Ryanair ugiął się pod presją pilotów

archiwum Ryanaira

Irlandzki przewoźnik robi wszystko, by nie dopuścić do zakłóceń w rozkładzie lotów na Święta Bożego Narodzenia. Jest gotów nawet uznać związki zawodowe pilotów.

Jak poinformował Ryanair w informacji prasowej, zarząd firmy napisał do związków zawodowych pilotów w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii zapraszając je do rozmów. 

„Ryanair uznał tym samym prawa związków zawodowych pilotów do reprezentowania pilotów Ryanaira w każdym z tych krajów, o ile ustanowią one komitety pilotów Ryanaira, które bądą zajmowały się sprawami Ryanaira. Ryanair nie będzie natomiast współpracował z pilotami zatrudnionymi w konkurencyjnych liniach lotniczych w Irlandii i w innych krajach.”

– czytamy w oficjalnym komunikacie.

Uniknąć opóźnień

Przewoźnik przyznaje, że posunięcie to ma na celu głównie niedopuszczenie do opóźnień w rozkładzie lotów. Aby to osiągnąć, Ryanair „zmienia swoją dotychczasową politykę nieuznawania związków zawodowych”. Jednocześnie apeluje o odwołanie strajków zaplanowanych przez pilotów na 20 grudnia. 

Michael O’Leary, prezes zarządu Ryanaira powiedział: 

“Podróże świąteczne są bardzo ważne dla naszych klientów, a ewentualne strajki mogłyby w znacznym stopniu je zakłócić.  

Jeśli najlepszą drogą by osiągnąć porozumienie, jest rozmowa z naszymi pilotami za pośrednictwem uznanych związków zawodowych, jesteśmy gotowi to zrobić. Dziś napisaliśmy do związków zawodowych pilotów zapraszając je do rozmów i wzywając do odwołania strajku w okresie świątecznym.  

Uznanie związków zawodowych będzie istotną zmianą dla Ryanaira, ale wielokrotnie wprowadzaliśmy już radykalne zmiany otwierając Ryanair Labs czy ogłaszając w 2013r. program „Always Getting Better”.  

Stawianie potrzeb naszych klientów na pierwszym miejscu i unikanie zakłóceń lotów w okresie świąt Bożego Narodzenia jest powodem, dla którego zmieniamy stanowisko i będziemy rozmawiali z naszymi pilotami za pośrednictwem uznanych związków zawodowych w w/w krajach. Mamy nadzieję na porozumienie już na początku 2018 r.”