Tarcza z poprawkami Senatu. MŚP zwolnione z opłat na ZUS?

Senat obraduje nad poprawkami
Nocne obrady Senatu/fot. PAP

W nocy Senat przyjął poprawki do specustawy dotyczącej wsparcia dla firm w związku z epidemią koronawirusa. Trzy z nich mogą pomóc przedsiębiorstwom turystycznym.

Senatorowie zaproponowali, by zwolnienie z opłat na ZUS na czas okres miesięcy rozszerzone zostało na małe i średnie firmy; dopłaty do miejsc pracy (tzw. postojowe) zostało zwiększone z 40 do 75 proc. średniego wynagrodzenia oraz wysokość mikropożyczek został podwyższona z 5 do 40 tysięcy złotych
Za podjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu, nie było głosów sprzeciwu. Ustawa z poprawkami wróciła do Sejmu.

Marszałek Senat, Tomasz Grodzki oświadczył: “Dla ratowania miejsc pracy wprowadziliśmy bardziej skuteczne formy wsparcia przedsiębiorców. Proponujemy by w firmach, które ponoszą straty, państwo pokryło 75 proc. wysokości wynagrodzeń. Uchroni to pracowników przed głodowymi płacami i przed ryzykiem masowych zwolnień.”

Przypomnijmy, że 28 marca Sejm przyjął ustawę o tzw. Tarczy antykryzysowej bez poprawek zgłaszanych przez branżę turystyczną. Wśród wielu poprawek i postulatów branży był m.in postulat rozszerzenia zniesienia opłat na ZUS na małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 9 osób)

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center