Słowacja zamyka lotniska z powodu koronawirusa

Zamek w Bratysławie
Zamek w Bratysławie / fot. AG

Centralny Sztab Kryzysowy na Słowacji zdecydował o zatrzymaniu i zamknięciu transportu lotniczego na trzech lotniskach międzynarodowych: w Bratysławie, Koszycach i Popradzie. Będą też ograniczenia w przewozach autokarowych i kolejowych i zamknięte granice oprócz tych z Polską. Cel: zatrzymanie koronawirusa.

Ogłoszono decyzje sztabu kryzysowego na Słowacji. Wprowadzono szereg środków mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się kornawirusa COVID-19. Ogłoszono je podczas konferencji prasowej premiera Petera Pellegriniego i ministra spraw wewnętrznych Denisy Sakovej.

Ogłoszono zamknięcie i zatrzymanie transportu pasażerskiego na lotniskach międzynarodowych w Bratysławie, Koszycach i Popradzie. Ograniczone i zatrzymane będą też międzynarodowe połączenia kolejowe i autobusowe.

Nie wpuścić koronawirusa na Słowację

Słowacy podejmą środki zapobiegawcze na wszystkich przejściach granicznych, od 12 marca od 7 rano. Nadal otwarte pozostaną granice z Polską. Przez pozostałe przejścia do kraju wjadą tylko osoby posiadające stały lub czasowy meldunek na Słowacji. Dla osób powracających z zagranicy wprowadzona zostanie obowiązkowa kwarantanna.

Zamknięte szkoły, skrócone godziny pracy

Ponadto Słowacy zamkną placówki oświatowe i przedszkola na 14 dni, do trzech godzin dziennie ograniczone będą godziny pracy w centrach klientów i biurach. Centra handlowe zostaną zamknięte w ten weekend – można będzie kupić tylko artykuły spożywcze, lekarstwa i środki czystości.

Jak dotąd na Słowacji stwierdzono 6 przypadków koronawirusa COVID-19.

Czytaj także: Polskie Koleje Linowe zamykają wszystkie kolejki