Rusza pierwszy Małopolski Festiwal Balonowy – Odlotowa Małopolska

fot. materiały prasowe

Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim i Kraków Balloon Team zapraszają na pierwszy Małopolski Festiwal Balonowy – Odlotowa Małopolska, który rozpocznie się w najbliższy czwartek w okolicach Nowego Sącza, Limanowej i w Pieninach.

Pierwszy Małopolski Festiwal Balonowy odbędzie się w dniach 7-10 lipca br., a balony będzie można ujrzeć nad Przyszową, Pisarzową, Nowym Sączem i Sromowcami Niżnymi. Do walki o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego, który jest główną nagrodą pierwszej edycji Odlotowej Małopolski, zgłosiło się aż 12 pilotów wraz z załogami. Ponadto będą rozgrywane jeszcze konkurencje o Puchar Prezesa Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Puchar Wójta Gminy Łukowica oraz Puchar Wójta Gminy Limanowa.

Podczas festiwalu zaplanowano pięć lotów. W ich trakcie piloci wraz z załogami będą mogli zobaczyć piękne i malownicze zakątki południowej Małopolski: Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy oraz Pieniny z Przełomem Dunajca. Loty odbędą się oczywiście w miarę możliwości pogodowych. A przy dobrej widoczności widzowie będą mogli zobaczyć piękne widoki w postaci balonów na tle Beskidów i Tatr.

Bazą dla pilotów będzie Gospodarstwo Agroturystyczne Jeżowa Woda w Przyszowej. Jest to obiekt położony na wzniesieniu, z którego w pogodne dni rozpościera się piękny widok na Beskid Wyspowy. Hasłem promocyjnym Jeżowej Wody jest „tradycja w nowoczesnym wydaniu”, co oddaje charakter tego miejsca. Nowoczesne rozwiązania ekologiczne w postaci fotowoltaiki, ekologicznej klimatyzacji oraz możliwie niskim śladzie węglowym połączone są z architekturą nawiązującą do tradycji lokalnych.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na miejsca startów – przygotowania do lotów porannych będzie można obserwować codziennie ok. godziny 6 rano – w piątek w Przyszowej, a w sobotę w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Start lotów popołudniowych zostanie zrealizowany ok. godziny 18:30 – w czwartek w Przyszowej, w piątek Pisarzowej ze Stadionu LKS Olimipa, a w sobotę z polany pod Schroniskiem PTTK Trzy Koronyw Sromowcach Niżnych.

Program Festiwalu może ulec zmianie. Loty odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmuje Dyrektor sportowy wydarzenia.