Rusza MultiPASS – polski „superkarnet” narciarski

 Uniwersalny karnet narciarski MultiPASS, już w piątek, 13 grudnia trafi do internetu. Karta obowiązuje w 53 ośrodkach w całej Polsce.

Adam Bral, twórca MultiPASSu powiedział: „Współczesne społeczeństwo dąży do upraszania wszystkiego co możliwe i ograniczania zalewu niepotrzebnych danych, których przyswajamy codziennie więcej niż człowiek średniowiecza przez całe życie. Multipass wpisuje się w te trendy. Staramy się dać narciarzom i snowboardzistom jedną kartę, która umożliwi im szusowanie wszędzie, gdzie i kiedy tylko mają na to ochotę. Wystarczy naładować ją za pomocą komputera lub telefonu i bramki przy wyciągach staną przed nami otworem.”
Arkadiusz Kitkowski z Czarnej Góry, twórca wspólnych karnetów SudetySKI i Ski Regionu Śnieżnik stwierdził: „Połączenie ofert ośrodków to nie taka prosta sprawa, tym bardziej na tak szeroką skalę. W Polsce funkcjonuje ok. 250 ośrodków narciarskich. Od 3 lat coraz częściej łączą się one w regiony, oferując jeden wspólny karnet. W ten sposób powstały Wiślański Skipass, SudetySKI, Ski Region Śnieżnik czy BeskidSki. Wspólny karnet to wiele korzyści, zarówno dla narciarzy, jak i dla ośrodków. Połączone siły pozwalają nam na ograniczenie niektórych kosztów, które wcześniej każdy z nas ponosił osobno, a także na kumulację budżetów marketingowych, dzięki czemu łatwiej nam się przebić z informacjami.”

Zasady działania MultiPASSu są proste. Narciarz musi zamówić przez Internet kartę MultiPASS i odbić ją na bramce przy wyciągu. Od tego momentu z konta turysty odliczona zostanie suma odpowiadająca jednemu dniu jazdy (7 godzin). W pilotażowej serii 1200 kart, 5-dniowy skipass będzie kosztował 300 zł. Po wykorzystaniu, można doładować kartę za pośrednictwem portalu e-skipass.pl (system PayU) lub darmowej aplikacji mobilnej SKIraport.pl (system MasterCard Mobile), którą można pobrać na telefon. Aplikacja pozwoli też na sprawdzenie liczby otwartych tras, pogody, pokrywy śnieżnej czy opinii innych użytkowników. SKIraport.pl pozwala też na podejrzenie tego, co w danej chwili dzieje się na stoku poprzez kamerki online.
Adam Bral podkreśla: „Dzięki połączeniu MultiPASSu i aplikacji SKIraport.pl mamy komplet informacji i dostęp do oferty większości ośrodków narciarskich gdziekolwiek się znajdujemy, kiedykolwiek tego potrzebujemy. To naprawdę wygodne rozwiązanie, które ułatwia życie wszystkim uczestnikom projektu, zarówno narciarzom, jak i zarządcom stacji.”

Pierwsza, pilotażowa partia 200 kart MultiPASS zostanie oddana do sprzedaży już w piątek, 13 grudnia. Początkowo, będzie można nabyć je jedynie za pośrednictwem strony internetowej e-skipass.pl. Kolejna pula 1000 kart dostępna będzie w styczniu, już za pośrednictwem aplikacji SKIraport.pl.
Adam Bral skomentował: „Zainteresowanie kartą w tej chwili jest spore, jednak chcemy działać powoli, stopniowo wprowadzając karnet do obiegu. W tym momencie zależy nam na podjęciu współpracy z kolejnymi ośrodkami i na tym staramy się skupić. Chcemy zjednoczyć całe polskie góry, więc przed nami jeszcze sporo pracy. Wierzymy, że to możliwe. Trudne, ale możliwe.”
Więcej informacji o MultiPASSie, E-skipassie i SKIraporcie na stronach e-skipass.pl oraz skiraport.pl.

Warto podkreślić, że w Polsce mamy ok. 250 ośrodków narciarskich oferujących ok. 900 km tras zjazdowych. Obecnie funkcjonuje kilka regionalnych skipassów.
Wiślański Skipass (www.wislanskiskipass.pl)
ok. 17 km tras, obejmuje ośrodki: Beskid, Cienków, Czantoria, Klepki, Nowa Osada, Palenica, Poniwiec, Rowienki, Sarajewo, Siglany, Stożek.
SudetySKI (www.sudetyski.pl)
ok. 21 km tras, obejmuje ośrodki: Czarna Góra, Winterpol Zieleniec, Winterpol Kapracz
BeskidSki (http://www.beskidski.pl/)
ok. 21 km tras, obejmuje ośrodki: Śnieżnica Kasina Wielka, Beskid Spytkowice, Limanowa-ski, Podstolice, Kokuszka-ski, RyterSki Raj, Azoty Krynica-Zdrój, Jaworki-Homole
Tatry Ski (http://tatryski.pl)
ok. 24 km tras, obejmuje ośrodki: Czorsztyn SKI, Jurgów SKI, Bania, Kotelnica Białczańska, Kaniówka
Ski Region Śnieżnik
ok. 13 km tras, obejmuje ośrodki: Czarna Góra, Lądek Zdrój, Kamienica
Oczywiście, na razie nie mamy co porównywać naszych skromniutkich regionów do największych europejskich. Wśród nich warto wymienić:
Dolomiti Superski (Włochy) -1200 km tras narciarskich dostępne na jednym karnecie
(www.dolomitisuperski.com)
Superskirama (Włochy) – 380 km tras dostępne na jednym karnecie
(www.skirama.it)
Les Trois Vallées (Francja) – 335 tras o łącznej długości 600 km dostępne na jednym karnecie
(www.les3vallees.com)
Ski Amade (Austria) – 760 km tras dostępne na jednym karnecie.
(http://www.skiamade.com)
Slovakia Super SkiPass – 122 km tras narciarskich dostępnych na jednym karnecie
(www.gopass.sk)

Docelowo, MultiPASS ma stać się kartą typu prepaid, dzięki której narciarze i snowboardziści za pośrednictwem telefonu komórkowego podłączonego do internetu w kilka sekund będą mieli dostęp do oferty wszystkich ośrodków narciarskich w Polsce.
Podsumowując, MultiPASS to:
– prosty zakup przez internet (PayU) lub telefon (MasterCard Mobile)
– 53 ośrodki na jednym karnecie
– 5 dni jazdy (7h/dziennie) w promocyjnej cenie 300 zł
– wygodna użytkowania (omijanie długich kolejek do kas)
– łatwy dostęp do stanu konta na karnecie (internet, mobile)
– połączenie różnych systemów kontroli dostępu w jedną sieć
– możliwość rozwinięcia o inne usługi (np. ubezpieczenie narciarskie, systemy zniżek, zniżki na baseny)