Świdnica – 2176 hektarów niespodzianek

Znana przede wszystkim dzięki Kościołowi Pokoju, wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO Świdnica, wciąż szuka sposobów na przyciągnięcie do miasta turystów. I trzeba przyznać, że mając dość ograniczony budżet na działania promocyjne i inwestycje w infrastrukturę turystyczną, radzi sobie całkiem nieźle.
Pozyskuje środki zewnętrzne i rozwija swój niemały potencjał poprzez np. tworzenie nowych tras i szlaków turystycznych, zakup audioprzewodników, czy też otwarcie wypożyczalni rowerów oraz organizację różnych wydarzeń kulturalnych i atrakcji sezonowych, które tworzą bardzo ciekawą ofertę turystyczną. A wszystko w oparciu o liczne atrakcje, nie tylko architektoniczne, ale także mocno związane z historią miasta tradycje rzemieślnicze i kupieckie.
Grunt to położenie
Poza licznymi zabytkami architektonicznymi, które stanowią świadectwo ponad 750 letniej, bardzo ciekawej i wielowątkowej historii tego miasta, dużym atutem Świdnicy jest jej położenie. Miasto znajduje się na szlaku turystycznym pomiędzy Wrocławiem a Wałbrzychem, stanowi dobre miejsce na 2-3 dniowy city break albo bazę wypadową dla tych, którzy planują dłuższą wizytę na Dolnym Śląsku. Stąd już niedaleko do Zamku Książ, do Kotliny Kłodzkiej, w Góry Sowie czy na Ślężę. Nie lada gratką dla turystów są udostępnione dla zwiedzających atrakcje podziemne, takie jak np. Podziemne Miasto Osówka czy Sztolnie Walimskie. Będąc w Świdnicy koniecznie należy odwiedzić Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, w sezonie wizytę można połączyć z przejażdżką zabytkowym pociągiem ciągniętym przez parowóz, oraz Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. A wszystko to w zasięgu maksymalnie godziny jazdy od Świdnicy.
Infrastruktura
W Świdnicy na turystów czeka baza w postaci hoteli, pensjonatów, domów wycieczkowych oraz campingów. Coraz częściej można znaleźć również oferty noclegowe prywatnych apartamentów czy pokoi. Każdy, w zależności od swoich potrzeb i zasobności portfela, będzie w stanie znaleźć propozycję dla siebie. Do Świdnicy najwygodniej dostać się samochodem, zwłaszcza jeśli planujemy wypady do okolicznych miejscowości. Można też skorzystać z połączeń kolejowych i lotniczych do Wrocławia i stamtąd do Świdnicy kolejami dolnośląskimi lub busem. Bardzo rozbudowana jest oferta gastronomiczna Świdnicy. Na samym rynku i wokół niego znajdziemy mnóstwo lokali ze zróżnicowaną ofertą i standardem. Restauracje, kawiarnie, puby i bary. Jest ich tyle, że codziennie można testować inne miejsca. Warto poszukać tych, w których można spróbować dań typowej dla tego regionu kuchni, w tym przede wszystkim dziczyzny, która dla Świdnicy jest swojego rodzaju wizytówką.
Co warto zobaczyć
60- tysięczna Świdnica jest miastem kompaktowym, wszędzie w łatwy sposób można się dostać piechotą lub rowerem. Do zwiedzania samej Świdnicy nie potrzebujemy zatem samochodu. W przypadku tego miasta, w którym na każdym kroku mamy do czynienia z przepiękną, nie zawsze odrestaurowaną ale jednak przepiękną, architekturą zwiedzanie pieszo wydaje się być najlepszym pomysłem.
Świdnica jest nazywana perłą śląskiego baroku, ale w architekturze miejskiej znajdziemy perełki z różnych okresów bogatej historii tego miasta. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o doskonale zachowanej przed zniszczeniami II wojny światowej starówce, zbudowanej na średniowiecznym układzie rynku, zachowanym do dziś w stanie nienaruszonym. Poza starówką na listę “must see” wpisujemy obowiązkowo: Kościół Pokoju z całym kompleksem zabudowań i zabytkowym cmentarzem, Katedrę Świdnicką z najwyższą wieżą na Śląsku – te dwie świątynie koniecznie w kontekście łączącej ich historii odwiecznego konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami, wieżę ciśnień z XIX wieku, pruskie zabudowania byłej fundacji Kessela, zabytkowy, pięknie odnowiony dworzec PKP, pozostałości średniowiecznych murów obronnych, czy Twierdzy Świdnickiej i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Kropką nad i wycieczki z pewnością będzie panorama Świdnicy, którą można podziwiać z oddanej niedawno do użytku odbudowanej wieży ratuszowej. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego na wieży widać Góry Sowie i Wrocław.
