Świętokrzyskie otworzyło w Szydłowie sezon turystyczny

Świętokrzyskie otworzyło w Szydłowie sezon turystyczny
Symboliczne przecięcie wstęgi otwierające sezon turystyczny/fot. AG

Średniowieczne mury zamku w Szydłowie były tłem dla uroczystej inauguracji sezonu turystycznego w województwie świętokrzyskim. Pretekstem do spotkania właśnie w Szydłowie było zakończenie rewitalizacji pięciu miejscowych zabytków.

To właśnie średniowieczne zabytki miasteczka nazywanego czasami “polskim Carcassonne” są magnesem dla turystów. Przed rewitalizacją Szydłów odwiedzało rocznie 25 tysięcy gości. Gospodarze liczą, że teraz ta liczba będzie dużo wyższa.

Rewitalizacja, które objęła pięć obiektów: zamek, budynek skarbczyka, bramę zamkową, synagogę oraz kościół i szpital świętego Ducha, kosztowała 13 mln złotych. Jak podkreślił podczas inauguracji sezonu turystycznego, Andrzej Tuz, burmistrz Szydłowa, 75 procent środków pochodziło z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, 5 procent zaś dołożyło ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Goście inauguracji sezonu w Szydłowie/fot. AG

Inauguracja sezonu miała odbyć się w kwietniu, ale plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Obecnie nie tylko wymienione, ale i wszystkie zabytki udostępnione są turystom.

Mamy nadzieję, że do Szydłowa będzie teraz przyjeżdżać coraz więcej gości, bo mamy czym się pochwalić. Oczyszczone musy, zadaszony zamek, mumultimedialne muzeum zamków królewskich – to nowości, które z pewnością zostaną docenione – dodał burmistrz miasta.

Inny rok, duże wyzwania

O tym, że obecny rok jest i będzie bardzo trudny dla turystyki mówili wszyscy goście.

Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podkreślił: „Mam nadzieję, że opóźnienie inauguracji sezonu może być nowym otwarciem dla rozwoju turystyki w świętokrzyskim. To, że Polacy w tym roku „będą skazani” na wakacje w ojczyźnie, można wykorzystać i dowartościować Ziemię Świętokrzyską i przyciągnąć na nią więcej turystów. Z przyjemnością dla nich i korzyścią dla rodzimej branży turystycznej.
Może do tej pory włożyliśmy wszyscy zbyt mało wysiłku, żeby przyciągnąć turystów. To dobry czas, by o tym sobie przypomnieć i wspólnie potraktować jako nadrzędne zadanie dla wszystkich.”

Ksiądz proboszcz święcący odnowione zabytki i turystykę świętokrzyską/fot. AG

Tomasz Jamka, członek zarządu Województwa Świętokrzyskiego, dodał: “Wszystkie miejsca, w których odbywały się dotychczasowe inauguracje sezonu turystycznego w naszym województwie cechował wspólny mianownik – wielki potencjał turystyczny. Dzisiejszym spotkaniem chcemy pokazać, że jesteśmy gotowi do bezpiecznego przyjęcia gości. Kiedy ludzie rezygnują z wyjazdów zagranicznych, trzeba im przypomnieć wspaniałym regionie w centralnej Polsce. Chciałbym, by wszystkim w ty roku przyświecało hasło “Odkryj świętokrzyskie na nowo”.

Szydłów przyciągnie więcej turystów w świętokrzyskie

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego już od kilkunastu lat organizuje inaugurację sezonu turystycznego. Tegoroczna nosiła numer 17. poprzednie odbywały się m.in. w Bałtowie, Kurozwękach, Pacanowie, Chmielniku.

Marek Strzała, wiceprzewodniczący sejmiku świętokrzyskiego, zaznaczył: “Szydłów jest przykładem jak powinni wyglądać miasto historyczne chcące przyciągnąć turystów. Miasto na pewno może liczyć na odwiedziny turystów goszczących na Ziemi Świętokrzyskiej. Zasługuje na to wieloletnią pracą na rzecz rozwoju turystyki i promocji.”

Wątek promocji pociągnął też w swojej wypowiedzi Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, który dodał: „Tutaj w Szydłowie jest wielki potencjał dla promowania województwa świętokrzyskiego. Deklaruję, że będziemy wspierać promocyjnie Szydłów.Regionalna Organizacja Turystyczna ma być platforma do wspólnych działań na rzecz regionu. Wszyscy musimy sobie zdawać sprawę, że turystyka daje 6 proc. do budżetu województwa i czeka nas praca, by ten udział zwiększyć.”

