Skansen w Sierpcu zaprasza na wykopki

archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W niedzielę 1 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mieli okazję przyłączyć się do wykopków, a potem zasmakować w zebranych ziemniakach, pieczonych wspólnie na ognisku.

Podczas „Wykopków w skansenie” na turystów czekać będzie jak zwykle mnóstwo atrakcji. Z pomocą autentycznych, dawnych narzędzi jak motyki czy kopaczki konne będzie można samemu pomóc w kopaniu kartofli, a potem ich sortowaniu.
Uczestnicy imprezy zobaczą również jak wyglądał proces orki konnej i bronowania. W chałupach i obejściach nie zabraknie prezentacji kiszenia kapusty, czesania i przędzenia wełny czy kręcenia powrozów. Wiejska zielarka opowie również o właściwościach leczniczych ziół rosnących na polach i w przydomowych ogródkach.

Goście, którzy tego dnia odwiedzą polanę z ogniskiem, zostaną uraczeni pieczonymi w popiele ziemniakami.

Jedną z najciekawszych atrakcji będzie Wiejski Kram, który w tym roku obejmą w posiadanie gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rycharcicach. Znajdzie się on w jednej z zagród, a zwiedzający będą mogli na nim zakupić ekologiczne warzywa, owoce i przetwory.

Najmłodsi również nie znajdą chwili czasu na nudę. Z pewnością oddadzą się bez reszty popularnym na początku XX wieku grom i zabawom na szkolnym podwórku, takim jak: przeciąganie liny, toczenie fajerek i obręczy czy chodzenie na szczudłach.

W amfiteatrze pieśni i tańce z różnych zakątków Polski zaprezentuje Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca, a Kurpiowska Kapela CARNIACY Z Czarni uprzyjemni czas „kurpsiosko gadko” i skocznymi przyśpiewkami. Tradycyjnie wokół sceny nie zabraknie stoisk z wyrobami rękodzieła oraz pysznymi regionalnymi przysmakami.

Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do godz. 18.00. W tym dniu nie będzie możliwości wypożyczenia audioprzewodników.

www.mwmskansen.pl