Szlak Przyrody Województwa Śląskiego idealny na majówkę

Malinowska Skała/fot. J. Krawczyk, archiwum slaskie.travel

Śląska Organizacja Turystyczna wspólnie z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska przygotowały dla turystów Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Zestawienie miejsc atrakcyjnych przyrodniczo w całym województwie to odpowiedź na zwiększone zainteresowanie kontaktem i obcowaniem z przyrodą w dobie obostrzeń związanych z pandemią.

Na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego znalazły się miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych m.in.: rezerwaty przyrody, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, ogrody botaniczne. Obecnie szlak liczy ponad 50 obiektów zlokalizowanych zarówno na obszarach naturalnych, jak i przekształconych przez człowieka.

Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego, powiedział: „Śląskie pod względem walorów przyrodniczych jest bardzo zróżnicowane. Wbrew stereotypom większość obszaru województwa to rozległe tereny zielone, zajmujące prawie 70 proc. powierzchni regionu. Szlak Przyrody to nie tylko popularne miejsca wypoczynku jak rezerwat Czantoria w Ustroniu czy Góra Zborów na Jurze, ale też mniej znane, które dla wielu mieszkańców i turystów będą odkryciem – jak chociażby Żabie Doły w Bytomiu. Co ważne, Szlak Przyrody Województwa Śląskiego, stanowi jeden z projektów wpisanych w Program Rozwoju Turystyki 2020+ oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja promocji, ale i ochrony cennych przyrodniczo obszarów.”

Wojciech Kałuża, wicemarszałek, dodał: „Wspieramy turystykę w regionie w tym trudnym czasie, chcemy by chętnie odwiedzane miejsca turystyczne znów tętniły życiem i przyciągały tysiące turystów. Wszyscy tęsknimy za normalnością i możliwością spędzania wolnego czasu na zewnątrz, stąd propozycja miejsc, które mogą być świetną alternatywą dla niedostępnych atrakcji i które warto odwiedzić właśnie wiosną. Wiele z tych miejsc mamy pod ręką, warto przekonać się na własne oczy jak zielonym i atrakcyjnym przyrodniczo regionem jest województwo śląskie.”

Wieża widokowa w Chałupkach – Graniczne Meandry Odry/fot. M.Giba – Kraina Górnej Odry

Głównym celem powstania Szlaku Przyrody jest zainteresowanie mieszkańców i turystów zwiedzaniem i poznawaniem przyrody województwa śląskiego, jednak w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska przyrodniczego.

Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej, podkreślił: „W tym wyjątkowym dla wszystkich czasie związanym z pandemią, potrzeba przebywania na świeżym powietrzu, na łonie natury jest bardzo silna. Już w ubiegłym roku analiza trendów w wyszukiwarce google pokazała zmianę preferencji turystów i wzrost zainteresowania miejscami blisko natury, poza miastami. Szlak Przyrody to lista miejsc, na które chcemy zwrócić uwagę, szczególnie w okresie kiedy jeszcze nie możemy się wybrać na dłuższe wyjazdy. Zbliżający się weekend majowy, od którego to zwykle zaczynaliśmy obserwować zwiększenie ruchu turystycznego po okresie wczesnej wiosny, to idealny moment na inaugurację takiego projektu.”

Michał Romańczyk, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, skomentował: „Jako Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zaproponowaliśmy w ramach Szlaku ponad 50 obiektów, które polecamy wszystkim, którzy chcieliby poznać bogactwo przyrody województwa śląskiego. Obiekty te wytypowane zostały w oparciu o wyjątkowe walory przyrodnicze, takie jak: flora, fauna, siedliska przyrodnicze czy walory przyrody nieożywionej. Kluczową rolę w zaproponowanej formie turystyki odgrywa kwestia ochrony przyrody. Pamiętajmy, że na obszarach cennych pod względem przyrodniczym jesteśmy gośćmi i obowiązują nas ściśle określone zasady poruszania się i zachowania.”

Śląska Organizacja Turystyczna opracowała dodatkowo konkretne trasy zwiedzania w oparciu o miejsca znajdujące się na Szlaku Przyrody. W zestawieniu z innymi, pobliskimi atrakcjami oraz trasami rowerowymi tworzą gotową propozycję spędzenia wolnego czasu, a tego oczekują turyści odwiedzający region. Wypoczynek na świeżym powietrzu poprzez pieszą czy rowerową wycieczkę, niedaleko od domu, kiedy to obiekty noclegowe pozostają niedostępne, stanowić będzie niewątpliwie najczęściej wybieraną formę spędzenia tegorocznej „majówki”.

przyroda.slaskie.travel

City Break, spędź ciekawie weekend w Polsce

Śląska Organizacja Turystyczna wspiera finansowo swoich członków

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center