Sierpniowe wyniki na Lotnisku Chopina: prawie dwa miliony pasażerów i dzienny rekord

Lotnisko Chopina fot. Dariusz Kłosiński

Blisko dwa miliony pasażerów odprawionych w ciągu miesiąca i historyczny dzienny rekord – tak kształtował się ruch lotniczy w stołecznym porcie w sierpniu 2023 roku.

W sierpniu Lotnisko Chopina zanotowało największa jak dotąd liczbę obsłużonych podróżnych – w piątek 11 sierpnia odprawiono 67 968 osób.

“Odnotowaliśmy dzienny rekord w dotychczasowej historii portu. Wrzesień pod względem liczby podróżnych zwykle dorównuje miesiącom letnim, także z pewnością przekroczymy kolejną granice. Codziennie stajemy przed wyzwaniem – pokonywaniem barier, które ograniczają przepustowość. Tak organizujemy pracę służb, że obsługa pasażerska przebiega płynnie. Jednak nasze prognozy wskazują wyraźnie, że w przyszłym roku będziemy osiągać kolejne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów” – mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Najpopularniejsze czartery do Antalyi i Hurghady

W sierpniu stołeczny port odprawił 1 928 938 pasażerów, o blisko 150 tys. więcej niż przewidywano. Sierpniowy wynik był o 0,65 proc. niższy od osiągniętego w 2019 roku. Od stycznia z warszawskiego lotniska skorzystało łącznie 12 205 631 podróżnych, z czego większość – prawie 7,5 mln wybrało kraje w strefie Schengen.

Zdecydowanie więcej pasażerów korzysta z połączeń rozkładowych – zarówno tradycyjnych (7,82 mln), jak i niskokosztowych (2,59 mln). Do najpopularniejszych kierunków rozkładowych z Lotniska Chopina należy Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Tel Awiw, zaś do tych czarterowych: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion i Rodos. Od stycznia do sierpnia najwięcej pasażerów podróżowało na pokładach PLL LOT, Wizz Air i Lufthansy. Wśród przewoźników czarterowych prym wiedzie Enter Air, a za nim plasują się PLL LOT i Smartwings.