Świętokrzyskie: między tradycją a innowacją

fot. JS

Świętokrzyskie rozwija się w niezwykle innowacyjny sposób, zdobywając uznanie w świecie eventów biznesowych. Podążając śladami ciekawych miejsc i pasjonatów, region staje się atrakcyjnym polem do organizacji spotkań MICE.

Kontynuując podróż opuszczamy gościnną Ziemię Sandomierską i kierujemy się w stronę Nowej Słupi, aby zwiedzić wspominany już Park Legend. Jego pełna nazwa to Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Z formalnego punktu widzenia to gminna instytucja kultury, stworzona wspólnie z ROT Województwa Świętokrzyskiego. Głównym celem działalności Parku jest prezentacja i popularyzacja dziedzictwa kulturowego Ziemi Świętokrzyskiej, wyjątkowej historii regionu, ze szczególnym uwzględnieniem tutejszych legend.

Park Legend Gór Świętokrzyskich

W budynku o nowoczesnej bryle, nawiązującej do pasiaków świętokrzyskich, zaprojektowano ścieżkę z ekscytującymi atrakcjami. W jednej części odbywają się sabaty czarownic, natomiast w drugiej wyświetlane są filmy 3D. W Parku Legend prezentowane są najciekawsze miejsca turystyczne z całego regionu. To przedsięwzięcie jest skazane na sukces – w jubileuszowym XX Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny POT uznano Park Legend Gór Świętokrzyskich za turystyczne odkrycie roku.

Miasto pod kosmiczną kopułą

Pobyt w Kielcach zaczynamy od wieczornego spaceru po mieście w towarzystwie Kuby Juszyńskiego. To przede wszystkim pasjonat i miłośnik miasta, a przy tym podróżnik, bloger i organizator cyklicznych spacerów, które od dziewięciu lat organizuje pod hasłem „Cudze chwalicie, a Kielc nie znacie”. Spacery odbywają się raz w miesiącu, ich daty i trasy Kuba zamieszcza na swoim fejsbukowym profilu. Uczestniczy w nich czasem kilka, a czasem nawet kilkadziesiąt osób.

Historia Kielc zaczyna się od Kościoła św. Wojciecha. W ciszy i skupieniu przechodzimy ulicą Bodzentyńską, gdzie w czasie II Wojny Światowej mieściło się Getto. Kolejno Rynek i ulica Sienkiewicza. Następnie Wzgórze Zamkowe, Pałac Biskupów, Katedra, Więzienie i Pałacyk Tomasza Zielińskiego. Wszystkie obiekty są pięknie podświetlone, a w historyczny klimat dość ciekawie wpisuje się kosmiczna kopuła nowego dworca PKS.

Nocujemy w Grand Hotelu Kielce. To zespół kilku budynków i największa przestrzeń konferencyjno-noclegowa w centrum miasta. Mieści się tu 2 tys. m2 powierzchni eventowej, 11 sal konferencyjnych oraz 200 miejsc noclegowych. Hotel zwiedzamy w towarzystwie dyrektora generalnego Piotra Dwurnika, który jest jednocześnie prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Turystycznego Łysogóry. Przy okazji degustujemy potrawy kuchni świętokrzyskiej, która wywodzi się z tradycji wiejskiej.

Współcześnie w wyrafinowany sposób łączy ona typowe chłopskie potrawy, z daniami podawanymi niegdyś w szlacheckich dworach i specjałami żydowskimi. Zachwyca mnie zalewajka, uważana za królową świętokrzyskich zup. Klasyczną zalewajkę gotuje się na bazie kwaśnego żuru, z ziemniakami, leśnymi grzybami i skwarkami. W niektórych wersjach dodaje się kawałki kiełbasy i boczku. W restauracji Oranżeria niemal wszystkie potrawy przygotowuje się z produktów lokalnych. Trzeba stwierdzić, że gastronomia to mocna strona hotelu.

Filharmonia Świętokrzyska: miejsce spotkań z muzyką

Jednym z najciekawszych miejsc do organizacji eventów, zwłaszcza w oprawie muzycznej, jest Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga, od 2012 roku w nowej siedzibie. Po Międzynarodowym Centrum Kultur oprowadzają nas dyrektorzy prof. Jacek Rogala i Jacek Rudnicki. Prezentują nam różnej wielkości sale koncertowe, konferencyjne i wystawowe, świetnie wyposażone w infrastrukturę służącą do nagrań, pokazów komputerowych, projekcji i przedstawień scenicznych. Wrażenie robi dziedziniec koncertowy usytuowany wewnątrz obiektu z widownią na 150 miejsc. Udało nam się wziąć udział w próbie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii, której historia sięga 1920 roku.