Anna Krupka, wiceminister sportu, obecna na inauguracji, podkreśliła, ze „każdy, kto odwiedzi Szydłów na krótko, wróci tu na dłużej. I taki jest cel wszystkich przedstawicieli branży turystycznej. W tym roku Polacy za cel wycieczek wakacyjnych obiorą Polskę i jestem pewna, że wielu z nich odwiedzi również Szydłów – dodała Anna Krupka.

Optymistą okazał się także poseł Mariusz Gosek. Dziękując władzom samorządowym za pomoc w rewitalizacji zabytków Szydłowa, wraził przekonanie, że “szybko nadrobimy czas pandemii i wkrótce będziemy mogli się cieszyć 2-3 razy większą liczbą turystów”.

Wystrzał armatni rozpoczynający sezon turystyczny/fot. AG

Inaugurację uświęciła premiera filmu o Szydłowie.

Rozpoczęcie sezonu turystycznego była też dobrą okazją do spotkania ludzi turystyki województwa świętokrzyskiego. Przybyło ich nadspodziewanie dużo. W najbliższy wtorek odbędzie się Walne Zebranie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego liczącej obecnie 160 członków.

Warto tu przyjechać

Goście inauguracji mogli również zwiedzić najważniejsze zabytki Szydłowa. A jest ich na małych obszarze dużo. Przede wszystkim te, które rewitalizowano. Na teren zamkowy wchodzi się przez odnowioną Bramę zamkową. Na prawo od niej, nieco na ukos, znajduje się Muzeum Zamków Królewskich, w którym oglądać można dziesięć makiet najsłynniejszych rezydencji koronowanych głów Starego Kontynentu (m.in. w Wyszechradzie, Akwizgranie, Malborku, na Wawelu, Karlštejnie). W muzuem można objerzeć także figury naturalnej wielkości przedstawiające m.in. Zawiszę Czarnego, wójta średniowiecznego Szydłowa, króla Władysława Jagiełło, króla Ludwik Węgierskiego, króla Kazimierza Wielkiego.

Muzeum Zamkowe/fot. AG

Po drugiej stronie zamkowego dziedzińca porośniętego trawą znajduje się odrestaurowany pałac królewski, który – jak podkreślali gospodarze – jest jedyną integralnie zachowaną średniowieczną rezydencją monarszą na terenie Królestwa Polskiego.

Atrakcje poza zamkiem

Oczywiście, obowiązkowo trzeba obejrzeć i wejść na mury obronne, z powodu których Szydłów – trochę na wyrost – nazywany jest polskim Carcassonne. Ich długość liczy 680 metrów. Na mury można wejść na placu zamkowym i w pobliżu Bramy Krakowskiej.
Kilka minut od zamku znajduje się najstarsza w województwie świętokrzyskim synagoga. Wewnątrz spora kolekcja judaików, na ścianach odkryte niedawno napisy.

Niestety nie udało nam się wejść do kościoła pw Wszystkich Świętych, w na którego ścianach widnieją polichromie z 1375 roku. Udało się za to zwiedzić kościół św. Władysława, jedyny budynek zabytkowy w Szydłowie wzniesiony z cegły a nie wapienia. Jest jedyny z siedmiu istniejących w Polsce tzw. kościołów bryczkowych, ufundowanych przez Kazimierza Wielkiego w ramach pokuty po śmierci księdza Baryczki.

Sklepienie kościoła sw. Władysława/fot. AG

Tuż przy Bramie Krakowskiej najnowsza atrakcja Szydłowa, otwarta niecały rok temu Izba Wójta Jana. Zorganizował ją i prowadzi były wójt Szydłowa (w latach 2002-18), Jan Klamczyński. W izbie możemy zobaczyć portrety sześciu królów, zdjęcia byłych wójtów, prezydentów, honorowych obywateli Szydłowa, dokumenty z historii miasta. Mały ale ciekawy punkt uzupełniający trasę po mieście.

Fragment ekspozycji w Izbie Wójta Jana/fot. AG

Szydłów dysponuje setką miejsc noclegowych w gospodarstwach noclegowych. Dzięki jednak dobremu położeniu często znajduje się w programach wycieczek odwiedzających świętokrzyskie. Zarówno jednodniowych – często grupy odwiedzają trzy zabytki: Szydłów, pałac Kurozwęki I Zamek Krzyżtopór, jak i trzydniowych. Zwiedzanie miasta trwa 1-1,5 godziny, choć może potrwać i cztery. Oprócz zabytków Szydłów słynie śliwkowa stolica Polski. Stąd w kuchni miejscowej oczywiście króluje śliwka – śliwka w boczku, schab ze śliwką, pierogi ze śliwkami i śliwowica

www.szydlow.pl