Tatrapolis – nowa atrakcja Tatralandii

AG

Największy aquapark na Słowacji, Tatralandia wciąż się rozbudowuje. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie kolejnej atrakcji – parku rozrywki Tatrapolis.

Przecięcia wstęgi dokonali: wiceminister spraw wewnętrznych – Rudolf Urbanovič, burmistrz Liptowskiego Mikulasza – jan Blchač, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego Regionu LIPTOV – Darina Bartkova oraz dyrektor Tatralandii i Tatrapolis – Igor Mraz.

Najważniejszym elementem parku są metalowe miniatury najsłynniejszych budowli świata. 13 miniatur budowli i jedną miniaturę kuli ziemskiej wykonał artysta – kowal, Vladimir Eperješi. Na wszystkie rzeźby i miniatury zużył ok. 30 ton różnego rodzaju metalu, blach i rurek. Według autora miniatura kuli ziemskiej, symbolizuje podróżniczy charakter całego projektu.

Vladimir Eperješi dodał: “Każdy park rozrywki musi mieć tzw. duchową część. Naszą jest kościółek na wzgórzu, który był tam już wcześniej i nie chcieliśmy pozostawić go na pastwę losu. Tak zrodził się pomysł rzeźb trzech aniołów, które roztaczają nad nami ochronę a ich domem jest właśnie anielskie wzgórze w Tatrapolis.”

Tatrapolis powstał na powierzchni 1,6 ha na terenie byłego Fun Parku. Główne wejście znajduje się obok budynku Hurricane Factory, prowadzi przez 6,5-metrową bramę wykonaną z metalowych prętów. Miniatury wykonano niestety w różnych skalach, co uniemożliwia porównanie ich wielkości. Ale i tak odgrywają swoją poznawczą rolę – dzieci mogą poznać w jednym miejscu kilkanaście ważnych budowli świata. Wieża Eiffla (podświetlona wieczorami) wykonana została w skali 1:50, podobnie, jak wieża telewizyjna na Kamziku w Bratysławie. Krzywa wieża w Pizie ma metr średnicy i 3 metry wysokości i nachylenie taki, jak w rzeczywistości. Londyński Big Ben ma 3,5 metra, para drapaczy chmur Petronas Towers – 4,1 m. Ta ostatnia miniatura wykonana została w skali 1:100, podobnie jak tajwański Taipej, dubajski Burj al Arab i wieża telewizyjna CN Tower z Toronto (wysokość 5,5 metra). Statua Wolności waży 1,8 tony i ma wysokość 5 metrów, zaś budynek Opery w Sydney – 1,1 metra. Brukselski model Atomium Brusel ma 3,1 m a wiatrak holenderski – 3,5 metra.

Zwiedzający mogą również obejrzeć kuźnie i spróbować wykuć samodzielnie monetę (pod opieką kowala), przejechać się kolejką Tatrapolis Express, powariować w samochodzikach w Autodromie, wpaść do wody w łódce (Wodna strzała). Od 1 lipca w ramach jednego biletu będzie można zwiedzić Tatrapolis oraz ogrów żywych motyli w Liptov Arenie.

{gallery}5479{/gallery}