Centrum Geoedukacji i rezerwat Wietrznia znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. Utworzony w 1999 roku rezerwat przyrody to niemal 18-hektarowy teren pogórniczy, będący efektem wydobywania wapieni górno-dewońskich. W południowo-wschodniej części rezerwatu zlokalizowana jest siedziba Geoparku Kielce – Centrum Geoedukacji. W obiekcie znajduje się nowoczesna, interaktywna ekspozycja wraz z kinem 5D.

W pobliżu rezerwat Kadzielnia jeden z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce. Jest to rezerwat ścisły przyrody nieożywionej i obejmuje najwyższy szczyt kieleckiej Kadzielni, który znajduje się w centrum dawnego kamieniołomu – Skałkę Geologów (295 m n.p.m.). Kilkoro z nas odważnie decyduje się na przejazd tyrolką. To zdecydowanie atrakcja dla miłośników mocnych wrażeń. Podniebna trasa wśród koron drzew liczy około 600 m, a w jej skład wchodzą trzy tyrolki, platformy widokowe oraz most linowy.

Targi Kielce – moc innowacji

A teraz czas na mocne uderzenie – Targi Kielce! To drugi w Europie Środkowo-Wschodniej organizator targów i wystaw i jeden z dwóch liderów targowych w Polsce. Cała powierzchnia wystawiennicza to 90 tys. m2, z czego 36 tys. w siedmiu nowoczesnych pawilonach wystawienniczych. Rocznie organizuje się tu ponad 70 wydarzeń – targów, wystaw oraz 700 konferencji. W roku 2022 Targi Kielce odwiedziło ponad 310 tys. gości, wystawców i zwiedzających. Można śmiało powiedzieć, że to realna siła sprawcza, przyciągająca w Świętokrzyskie klientów biznesowych, krajowych i zagranicznych.

Vis a vis głównego wejścia na teren Targów znajduje się hotel Tęczowy Młyn. To 100 przytulnych po­koi wraz z zapleczem konferencyjnym.  No i oczywiście znakomita restauracja, której szef zaprosił nas na lunch „Świętokrzyska kuchnia czaruje”. Regionalne potrawy, serwowane z lokalnymi winami, były przemiłym akcentem wieńczącym nasze wizytacje kieleckich obiektów MICE.

Chęciny – przyrodnicze i historyczne sanktuarium

Z Kielc udajemy się w kierunku Chęcin. Na mapę miejsc przyjaznych dla organizatorów MICE zdecydowanie planuje wpisać się Jaskinia Raj, położona na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. To rezerwat przyrody i jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. Od 1972 roku jest dostępna dla ruchu turystycznego, jednak wyłącznie pod opieką przewodnika. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.

Zwiedzanie jaskini odbywa się w po specjalnie do tego przygotowanej 180-metrowej trasie. Cały czas panuje tam stała temperatura ok. 8 -10°C oraz wilgotność na poziomie ca 95 proc. Po zakończeniu zwiedzania czeka nas niespodzianka – bierzemy aktywny udział w warsztatach zielarskich. Przy pomocy dwóch ekspertek tworzymy peelingi, a także przygotowujemy napary z ziół leczniczych. To znane w regionie „Mobilne warsztaty Leśnej Chaty” – krąg zainteresowań prezentowanych tematów, związanych z zielarstwem, owocami i grzybami, jest bardzo szeroki.

Pasja przemienia region

Czas na podsumowanie naszego bardzo intensywnego trzydniowego press tour. Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że Świętokrzyskie w spektakularny sposób rozwinęło swoją infrastrukturę i potencjał turystyczny. Zaplanowana i realizowana strategia położenia nacisku na imprezy MICE to strzał w dziesiątkę! Klient biznesowy, nie tylko zostawia więcej pieniędzy, ale ma znaczący wpływ na wizerunek i promocję regionu. Tego sukcesu nie byłoby bez zaangażowania miłośników regionu, ludzi pełnych pasji. Świętokrzyskie Convention Bureau to osobista zasługa, prezentowanych już wcześniej, Piotra Dwurnika i Katarzyny Batko. Do tej dwójki trzeba dodać Małgorzatę Wilk-Grzywnę, dyrektorkę Świętokrzyskiej ROT od momentu jej powstania. Wierzę, że już niedługo turystyka biznesowa osiągnie w województwie wysoką pozycję, a wówczas będzie można podjąć kolejne wyzwanie, jakie stanowi zagraniczna turystka przyjazdowa,

Czarujące Świętokrzyskie – 20 lat rozwoju turystycznego