The World Games – wielki sukces Wrocławia

Stanisław Klimek

40 tysięcy uczestników wydarzeń na 26 arenach i w strefie kibica, 10 dni sportowej rywalizacji, 3 500 zawodników ze 112 krajów świata, 1600 wolontariuszy, 700 dziennikarzy z 50 krajów świata – te liczby to skrótowe podsumowanie The World Games 2017.

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, powiedział: „Igrzyska przyniosły nam sukces sportowy oraz organizacyjny. Był to czas niezwykłych sportowych emocji i pięknej rywalizacji tysięcy zawodników z całego świata. Mieszkańcy, zarówno Wrocławia, jak i całego Dolnego Śląska, kolejny raz pokazali, że Wrocław jest wyjątkowym miejscem spotkań. Gorący doping słychać było na wszystkich arenach The World Games 2017, a Strefę Kibica każdego dnia wypełniali ci, którzy szukali chwili wytchnienia przy dźwiękach zarówno polskich, jak i zagranicznych gwiazd. Wyjątkowe podziękowania należą się tysiącom wolontariuszy, którzy wiele serca wkładali w organizację tego wydarzenia.”

Na antenach Polsatu, Polsatu Sport, Polsatu Sport Extra, Polsatu Sport News, Polsat Sport Fight i Super Polsatu wyemitowano łącznie ponad 400 godzin transmisji na żywo. Ta z Ceremonii Otwarcia dostępna była w 131 krajach świata. Jak informuje IWGA, transmitowały ją m.in. kanały CCTV5 z Chin, TBS z Japonii, Sport1 z Niemiec, Match TV z Rosji, ESPN LA, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkie kraje Ameryki Południowej oraz Olympic Channel – kanał Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Łączny zasięg za granicą to 420 milionów widzów, w czym największy udział mają stacje chińskie, niemieckie, rosyjskie, hiszpańskojęzyczny ESPN i francuskojęzyczny BeIn Sports.

W stolicy Dolnego Śląska po The World Games zostaną dla mieszkańców obiekty: odnowiony Stadion Olimpijski, tor wrotkarski w parku Tysiąclecia czy kompleks pływalni przy ul. Wejherowskiej. Ściankę wspinaczkową na pl. Nowy Targ, a także tor wrotkarski odwiedził przewodniczący MKOl.-u Thomas Bach, który otworzył również 10. Światowe Igrzyska Sportowe na Stadionie Wrocław.

10. Światowe Igrzyska Sportowe w liczbach

240 tysięcy uczestników wydarzeń The World Games 2017 na arenach i w Strefie Kibica.

10 dni sportowej rywalizacji

3500 zawodników ze 112 krajów świata

31 dyscyplin sportowych

26 aren sportowych – Wrocław, Świdnica, Trzebnica, Jelcz-Laskowice, Szymanów

1 600 wolontariuszy

219 kompletów medali

Transmisja dotarła do 131 krajów świata

Łączny zasięg to 420 milionów widzów, w tym największy udział mają stacje chińskie, niemieckie, rosyjskie, hiszpańskojęzyczny ESPN i francuskojęzyczny Beln Sports.

Ponad 400 godzin transmisji na różnych kanałach telewizji Polsat

Najchętniej oglądane dyscypliny: żużel, wspinaczka sportowa, zawody gimnastyczne i wrotkarstwo szybkie

Oglądalność w Polsce – ponad 12 milionów widzów przed telewizorami

700 akredytowanych dziennikarzy z 50 krajów świata; najliczniejsze nacje: Polacy, Czesi, Chińczycy, Japończycy, Holendrzy, Ukraińcy i Amerykanie

100 procent biletów sprzedano m.in. na: żużel, sporty taneczne, kajak polo, ju-jitsu, karate, bieg na orientację, trójbój siłowy, przeciąganie liny, pływanie w monopłetwie i sportowe ratownictwo wodne.