Szlak Sherlocka Holmesa w Londynie

archiwum visitbritain

Podróżując śladami słynnego detektywa, warto zacząć od wizyty pod adresem 221B Baker Street. Choć w rzeczywistości nie ma takiego adresu, budynek przedstawiony w serialu znajduje się przy 187 North Gower Street (najbliższa stacja metra: Euston Square), 25 minut spacerem od Baker Street.

Do 12 kwietnia 2015 r. w Muzeum Londynu można ogladać wystawę „Sherlock Holmes: człowiek, który nigdy nie żył i nigdy nie umrze” (Sherlock Holmes: The Man Who Never Lived And Will Never Die). Oprócz znakomitej wiktoriańskiej i edwardiańskiej kolekcji oraz materiałów związanych z Sherlockiem Holmesem, zwiedzający mogą obejrzeć charakterystyczny płaszcz Belstaff i szlafrok Derek Rose, które nosi Benedict Cumberbatch w telewizyjnym serialu Sherlock nakręconym przez BBC. Ponadto, można zobaczyć kartkę papieru, na której w roku 1885 Conan Doyle zanotował swoje pierwsze pomysły oraz dowiedzieć się, że początkowo detektyw miał się nazywać… Sherrinford Holmes.

 

www.museumoflondon.org.uk

Obok fikcyjnego domu dedektywa, znajduje się Speedy’s Sandwich Bar and Café. Ta skromna kafejka, wielokrotnie pojawiająca się w serialu, stała się mekką fanów Sherlocka, w dużej mierze dlatego, że podczas filmowania dostarczała przekąski dla Cumberbatcha. Warto spróbować zawijanej „kanapki Sherlocka” z kurczakiem, bekonem, cheddarem, sałatą, czerwoną cebulą, papryką, ogórkiem i sosem chili (najbliższa stacja metra: Euston Square).
St Bartholomew’s Hospital w West Smithfield to nie tylko legendarne miejsce pierwszego spotkania Holmesa z Watsonem. Na jego dachu odbyła się ostateczna konfrontacja detektywa z arcyłotrem Moriartym oraz scena samobójczego skoku, która wieńczyła trzeci odcinek drugiej serii serialu. Choć nie wolno wchodzić na dach szpitala, można przypomnieć sobie ten dramatyczny moment (oraz podziwiać osiemnastowieczną architekturę) z punktu widzenia Watsona, bezpiecznie na ziemi (najbliższa stacja metra: St Paul’s.)
W odcinku Niewidomy bankier Sherlock i John idą malowniczą ulicą Gerrard Street, sercem londyńskiego Chinatown, do orientalnego sklepu ‘The Lucky Cat’. Charakterystyczne bramy, lampy uliczne, szyldy i inne detale architektoniczne jednoznacznie zdradzają, że to londyńskie Chinatown. Tutejsze knajpki serwują najlepsze w mieście dania kuchni orientalnej, można się tu również zaopatrzyć w egzotyczne zioła i leki. W niedzielę, kiedy Chińczycy chętnie wychodzą z całą rodziną do restauracji, na Gerrard Street działa targ spożywczy: www.chinatownlondon.org
Tower of London to ostatni etap londyńskiej serii napadów Moriarty’ego. Przestępca zostawia tu wiadomość „Get Sherlock”, po czym przebiera się w klejnoty koronne. Można zobaczyć je podczas zwiedzania Tower, jednocześnie poznając dramatyczną i krwawą historię twierdzy (najbliższa stacja metra: Tower Hill; otwarte od 9 rano; bilet dla dorosłych kosztuje 22 funty). Bilety dostępne w sklepie VisitBritain. www.visitbritainshop.com
Kolejnym miejscem związanym z Sherlockiem jest Lyceum Theatre, gdzie odbywały się spotkania w powieści Znak czterech.Warto też zajrzeć do pobliskiej Royal Opera House, w której często bywał Holmes. Ulubiona restauracja Sherlocka to z kolei Simpson’s, która znajduje się również na Strandzie, a tuż za rogiem przy Piccadilly, w The Criterion, przy Długim Barze Conan Doyle po raz pierwszy wyobraził sobie spotkanie między doktorem Watsonem a Sherlockiem. Dalej w dzielnicy Bloomsbury można zobaczyć londyńską ikonę, Muzeum Brytyjskie, w którym detektyw często prowadził badania. A inne kluczowe sceny do filmu Sherlock Holmes z 2009 roku były kręcone w innej popularnej londyńskiej atrakcji, katedrze św. Pawła, gdzie kręcono kluczowe sceny do filmu Sherlock Holmes z 2009 roku.
Innym miejscem, które z pewnością zainteresują wielbicieli Sherlocka, jest The Sherlock Holmes Museum, zabytkowy budynek poświęcony sławnemu detektywowi. Znajduje się tam replika jego salonu oraz sklep z pamiątkami. The Sherlock Homes Pub w Westminsterze jest pełen memorabiliów, takich jak stary wojskowy rewolwer doktora Watsona i jego ulubiona potrawa, kiełbaski Cumberland (najbliższa stacja metra: Charing Cross).
Poza głównymi miejscami w Londynie, które często odwiedzał Holmes, biuro podróży Unique Devon Tours oferuje wycieczkę śladami psa Baskerville’ów po Dartmoor w hrabstwie Devon na południowo-zachodnim wybrzeżu Anglii, około trzy godziny jazdy pociągiem z Londynu. Uczestnicy zwiedzają miejsca, w których przebywał Conan Doyle, kiedy planował i pisał powieść, a także wrzosowiska, które odgrywają tak ważną rolę w klasycznej historii: www.uniquedevontours.com/hound-baskervilles