Szwecja podjęła współpracę z Airbnb

Organizacja Visit Sweden jako pierwsza marka narodowa rozpoczęła współpracę z serwisem Airbnb.

Platforma ta umożliwia wynajem domów, mieszkań i pokoi głównie od prywatnych osób za pośrednictwem internetu.
To, czym skandynawski kraj chce przyciągnąć odwiedzających, jest unikalne, obowiązujące w państwach nordyckich prawo do swobodnego korzystania z dobrodziejstw natury.

Agnieszka Blandzi, Country Manager Visit Sweden w Polsce, powiedziała: “Szwecja jest relatywnie niewielkim krajem, w którym nie znajdziemy ogromnych, charakterystycznych zabytków, takich jak wieża Eiffla czy Big Ben. Mamy natomiast ogromne bogactwo różnorodnych atrakcji przyrodniczych. Od bezludnych plaż i wysokich gór po gęste lasy, od tysięcy jezior i przepięknych archipelagów po malownicze łąki.”

Dzięki szwedzkiemu prawu zagwarantowanemu przez konstytucję – Allemansrätten (prawo publicznego dostępu) wszyscy mają wyjątkową możliwość swobodnego poruszania się poza utartymi szlakami. Prawo jednocześnie nakazuje poszanowanie innych osób i przyrody głosząc: „Nie wchodź do prywatnych ogrodów. Szanuj świat zwierząt. Zamykaj za sobą ogrodzenia, przechodząc przez pastwiska”

Agnieszka Blandzi dodała: „Teraz, wraz z Airbnb, Szwecja zaprasza wszystkich, by spędzić czas korzystając z uroków pięknej, szwedzkiej natury. W samej tylko Skanii jest ponad 200 kilometrów plaż, 1180 km tras pieszych i kilkaset kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych.”

Jednym z elementów kampanii promującej obecność Szwecji na Airbnb jest film wideo, gdzie głos przedstawiający się jako “Åke”, w stylu podobnym do prezentacji, w których właściciele zamieszczają wideoklipy z opisem oferowanych przez siebie domów, proponuje zwiedzanie tego kraju. Na nagraniu możemy usłyszeć między innymi: “Oto mój dom, w przybliżeniu 100 milionów hektarów ziemi, które należą do mnie. Cóż, dzielę się nimi z 10 milionami innych osób, ale mówię właśnie w ich imieniu.” Widokowi jezior towarzyszy komentarz “sto tysięcy basenów typu infinity”, a ujęciom wysokich klifów i zorzy polarnej opis „indywidualnie zaprojektowany apartament z tarasem zapewniającym panoramiczny widok na okolicę. We wszystkich kierunkach”.
Zobacz film promujący Szwecję na Airbnb: https://youtu.be/C6671CL5fFg

W ramach kampanii na Airbnb zaprezentowanych jest dziewięć inspirujących przykładów szwedzkich atrakcji przyrodniczych z całego kraju, ujętych w postaci typowej dla serwisu listy z opisem wyposażenia i udogodnień „obiektu”. Tym samym Szwecja jest pierwszym krajem w Airbnb, udostępnionym w całości jako potencjalne miejsce do wynajęcia – i to zupełnie za darmo. Jednym z oferowanych miejsc jest „przytulna polana w lesie bukowym” w regionie Skanii. Zobacz opis lasu bukowego w Skanii na Airbnb: https://sweden.withairbnb.com/ronnea.html

Szwedzi znani są z głęboko zakorzenionego przywiązania do kontaktu z przyrodą, a relaks w naturalnym otoczeniu jest ważną częścią stylu życia każdego z naszych zamorskich sąsiadów. Zwyczajowym rytuałem są wyprawy całych rodzin na grzyby, czy zbieranie jagód. Nikogo w Szwecji nie dziwi także widok zmierzających poza miasta rowerzystów, wiozących ze sobą dzieci i wypełnione przysmakami kosze piknikowe.
“Szwedzi. Czasem myślę, że oni nie wiedzą, jak wielkie mają szczęście”, mówi Natalia Brzeziński, prezes konferencji technologicznej Brilliant Minds i wydarzenia Symposium Stockholm, w wypowiedzi przytoczonej przez portal visitsweden.com: https://visitsweden.com/natalia-brezinski/.

W Szwecji (poza obszarami chronionymi) obowiązuje „Allemansrätten” (tłum: “prawo wszystkich ludzi”), czyli unikatowe prawo o publicznym dostępie, na mocy którego można w sposób swobodny poruszać się, spać pod gwiazdami, pływać w jeziorach, zbierać owoce lasu (pod warunkiem że nie są to gatunki chronione). Idea przyrody dostępnej dla wszystkich znajduje się w DNA każdego Szweda. Za dużą swobodą podąża typowe dla Szwedów poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym przebywają.