Spotkanie branży z Jadwigą Emilewicz przesunięte na 2 lipca

Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz zapowiada pakiet osłonowy dla firm

W tym tygodniu nie odbędzie się zapowiadane spotkanie zespołu roboczego branży turystycznej z wicepremier Jadwigą Emilewicz. Powód? Trwają prace nad dopracowaniem szczegółów rozwiązań, resort turystyki czeka też na komplet informacji o potrzebach branży. Na razie przesunięcie terminu spotkania na po wyborach nie wzbudza nadmiernego niepokoju przedstawicieli przedsiębiorców.

Kolejne spotkanie z wicepremier Jadwigą Emilewicz miało przynieść więcej konkretnych informacji o propozycji pomocy dla branży turystycznej.

TFG i KUKE opracowują pomoc dla touroperatorów

W tym tygodniu do spotkania jednak nie dojdzie, przesunięto je na 2 lipca. Odbyła się za to wideokonferencja przedstawicieli TFG, KUKE i BGK, rozmawiano o projekcie udzielenia płynnościowego wsparcia dla touroperatorów. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rozwoju, resort czeka też na komplet informacji merytorycznych ze strony branży.

„Faktycznie, nadal zbieramy informacje z rynku o tym, żeby mieć pełen obraz sytuacji i wiedzieć, kto konkretnie i w jakich obszarach potrzebuje pomocy. Wiemy też, że trwają konkretne prace nad rozwiązaniami i że zaangażowane są w nie instytucje takie jak KUKE czy TFG. 2 lipca mamy otrzymać konkretny projekt pomocy” – mówi wiceprezes PIT Andrzej Kindler.

Jak pomóc mniejszym firmom

„Jesteśmy świadomi tego, jaka jest sytuacja polityczna. Przesunięcie spotkania jest nieco niepokojące, ale z drugiej strony jeszcze bardziej niepokojące byłoby milczenie. Tymczasem mamy wyznaczoną konkretną datę, wiemy, że toczą się prace merytoryczne” – komentuje Bartosz Bieszyński, szef inicjatywy TUgether.

„Jesteśmy też świadomi tego, że pomocy wyczekują nie tylko touroperatorzy. Rozmawiamy czas o instrumentach dla mniejszych podmiotów, o zwolnieniu z ZUS, kolejnych transzach postojowego. W tragicznej sytuacji są piloci, przewodnicy, branża turystyki przyjazdowej, przewoźnicy autokarowi, cała branża MICE. Ci przedsiębiorcy bez wsparcia nie przetrwają i cały czas uświadamiamy to w rozmowach z rządem” – dodaje.

W poniedziałek 22 czerwca na ulice Warszawy wyszli piloci, przewodnicy i agenci turystyczni. Część z nich przejechała kilkaset kilometrów, by wziąć udział w demonstracji. Zakończyła się ona rozmową z Dominikiem Borkiem, wicedyrektorem departamentu turystyki w MR. Zgłoszono konkretne postulaty, mają one zostać dołączone do tych, o których rozmawiają organizacje branżowe.