Szwecja – start projektu „Lokum na 72 godziny”

archiwum VisitSweden

Nowy projekt badawczy ma wyjaśnić, w jaki sposób szwedzka przyroda sprzyja relaksowi. Osoby wykonujące najbardziej stresujące zawody świata spędzą 72 godziny, prowadząc życie w szwedzkim stylu – blisko natury. Później uczeni sprawdzą ich samopoczucie.

Inicjatywa „The 72 Hour Cabin”, czyli „Lokum na 72 godziny” ma pokazać, że trzy dni spędzone w otoczeniu szwedzkiej przyrody pomagają osobom z różnych stron świata wyciszyć się i poczuć się lepiej. Szwecja od lat zajmuje wysoką pozycję w różnorodnych klasyfikacjach indeksu jakości życia. Jednym z powodów jest z pewnością tamtejszy styl życia, w którym tak ważny jest kontakt z naturą. 90 procent Szwedów uważa, że czas spędzony w otoczeniu przyrody wzmacnia poczucie sensu ich codziennego życia.

Blisko 50 procent z nich co najmniej raz w tygodniu wybiera się na odpoczynek na świeżym powietrzu. Zapisana w konstytucji swoboda wędrówki sprawia, że w Szwecji każdy ma dostęp do nieskażonej natury. Aż 95 procent powierzchni kraju to tereny niezamieszkałe, więc jest w nim mnóstwo do odkrycia. Można po prostu usiąść przy ognisku, można podziwiać któreś ze stu tysięcy szwedzkich jezior, można zbierać grzyby lub jagody.
W ramach nowego projektu, pięć osób pracujących w najbardziej stresujących zawodach – między innymi oficer niemieckiej policji, francuski taksówkarz i brytyjski dziennikarz radiowy – będzie miało szansę doświadczyć osobiście szwedzkiego stylu życia w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Jennie Skogsborn Missuna, Chief Experience Officer w Visit Sweden, powiedział: “Dla wielu Szwedów przyroda jest źródłem sił życiowych i odskocznią pomagającą w rozwoju duchowym, elementem sprzyjającym szczęściu i podnoszącym jakość życia. W ramach projektu ”Chata na 72 godziny” chcemy umożliwić ludziom z różnych krajów świata zrozumienie więzi, jaka łączy Szwedów z naturą, i zachęcić cudzoziemców do odwiedzania kraju, w którym dzika przyroda jest niemal wszędzie na wyciągnięcie ręki.”

Każdy z uczestników projektu zamieszka w konstrukcji przypominającej dom ze ścianami z transparentnego szkła, dzięki czemu ich kontakt z naturą będzie maksymalnie bliski. W tym czasie Walter Osika i Cecilia Stenfors – badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie będą obserwować ich samopoczucie i poziom zadowolenia.

Walter Osika skomentował: „Szwedzka przyroda oferuje fizyczną i mentalną przestrzeń, w której człowiek może przebywać sam ze sobą i z innymi. Na podstawie długoletniego doświadczenia medycznego mogę stwierdzić, że kontakt z naturą bardzo pomógł wielu moim pacjentom, dlatego doceniam tę inicjatywę.”

Szczegóły projektu
Część projektu poświęcona zebraniu danych odbędzie się w dniach 7–10 września, a jego wyniki zostaną ogłoszone publicznie 10 października. Uczestnicy przedsięwzięcia będą żyli wśród szwedzkiej przyrody, pływali, łowili ryby i przygotowywali jedzenie na ruszcie. Szklane chatki znajdują się na wyspie Henriksholm, dwie godziny drogi na północ od Goeteborga w zachodniej Szwecji. W miejscu tym 60 procent terenu to lasy, a pozostałe 40 procent zajmują górskie pastwiska.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o szwedzkim stylu życia w kontakcie z naturą i zaproszenie do uczestnictwa w nim mieszkańców różnych stron świata.  

Swoboda wędrówki 
Allemansrätten, czyli zapisana w szwedzkiej konstytucji swoboda wędrowania, daje wszystkim wolność przebywania na łonie przyrody – każdy ma prawo chodzić, pływać, jeździć na rowerze i biwakować na dowolnym terenie za wyjątkiem prywatnych ogrodów i ziemi uprawnej. Dla każdego Szweda jest oczywiste, że natura powinna być dostępna dla wszystkich. Jednak z tą wyjątkową wolnością korzystania z niej łączy się wielka odpowiedzialność. Podstawową zasadą dotyczącą spędzania czasu na łonie natury jest „nie zakłócać i nie niszczyć” – jak w każdym domu.

Sama tylko Skania, czyli położony najbliżej Polski region Szwecji oferuje ponad 200 kilometrów plaż, 1180 km tras pieszych i kilkaset kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych. Oto trzy rekomendowane przez nas miejsca w Skanii, w których można doświadczyć bliskiego kontaktu z przyrodą:

Jezioro Immeln w północno-wschodniej Skanii – na jednej z leżących na nim 200 wysp można prowadzić życie w stylu Robinsona Crusoe:

http://visitskane.com/outdoors-adventure/lake-immeln

Nyrups Naturhotell w centralnej Skanii – położony w środku bukowego lasu hostel oferujący noclegi w namiotach przypominających mongolskie jurty:

https://www.swedishtouristassociation.com/facilities/stf-nyrup-hostel/images/

Hotel „Falknästet” (Sokole Gniazdo) położony na klifie w Rezerwacie Przyrody Kullaberg (północno-zachodnia Skania), oferujący jeden z najbardziej ekskluzywnych pokoi w Szwecji z panoramicznym widokiem na morze:

http://visitskane.com/outdoors-adventure/kullaberg-nature-reserve  i http://falknastet.se/?page_id=1670