przebudowy doszło w wieku XIX, kiedy to powstało skrzydło północne. Niestety, w trakcie powstania praskiego w 1945 roku doszło do jego zniszczenia.

6. Wieża telewizyjna

Wykonana z żelbetonu wieża telewizyjna znajduje się w jednej z praskich dzielnic i mierzy aż 216 metrów. Wzniesiono ją w okresie od 1985–1992. To właśnie stąd emitowanych jest aż siedem radiowych stacji. Co ciekawe, wielu mieszkańców stolicy Czech nazywa tę wieżę „wiertarką”. Wszystko ze względu na jej specyficzny kształt, który faktycznie może niektórym przypominać to urządzenie.

Wieża telewizyjna Zizkov, Praga. Fot. materiały prasowe

7. Ściana Johna Lennona

Wyjątkowe i jednocześnie niezwykle oryginalne miejsce. Ściana została pokryta fenomenalnym graffiti, które z kolei jest inspirowane twórczością Johna Lennona. Co ciekawe, wielobarwne malunki stale ulegają pewnym przeobrażeniom. Niektóre zostają zastąpione nowymi, natomiast inne są mocno modyfikowane. Warto zaznaczyć, że w latach 80. malunki na ścianie Johna Lennona pomagały obywatelom Czech wyrazić swój sprzeciw wobec komunistycznego reżimu. Współcześnie również jest ona niezwykle ważna dla Czechów, stanowiąc symbol pokoju, miłości i równości.

Fragment słynnego graffiti ze ściany Johna Lennona, Praga, 29.06.2018. Fot. materiały prasowe

8. Brama Prochowa

Brama Prochowa uznawana jest za jeden z symboli Pragi. Mierząca aż 65 metrów budowla powstała w XV wieku. Na kondygnacji podziwiać można między innymi figury dawnych władców czeskich. Mowa tu o Karolu IV i o Przemyśle Ottokarze. Mimo że współcześnie brama nieco utraciła swoją dawną świetność, nadal wywiera na turystach wrażenie, któremu trudno się oprzeć.

Artykuł sponsorowany