Skyscanner zbadał, kiedy warto latać do których miast

archiwum airberlin

Według badań wyszukiwarki Skyscanner Polakom najbardziej opłaca się latać w listopadzie, a bilet rezerwować z około 7-tygodniowym wyprzedzeniem. Dane zebrane w raporcie „Najlepszy czas na tanie loty” zawierają również średnie ceny w ciągu roku kalendarzowego na najbardziej popularnych kierunkach.

Raport ten zaira wyniki analizy, z której wynika Polacy mogą najwięcej zaoszczędzić rezerwując miejsca na listopad – bilety są wtedy tańsze o 12 proc. niż przeciętnie, a w trzecim tygodniu tego miesiąca aż o 22 proc.. Bilety lotnicze o średnio 10 proc. tańsze można również zdobyć na styczeń i luty. Szczyt cen biletów przypada natomiast na sierpień, loty są wówczas o 15 proc. droższe. O blisko 10 proc. więcej trzeba zapłacić decydując się na podróż w lipcu.

Badanie pokazało również, że najlepszym terminem na kupno biletu jest okres ok. 7 tygodni przed odlotem. Można wtedy zapłacić aż 18 proc. mniej w porównaniu ze średnią ceną w okresie 30 tygodni przed wylotem. Najlepszy czas na rezerwację biletu zależy również od rodzaju przewoźnika (w przypadku tanich linii najtaniej można zarezerwować bilet 6 tygodni przed podróżą, a tradycyjnych 19 tygodni) oraz trasy (na trasach krótkich najlepszy czas na rezerwację to 8 tygodni, a długich, na których lot trwa ponad 5 godzin, 12 tygodni).

Skyscanner przeanalizował również dane dotyczące tego, jak kształtują się średnie ceny w ciągu roku na najbardziej popularnych kierunkach podróży lotniczych z Polski
Londyn – najtańszy miesiąc na podróż to listopad (przeciętna cena biletu 338 zł), a najdroższy sierpień (542 zł). Rezerwacji biletu najlepiej dokonać 7 tygodni przed wylotem (20 proc. oszczędności w stosunku do średniej ceny ).
Nowy Jork – najkorzystniejsze ceny obowiązują na luty (1 899 zł), najdrożej jest natomiast w lipcu (3 148 zł). Jeśli chcemy oszczędzić najwięcej, rezerwacji należy dokonać aż 18 tygodni przed podróżą (11 proc. oszczędnościi).
Bangkok – najtaniej jest w marcu (2 420 zł), a najdrożej w grudniu (3 009 zł), najkorzystniej dokonać rezerwacji 17 tygodni przed wylotem (5 proc. oszczędnościi).
Paryż – podróż najdroższa jest w kwietniu, kiedy to za bilety trzeba zapłacić ok. 579 zł. Niewiele mniej zapłacimy za bilety na maj. Najtańsza jest podróż w listopadzie, bilety kosztują wówczas ok. 466 zł. Rezerwacji warto dokonać na 12 tygodni przed podróżą, bilet może być wówczas aż o blisko 40 proc. tańszy od średniej ceny.
Rzym – do stolicy Włoch najtaniej można wybrać się w lutym (382 zł), natomiast najwyższe ceny obowiązują w kwietniu (546 zł). Rezerwacja dokonana 7 tygodni przed podróżą powinna zaowocować najkorzystniejszą ceną (21 proc.).

Magdalena Greloff, marketing manager w Skyscanner powiedziała: „Skyscanner przeanalizował dane dotyczące lotów, aby zidentyfikować trendy cenowe i pomóc podróżnym znaleźć najlepszy moment na zarezerwowanie lotu oraz okresy, w których podróżowanie jest najtańsze. Choć okazało się, że w wypadku wielu destynacji najlepsze oferty dostępne są 7 tygodni przed podróżą, to należy także pamiętać, że ceny mogą ulegać większym wahaniom w ostatnim okresie przed odlotem, szczególnie w przypadku lotów długodystansowych. Podróżni muszą wiedzieć, że sporo ryzykują, jeśli czekają z rezerwacją do ostatniej chwili.”

Serwis Skyscanner, mający obecnie 25 milionów unikalnych użytkowników w miesiącu, przeanalizował 56 proc. biletów lotniczych kupionych w wielu różnych krajach. W okresie od kwietnia 2013 roku do marca 2014 roku. analizowano dane dotyczące rezerwacji dokonywanych na loty z Polski. Raport oparty jest na danych zeranych na podstawie faktycznych zachowań klientów. Oznacza to, że nie analizowano średniej ceny z każdego dnia (która mogłaby na przykład dotyczyć lotu z przesiadką). Zamiast tego wzięto pod uwagę ceny faktycznie zapłacone przez klientów za loty, które chcieli zarezerwować.