Theo Panagiotoulias nowym prezesem sojuszu Star Alliance

Theo Panagiotoulias nowym prezesem Star Alliance
Fot. Star Alliance/Twitter

Theo Panagiotoulias zastąpi na stanowisku prezesa sojuszu Star Alliance Charlottę Wieland, która została oddelegowana do pełnienia tej funkcji w styczniu 2023 roku ze Skandynawskich Linii Lotniczych SAS. Po objęciu stanowiska przez Theo Panagiotouliasa, Pani Wieland powróci do SAS i zasiądzie w zarządzie Star Alliance. Oficjalne przejęcie obowiązków przez Theo Panagiotouliasa nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy, po dopełnieniu wszelkich formalności administracyjnych i uzyskaniu stosownych pozwoleń.

Theo Panagiotoulias posiada ponad 25-letnie doświadczenie w międzynarodowej branży lotniczej. Do Star Alliance przechodzi z Hawaiian Airlines, gdzie od 2014 roku piastował stanowisko starszego wiceprezesa ds. sprzedaży i sojuszy globalnych. Wcześniej był wiceprezesem i dyrektorem generalnym w Sabre Corporation, spółce dostarczającej rozwiązania technologiczne dla branży turystycznej. 15 lat swojej kariery zawodowej spędził w American Airlines, gdzie pracował w dziale handlowym i operacyjnym oraz piastował stanowiska kierownicze.

„W imieniu zarządu sojuszu Star Alliance, pragnę pogratulować Theo wyboru na stanowisko prezesa. Dzięki doświadczeniu, jakie Theo zdobył, pracując w międzynarodowych firmach komercyjnych oraz w liniach lotniczych, doskonale rozumie on wyzwania i szanse, z jakimi boryka się obecnie nasza branża. Jestem przekonany, że jest właściwą osobą, która poprowadzi sojusz Star Alliance ku przyszłości” – powiedział Scott Kirby, prezes United Airlines i przewodniczący rady dyrektorów generalnych Star Alliance.

Star Alliance powołało w 1997 roku pięciu przewoźników: Air Canada, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Thai Airways International i United Airlines. Obecnie składa się z 26 linii lotniczych. Celem powstania sojuszu było wspólne oferowanie klientom produktów i usług na najwyższym poziomie. W 2023 roku do grona członków Star Alliance dołączyły PLL LOT.