Miasto jest bardzo zadbane, z dużą ilością zieleni i kwiatów, licznymi fontannami, parkami i miejscami na odpoczynek na świeżym powietrzu. Wszystko to razem tworzy bardzo pozytywne wrażenie i zachęca do zwiedzania.
Dzieje się
Poza ucztą dla duszy Świdnica ma w swojej ofercie szereg wydarzeń, które stanowią świetny pretekst i dodatkową zachętę aby ją odwiedzić. Między innymi warto zwrócić uwagę na świdnicką Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości, która od 40 lat odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim Rynku. Przy okazji giełdy organizowane są również spacery z przewodnikiem po mieście. Kolejna ciekawa impreza to Świdnickie Międzynarodowe Noce Jazzowe, podczas których w różnych punktach miasta odbywają się koncerty czołowych muzyków jazzowych z Polski i zagranicy. Na przełomie lipca i sierpnia Międzynarodowy Świdnica Bach Festiwal, który od 17 lat odbywa się w przepięknych wnętrzach Kościoła Pokoju, Festiwal Teatru Otwartego, na który Świdnica zaprasza już od 20 lat. Dla miłośników motoryzacji cieszący się ogromną popularnością Rajd Świdnicki Krause, stanowiący jedną z rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Impreza jest bardzo widowiskowa dzięki temu, że trasa rajdu przebiega po krętych drogach w Górach Sowich. Start, meta i baza rajdu zlokalizowane są w Świdnicy. Biorąc pod uwagę bogate tradycje piwowarskie Świdnicy nie mogło zabraknąć Festiwalu Piwa, którego II edycja odbyła się w ostatni weekend sierpnia tego roku, gromadząc smakoszy rzemieślniczych odmian złotego trunku.
Nie sposób w jednym tekście opisać wszystkiego, zresztą pewnie nie byłoby to ciekawe. Najlepiej samemu doświadczyć świdnickich atrakcji, poznać ludzi, poczuć klimat miejsca, skosztować charakterystycznych dla niego smaków. Ja miałam tę przyjemność całkiem niedawno i mam nadzieję, że uda mi się do tego zachęcić również innych. A już niedługo na portalu WaszePodroze.eu opowiem o tym, co w Świdnicy urzekło mnie najbardziej.
{gallery}5833{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
27 listopada 2023
Analiza Kiwi.com: Polscy turyści preferują wyjazdy latem i jesienią
Kiwi.com, firma travel-tech oraz wyszukiwarka tanich lotów, wzięła pod lupę sezonowość w…
0 Komentarzy3 Minuty
24 listopada 2023
Firmy nie rezygnują z podróży, lecz zmieniają sposób ich organizacji
Według raportu „2023 Business Travel Index Outlook” opracowanego przez Global Business…
0 Komentarzy2 Minuty
23 listopada 2023
Targi IBTM World 2023 od 28 listopada w Barcelonie
W 2023 roku Polska organizacja Turystyczna odnotowała rekordową liczbę 26 zgłoszeń do…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2023
Barbara Tutak złożyła rezygnację. Będzie konkurs na nowego prezesa WOT
Niespodziewaną rezygnację z funkcji prezeski Warszawskiej Organizacji Turystycznej…
0 Komentarzy2 Minuty
21 listopada 2023
III Gala Waszej Turystyki odbędzie się 12 stycznia 2024
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl ma zaszczyt zaprosić Państwa na trzecią w historii…
0 Komentarzy3 Minuty
17 listopada 2023
Dolny Śląsk atrakcyjny dla prawie 90 proc. rowerzystów. Region chce przyciągnąć ich więcej
Dolnośląska Organizacja Turystyczna pracuje nad strategią rozwoju turystyki rowerowej w…
0 Komentarzy2 Minuty
15 listopada 2023
Startuje nowa kampania promująca zimowe atrakcje w Małopolsce
Wraz z pierwszymi opadami śniegu w małopolskich górach, w dniu 11 listopada wystartowała,…
0 Komentarzy1 Minuty
15 listopada 2023
Wiślański Skipass zmienia się w Wispass
Rozpoczyna się dwunasty sezon dla projektu narciarskiego, znanego jako Wiślański Skipass…
0 Komentarzy2 Minuty
15 listopada 2023
Interhome: co czwarty Polak wyjedzie na krótszy zimowy odpoczynek
W obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji, coraz więcej Polaków decyduje się na…
0 Komentarzy2 Minuty