Spacer po prapuszczy – lekcja obowiązkowa

AG

Kto jeszcze nie rozumie, dlaczego ochrona Puszczy Białowieskiej jest tak ważna powinien do niej pojechać, Nigdzie w Europie nie ma tak bajkowego, dzikiego lasu, wyglądającego jak scenografia z filmów fantasy. Wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego to powinien być obowiązkowy punkt programu wycieczek w biurach podróży.

Piękno Puszczy Białowieskiej najlepiej zobaczyć odwiedzając jej chroniona część czyli Białowieski Park Narodowy. Na wycieczkę trzeba wybrać się z przewodnikiem. I jeśli ma się szczęście, jakie redakcja portalu WaszaTurystyka.pl miała, przewodnik jest wartościa dodaną spaceru.
Wycieczkę można wybrac krótszą (3 godziny) lub dłuższą (6 godzin).

Od razu po przekroczeniu bramy do Parku (15-20 minut spacerem od centrum Białowieży, 5 min rowerem) wkraczamy w świat jak z filmów Disneya lub ilustracji do bajek autorstwa Szancera. Wysokie, grube drzewa, śpiew ptaków, zwalone wielkie pnie. I cisza a właściwie odgłosy żyjącego lasu.

Przewodniczka (podziękowania dla Grażyny!) prowadzi nas ścieżkami, pokazuje ślady pracy kornika, dziuple dzięciołów (a tych żyje tutaj 9 gatunków!), orzechy pozostawione korze przez kowalika. Wyjaśnia jakie są różnice między obumarłym drzewem a dopiero zaatakowanym przez kornika. Jeśli mamy szczęście obok nas przemkna sarny, goniące je wilki…

Mieszczuch, nawet ten znający lasy z obozów harcerskich i wycieczek na grzyby będzie zaskoczony takim bogactwem rośliności zgromadzonym na niewielkim w sumie obszarze. W Puszczy życie toczy się swoim naturalnym rytmem od tysięcy lat. Jedne drzewa umieraja, padają; w ich miejsce wyrastają inne. Mocniejsze egzemplarze trwają po kilkaset lat, słabsze stanowią podłoże dla nowych. Zwierzęta, owady, rośliny – wszystko stanowi idealny i jedny w Europie ekosystem funkcjonujący od tysięcy lat mimo ingerencji ludzkiej.

W Puszczy mamy okazje obejrzeć rośliny małe i duże, możemy tez poznać, jak rożnorodna jest pierwotna puszcza. To nie las sadzony przsez człowieka, „pod sznurek”, jednogatunkowy. Tu spacerujemy przez ols, by po kilkunastu minutach przechodzić przez grąd a jeszcze dalej przez bór. Zobaczymy resztki słynnego przed laty Dębu Jagiełły (padł 43 lata temu) i sosny masztowe (w XIX wieku tutejsze sosny spławiano do Europy zachodniej na potrzeby żaglowców).
Spacer po Puszczy powinien być obowiązkową lekcja dla wszystkich szkół w Polsce. Żadne filmy, żadne zdjęcia w ksiązkach i albumach nie pokażą piękna i potęgi Puszczy. Tylko wizyta w Puszczy przekona dlaczego jest ona tak cenna.

Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl poleca usługi przewodniczki Grażyny Chyra.
[email protected]
https://www.facebook.com/pracownianapolanie/
tel: 791 496 157
Pracownia na Polanie
Grażyna Chyra