Ryanair przedstawia plan dla Ukrainy po wojnie: baza dla 30 samolotów za 3 mld dolarów

Spotkanie Ryanair w Kijowie
Spotkanie Ryanair w Kijowie / fot. materiały prasowe

Ryanair odbył 20 lipca spotkanie w Kijowie z wicepremierem ds. odbudowy Ukrainy i ministrem infrastruktury, Oleksandrem Kubrakowem, podczas którego ujawniła plany znacznych inwestycji (ponad 3 mld dol) w celu szybkiej odbudowy ukraińskiego przemysłu lotniczego po zakończeniu wojny i ogłoszeniu przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), że loty do i z Ukrainy są znów bezpieczne.

Ryanair spotkał się w Kijowie z przedstawicielami głównych ukraińskich portów lotniczych, Kijowa, Lwowa i Odessy, na zaproszenie Oleksiya Dubrevskyy’ego, dyrektora generalnego międzynarodowego portu lotniczego w Boryspolu.

Podczas wizyty kierownictwo wyższego szczebla Ryanair i lotnisko sprawdzili stan terminali lotniskowych, stref odbioru bagażu i odprawy pasażerów oraz bramek wejściowych, punktów kontroli, a także płyt postojowych, gdzie zobaczyli doskonały stan infrastruktury lotniska i jego gotowość operacyjną do wznowienia lotów, gdy będzie to bezpieczne. Ryanair pogratulował pracownikom Międzynarodowego Portu Lotniczego Boryspol wysiłków na rzecz ratowania i utrzymania sprawności infrastruktury lotniska podczas wojny.

Michael O’Leary, dyrektor generalny Grupy Ryanair, podkreślił: “Ryanair pozostaje zaangażowanym partnerem w odbudowie i inwestowaniu w lotnictwo Ukrainy. Dziś widzieliśmy, że w najtrudniejszych warunkach wojennych zespół lotniska w Boryspolu wykazuje się profesjonalizmem i jest w pełni gotowy do jak najszybszego wznowienia lotów”.

Ryanair zobowiązał się do powrotu z niskokosztowymi lotami do i z Ukrainy w ciągu ośmiu tygodni od ponownego otwarcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Samoloty Ryanair będą obsługiwać 600 lotów tygodniowo z głównych lotnisk w Kijowie, Lwowie i Odessie, łącząc te miasta z ponad 20 stolicami UE. Ponadto Ryanair planuje uruchomić codzienne loty krajowe między Kijowem, Lwowem i Odessą, gdy tylko lotniska te będą w stanie je obsłużyć.

Ryanair planuje w ciągu pierwszych 12 miesięcy po wojnie zaoferować ponad 5 mln miejsc na Ukrainie, a w ciągu 5 lat liczba ta wzrośnie do ponad 10 milionów miejsc. Ryanair, rząd Ukrainy i jej główne porty lotnicze zobowiązały się do szybkiej odbudowy ukraińskiego lotnictwa, a Ryanair będzie bazował do 30 nowych samolotów Boeing 737 MAX o wartości ponad 3 mld dol na trzech głównych lotniskach Ukrainy.

Przemawiając w Kijowie, Michael O’Leary z Ryanair powiedział: “Ryanair był drugą największą linią lotniczą na Ukrainie przed bezprawną rosyjską inwazją w lutym 2022 roku. Po ponownym otwarciu nieba nad Ukrainą dla lotnictwa komercyjnego, Ryanair powróci na Ukrainę, łącząc główne ukraińskie lotniska z ponad 20 stolicami UE, a my ściśle współpracujemy z ukraińskim rządem w celu odbudowy ukraińskiego lotnictwa, przemysłu i gospodarki. Najszybszym sposobem na odbudowę i przywrócenie ukraińskiej gospodarki będą tanie podróże lotnicze. Ryanair zamierza intensywnie inwestować na Ukrainie i przewodzić temu ożywieniu lotnictwa.”

“Ryanair pozostaje zaangażowany w odbudowę i inwestycje na Ukrainie. Obecnie zatrudniamy setki ukraińskich pilotów, personelu pokładowego i specjalistów IT, a po ponownym otwarciu ukraińskiego nieba będziemy dążyć do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy w lotnictwie dla obywateli Ukrainy. Ukraina to kraj liczący 40 milionów ludzi, z których wielu zostało rozproszonych po całej Europie w ciągu ostatniego roku. Z niecierpliwością czekamy na możliwość połączenia tych rodzin za pomocą tanich połączeń Ryanair z głównymi ukraińskimi lotniskami, gdy tylko będzie to bezpieczne.”

Podsumowując wyniki spotkania, Oleksandr Kubrakov, minister ds. społeczności, terytoriów i rozwoju infrastruktury Ukrainy, zauważył: “Utrzymanie sprawności infrastruktury lotniczej i umiejętności zawodowych personelu pozostaje dla nas kluczowe w warunkach wojny. Tymczasem wznowienie lotów będzie możliwe tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja w zakresie bezpieczeństwa. Jednak już teraz pracujemy nad rozwiązaniami i planami inwestycyjnymi, które umożliwią samolotom szybkie wzbicie się w powietrze. Jestem wdzięczny za przywództwo w odbudowie naszego przemysłu lotniczego, za konkretne propozycje i decyzje Ryanaira, lojalnego partnera Ukrainy”.

Oleksiy Dubrevskyy, dyrektor generalny lotniska Boryspil, powiedział: “Wizyta kierownictwa Ryanair na lotnisku w Boryspolu jest mocnym sygnałem, że największa linia lotnicza w Europie widzi ogromny potencjał na ukraińskim rynku transportu lotniczego. W międzyczasie jesteśmy gotowi przejść od planowania strategicznego do konkretnych działań operacyjnych, gdy przestrzeń powietrzna stanie się otwarta i bezpieczna dla lotnictwa cywilnego. Jestem głęboko przekonany, że lotnisko w Boryspolu pozostanie główną bramą lotniczą dla powrotu naszych obywateli na Ukrainę i będzie nadal odgrywać wiodącą rolę w odbudowie ukraińskiej gospodarki”.