Świdnica – 2176 hektarów niespodzianek

BA

Znana przede wszystkim dzięki Kościołowi Pokoju, wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO Świdnica, wciąż szuka sposobów na przyciągnięcie do miasta turystów. I trzeba przyznać, że mając dość ograniczony budżet na działania promocyjne i inwestycje w infrastrukturę turystyczną, radzi sobie całkiem nieźle.

Pozyskuje środki zewnętrzne i rozwija swój niemały potencjał poprzez np. tworzenie nowych tras i szlaków turystycznych, zakup audioprzewodników, czy też otwarcie wypożyczalni rowerów oraz organizację różnych wydarzeń kulturalnych i atrakcji sezonowych, które tworzą bardzo ciekawą ofertę turystyczną. A wszystko w oparciu o liczne atrakcje, nie tylko architektoniczne, ale także mocno związane z historią miasta tradycje rzemieślnicze i kupieckie.

Grunt to położenie
Poza licznymi zabytkami architektonicznymi, które stanowią świadectwo ponad 750 letniej, bardzo ciekawej i wielowątkowej historii tego miasta, dużym atutem Świdnicy jest jej położenie. Miasto znajduje się na szlaku turystycznym pomiędzy Wrocławiem a Wałbrzychem, stanowi dobre miejsce na 2-3 dniowy city break albo bazę wypadową dla tych, którzy planują dłuższą wizytę na Dolnym Śląsku. Stąd już niedaleko do Zamku Książ, do Kotliny Kłodzkiej, w Góry Sowie czy na Ślężę. Nie lada gratką dla turystów są udostępnione dla zwiedzających atrakcje podziemne, takie jak np. Podziemne Miasto Osówka czy Sztolnie Walimskie. Będąc w Świdnicy koniecznie należy odwiedzić Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, w sezonie wizytę można połączyć z przejażdżką zabytkowym pociągiem ciągniętym przez parowóz, oraz Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. A wszystko to w zasięgu maksymalnie godziny jazdy od Świdnicy.

Infrastruktura
W Świdnicy na turystów czeka baza w postaci hoteli, pensjonatów, domów wycieczkowych oraz campingów. Coraz częściej można znaleźć również oferty noclegowe prywatnych apartamentów czy pokoi. Każdy, w zależności od swoich potrzeb i zasobności portfela, będzie w stanie znaleźć propozycję dla siebie. Do Świdnicy najwygodniej dostać się samochodem, zwłaszcza jeśli planujemy wypady do okolicznych miejscowości. Można też skorzystać z połączeń kolejowych i lotniczych do Wrocławia i stamtąd do Świdnicy kolejami dolnośląskimi lub busem. Bardzo rozbudowana jest oferta gastronomiczna Świdnicy. Na samym rynku i wokół niego znajdziemy mnóstwo lokali ze zróżnicowaną ofertą i standardem. Restauracje, kawiarnie, puby i bary. Jest ich tyle, że codziennie można testować inne miejsca. Warto poszukać tych, w których można spróbować dań typowej dla tego regionu kuchni, w tym przede wszystkim dziczyzny, która dla Świdnicy jest swojego rodzaju wizytówką.

Co warto zobaczyć
60- tysięczna Świdnica jest miastem kompaktowym, wszędzie w łatwy sposób można się dostać piechotą lub rowerem. Do zwiedzania samej Świdnicy nie potrzebujemy zatem samochodu. W przypadku tego miasta, w którym na każdym kroku mamy do czynienia z przepiękną, nie zawsze odrestaurowaną ale jednak przepiękną, architekturą zwiedzanie pieszo wydaje się być najlepszym pomysłem.
Świdnica jest nazywana perłą śląskiego baroku, ale w architekturze miejskiej znajdziemy perełki z różnych okresów bogatej historii tego miasta. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o doskonale zachowanej przed zniszczeniami II wojny światowej starówce, zbudowanej na średniowiecznym układzie rynku, zachowanym do dziś w stanie nienaruszonym. Poza starówką na listę “must see” wpisujemy obowiązkowo: Kościół Pokoju z całym kompleksem zabudowań i zabytkowym cmentarzem, Katedrę Świdnicką z najwyższą wieżą na Śląsku – te dwie świątynie koniecznie w kontekście łączącej ich historii odwiecznego konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami, wieżę ciśnień z XIX wieku, pruskie zabudowania byłej fundacji Kessela, zabytkowy, pięknie odnowiony dworzec PKP, pozostałości średniowiecznych murów obronnych, czy Twierdzy Świdnickiej i Muzeum Dawnego Kupiectwa. Kropką nad i wycieczki z pewnością będzie panorama Świdnicy, którą można podziwiać z oddanej niedawno do użytku odbudowanej wieży ratuszowej. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego na wieży widać Góry Sowie i Wrocław.
Miasto jest bardzo zadbane, z dużą ilością zieleni i kwiatów, licznymi fontannami, parkami i miejscami na odpoczynek na świeżym powietrzu. Wszystko to razem tworzy bardzo pozytywne wrażenie i zachęca do zwiedzania.

Dzieje się
Poza ucztą dla duszy Świdnica ma w swojej ofercie szereg wydarzeń, które stanowią świetny pretekst i dodatkową zachętę aby ją odwiedzić. Między innymi warto zwrócić uwagę na świdnicką Giełdę Staroci, Numizmatów i Osobliwości, która od 40 lat odbywa się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim Rynku. Przy okazji giełdy organizowane są również spacery z przewodnikiem po mieście. Kolejna ciekawa impreza to Świdnickie Międzynarodowe Noce Jazzowe, podczas których w różnych punktach miasta odbywają się koncerty czołowych muzyków jazzowych z Polski i zagranicy. Na przełomie lipca i sierpnia Międzynarodowy Świdnica Bach Festiwal, który od 17 lat odbywa się w przepięknych wnętrzach Kościoła Pokoju, Festiwal Teatru Otwartego, na który Świdnica zaprasza już od 20 lat. Dla miłośników motoryzacji cieszący się ogromną popularnością Rajd Świdnicki Krause, stanowiący jedną z rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Impreza jest bardzo widowiskowa dzięki temu, że trasa rajdu przebiega po krętych drogach w Górach Sowich. Start, meta i baza rajdu zlokalizowane są w Świdnicy. Biorąc pod uwagę bogate tradycje piwowarskie Świdnicy nie mogło zabraknąć Festiwalu Piwa, którego II edycja odbyła się w ostatni weekend sierpnia tego roku, gromadząc smakoszy rzemieślniczych odmian złotego trunku.

Nie sposób w jednym tekście opisać wszystkiego, zresztą pewnie nie byłoby to ciekawe. Najlepiej samemu doświadczyć świdnickich atrakcji, poznać ludzi, poczuć klimat miejsca, skosztować charakterystycznych dla niego smaków. Ja miałam tę przyjemność całkiem niedawno i mam nadzieję, że uda mi się do tego zachęcić również innych. A już niedługo na portalu WaszePodroze.eu opowiem o tym, co w Świdnicy urzekło mnie najbardziej.

{gallery}5833{/gallery}