Skania zaprasza na świąteczne jarmarki

Werner Nystrand

Skandynawowie kochają światło i posiadają wspaniałe tradycje świąt z nim związanych. Dlatego podróż do Szwecji, a zwłaszcza jej południowej części – Skanii, w listopadzie i grudniu, to wycieczka do krainy światła.

Jest to czas i miejsce gdy celebrowany jest dzień świętej Łucji patronki światła, świąteczne jarmarki, a ulice mienią się feerią świetlistych girlandów, ozdób i przystrojonych ogromnych, błyszczących choinek.

Lund – jarmark świąteczny wokół katedry
W samym centrum Lund stoi monumentalna romańska katedra, która jest najczęściej odwiedzanym kościołem Szwecji i przyciąga co roku około 700 tys. zwiedzających. Samo miasto pełne uroczych staromiejskich uliczek, domów z pruskiego muru ma niepowtarzalną atmosferę a przedświąteczny jarmark pełen stoisk z prezentami, ozdobami jest tu rzeczywiście czymś wyjątkowym. Dodajmy do tego występy chórów i ożywione zimową porą miasteczko- skansen Kulturen i stanie się jasne, ze Lund trzeba odwiedzić w jeden z czterech kolejnych weekendów, począwszy już od 26 listopada.

Elegancki początek w szwedzkim dworku
Katrinetorp, niezwykle malowniczy dwór z XIX wieku, otoczony ogrodem i angielskim parkiem wita wszystkich podróżujących przez Most nad cieśniną sundzką. Położony tuż nad morskim brzegiem stanowi wspaniałą wizytówkę licznych eleganckich dworków w Skanii. Leży kilkanaście minut od centrum Malmo i kilkanaście minut od lotniska Kastrup w Kopenhadze… czy może być dogodniej położone miejsca na świąteczny jarmark? Na odbywające się w Katrinetorp, w dniach 2-4 grudnia tradycyjny jarmark przyjeżdżają turyści z odległych stron, cieszy się on również dużą popularnością wśród Polaków. Zachwyca artystycznie przystrojona przestrzeń, brukowane rozległe podwórze, stajnie, ogród. W samym dworze wabią nas stoiska z ręcznie pieczonym chlebem, dekoracjami ze słomy, kwiatów, ostrokrzewu, tysiące świateł i lampionów. Świąteczna atmosfera przynosi ukojenie i zapowiedź najbardziej nastrojowych dni w roku.

Ulice pełne światła i atmosfery nadchodzących świąt
Zimowy czas w Skanii to atrakcyjnie oświetlone ulice, kawiarnie wabiące zapachem świeżej kawy I cynamonowych ciasteczek, restauracje zapraszające na świąteczne przysmaki, wystawy i koncerty.
W Malmo od 26 listopada staromiejskie place i uliczki wypełniają świąteczne ozdoby, a lampki na drzewach i inne świąteczne dekoracje płoną wesołym blaskiem. Przez cały grudzień miasto cieszy się świątecznymi jarmarkami, na placu Gustawa Adolfa możesz spotkać elfy, przejechać się konnym powozem czy zakupić oryginalne rękodzieło: szaliki, czapki i ciepłe swetry robione na drutach.
W poszukiwaniu świątecznych przysmaków najlepiej zajrzeć 10 grudnia na jarmark przy Drottningtorget, gdzie farmerzy wystawiają swoje produkty, smaczne, ekologiczne, produkowane na domowe potrzeby przetwory. W weekend 10-11 grudnia, nieopodal, bo w dzielnicy św. Gertrudy, rozkłada się niezwykły świąteczny jarmark. Zakupy najlepiej zacząć chyba od… tradycyjnej szklaneczki grzanego wina, a wtedy z pewnością łatwiej coś wybierzemy spośród ozdób, smakołyków i odzieży, szkła, ceramiki i biżuterii oferowanej na kilkudziesięciu straganach.
Oczywiście dla wielbicieli ruchu na świeżym powietrzu otwarte jest miejskie lodowisko, zaś miłośnikom kultury polecamy świąteczny show w Hotelu Clarion Malmo (14 i 17 grudnia), a także muzykę na żywo i różnorodne przedstawienia w Malmö Arena i Casino Cosmopol.
Spędź weekend w Skanii, gdzie ulice pełne światła i wspaniały nastrój są gwarantowane, a na smutek i nudę po prostu nie ma czasu.
Południowa Szwecja jest świetnie skomunikowana z Polską. Wygodne przeprawy promowe z Gdańska dowiozą nas do  Karlskrony (Stena Line),  ze Świnoujścia do Trelleborga ( TT-Line) oraz  Ystad (Polferries i Unity Line). Firmy te oferują również ciekawe, tematyczne wycieczki w regionie Skanii.