Badanie Kiwi.com: generacja Z wybiera świąteczne jarmarki zamiast nart

Tallin /fot. archiwum Kiwi.com

Coraz więcej przedstawicieli generacji Z wybiera zimowe city breaki na świątecznych jarmarkach zamiast tradycyjnych wyjazdów na narty – wynika z badania przeprowadzonego przez Kiwi.com. Świąteczne jarmarki zdobywają popularność, ustępując jedynie ciepłym krajom.

Świąteczne jarmarki tuż po słonecznym wybrzeżu to najczęstsza odpowiedź przedstawicieli generacji Z na pytanie: dokąd chciałbyś polecieć zimą? wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez agencję Stem/Mark wśród Polaków, na zlecenie Kiwi.com. Świąteczne jarmarki (36,2 proc. ankietowanych) wyprzedziły wyjazdy narciarskie (33,2 proc.) czy odpoczynek w spa (32,1 proc.). Dla tych, którzy w tym roku zamierzają udać się na zimowy city break i poczuć atmosferę zbliżających się świąt, Kiwi.com przygotowała listę propozycji. Wiele jarmarków będzie dostępnych już od listopada. Bilety lotnicze na listopadowo-grudniowy city break można kupić od 190 zł.

1. Brugia, Belgia

W Brugii organizowane są dwa jarmarki: pierwszy, bardziej tradycyjny w swojej ofercie, na Markt (placu głównym). Można tam kupić wszelkie drobiazgi związane z tematyką świąt. Drugi, na Simon Stevinplein, oferuje produkty rzemieślnicze i ręcznie robione od lokalnych wytwórców. W Brugii tuż przed świętami warto udać się na lodowisko Vorst Winter Bar. To przestrzeń o powierzchni 300 m kwadratowych, oświetlona lampkami z widokiem na Jezioro Miłości. Nie można zapomnieć również o Light Experience Trail, to bajkowa kraina, czyli 2,5 km szlak spacerowy po mieście, prowadzący przez najbardziej malownicze jego części, pełen świetlnych instalacji świątecznych. Za lot z Warszawy do Brugii między 24 listopada a 7 stycznia zapłacimy około 255 zł.

2. Strasbourg, Francja

Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu, Christkindelsmärik to jeden z najstarszych w Europie świątecznych jarmarków. Co czeka na odwiedzających? Między innymi alzackie przysmaki czy spacery z przewodnikiem. Jarmarki zajmują większą część centrum miasta – praktycznie na każdym placu panuje świąteczna i bajkowa atmosfera oraz można tam skosztować czegoś specjalnego. Place Kléber oferuje słyną zupę piwną (kurczak, wędzona wieprzowina, cebula i piwo), place Louise-Weiss i Suzanne Lacore skupiają się na lokalnej żywności, którą można kupić na świąteczny stół, a Marché OFF oferuje alternatywne podejście, z odzieżą ręcznie robioną i wycieczkami szlakiem street artu. To jedno z tych miejsc, które w okresie świąt zyskuje nowe oblicze. W grudniu, za lot na city break do Strasbourga zapłacimy około 275 zł.

3. Tallin, Estonia

Tallin to latem ulubione miejsce wieczorów kawalerskich, a zimą lśni blaskiem świateł i śniegiem, zwłaszcza na placu Raekoja, czyli Placu Ratuszowym. W centralnym jego miejscu znajduje się ogromna choinka – to najstarsza w Europie wystawiona publicznie choinka
bożonarodzeniowa, której tradycja sięga 1441 roku. W trakcie świątecznego jarmarku w Tallinie skosztujemy m.in. kaszanki, kaczych udek, kiszonej kapusty. Na deser poczęstujemy się pierniczkami, bułeczkami cynamonowymi lub korzennym, rozgrzewającym winem. W weekendy na scenie odbywają się koncerty i widowiska teatralne, a dla najmłodszych czekają animacje, przejażdżki i konkursy. Osoby planujące grudniowy city-break za bilet z Warszawy do Tallina zapłacą od 177 zł.

4. Belfast, Wielka Brytania

Jarmark bożonarodzeniowy w Belfaście jest jednym z najbardziej wielokulturowych w Europie, szczególnie jeśli chodzi o smakołyki. Glühwein, pierogi, naleśniki i baklava konkurują o przestrzeń z wieloma gatunkami serów, piwami rzemieślniczymi i iberyjskimi. Kiedy odwiedzisz stragany, zobacz, co jeszcze Belfast ma do zaoferowania. To miasto nadmorskie, więc możesz zwiedzić pancernik HMS Caroline z I wojny światowej. Tu został zbudowany Titanic, więc jest też największa na świecie jemu poświęcona wystawa. Podsumowaniem city breaku jest wizyt a na meczu piłki nożnej lub degustacja w Belfast Whiskey Club. Bilety z Warszawy do Belfastu na wyjazd w połowie grudnia można nabyć już za 190 zł.

5. Lubeka, Niemcy

W Lubece świątecznych jarmarków jest aż 11. Oprócz tradycyjnej oferty na odwiedzających czekają targi rzemiosła, mody, targ na nabrzeżu przemysłowym, diabelski młyn i historia morska w porcie na Starym Mieście. Oczywiście jest również targ poświęcony produktom marcepanowym w eleganckiej Kawiarni Niederegger. Miasto Siedmiu Wież, najbardziej rozległy obiekt światowego dziedzictwa UNESCO w całych Niemczech, jest zdominowane przez wielkie ceglane budynki, konkurujące ze sobą o przestrzeń na owalnej centralnej wyspie.