Rusza Certyfikacja Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego 2024

Rusza czwarta edycja Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego. O rekomendację mogą ubiegać się muzea, parki rozrywki, ośrodki edukacji oraz obiekty rekreacyjne. Certyfikacja służy systematycznemu podnoszeniu jakości oferty turystycznej i promocji aglomeracji poznańskiej.

Projekt zainicjowano w 2018 roku. Dotychczas odbyły się trzy edycje. W ostatniej wzięło udział 48 podmiotów, spośród których 45 otrzymało certyfikat Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej. Tytuł przyznawany jest na dwa lata. Aby go uzyskać, atrakcje turystyczne muszą prezentować odpowiedni standard w zakresie wyposażenia, dostępności, oferty i działań promocyjnych.

„Turystyczna oferta powiatu poznańskiego jest bogata i różnorodna. Program certyfikacji jest kolejnym z naszych konsekwentnych działań zmierzających do jej wsparcia i popularyzacji” – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański, przewodniczący kapituły certyfikacji.

„Oceniając atrakcje przyjmujemy punkt widzenia turystów, dla których ważne są sprawy praktyczne: wygodny parking, długie godziny otwarcia, możliwość płatności kartą czy rozbudowana oferta zniżek. Liczymy na to, że nowe atrakcje dołączą do grona zdobywców certyfikatów, a pozostałe obiekty poprawią swoje wyniki z lat ubiegłych” – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

W tym roku certyfikację wraz z Powiatem Poznańskim i Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną prowadzić będzie po raz pierwszy Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Instytut to samorządowa instytucja kultury, powołana w 2021 roku, z siedzibą w zabytkowym Dworze Skrzynki na terenie gminy Stęszew.

„Akcja idealnie wpisuje się w misję Instytutu, która zakłada m.in. promocję dziedzictwa powiatu poznańskiego – mówi Jan Babczyszyn, dyrektor Instytutu Skrzynki – Otwarty w ubiegłym roku, pieczołowicie odrestaurowany Dwór Skrzynki stanowić będzie idealną przestrzeń dla organizacji uroczystego wręczenia certyfikatów” – dodaje.

Udział w certyfikacji jest nieodpłatny. Zgłoszenia są przyjmowane przy wykorzystaniu elektronicznego formularza do 7 marca 2024 roku. Ostatecznej oceny dokonuje kapituła. Uroczysty finał wraz z wręczeniem certyfikatów i pamiątkowych statuetek odbędzie się 18 marca 2024 roku w Dworze Skrzynki.