Ruch turystyczny w Gdańsku – ponad 3 mln gości w 2021

Gdańska Organizacja Turystyczna zaprezentowała badania ruchu turystycznego w Gdańsku, w roku 2021. Przede wszystkim wskazują one na zdecydowaną poprawę po pandemicznym roku 2020.

W roku 2021 Gdańsk odwiedziło łącznie ponad 3 mln gości. Jest to wzrost aż o 53 proc. w stosunku do roku 2020, kiedy liczba odwiedzających wyniosła niespełna 2 mln osób.

Goście krajowi stanowili blisko 86 proc. ruchu turystycznego. Odwiedzali Gdańsk przyjeżdżając głównie z województwa pomorskiego, a także z kujawsko-pomorskiego (15 proc.) oraz z mazowieckiego (10 proc.). Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy – 41 proc. oraz Skandynawowie – 14 proc. Wśród odwiedzających pojawiła się większa liczba gości z Czech i Hiszpanii – ok. 5 proc.

 „Gdańsk jest miastem bezpiecznym i niezmiennie popularnym. Bardzo cieszy wyraźny wzrost liczby turystów w stosunku do roku 2020, który był rokiem trudnym, nie tylko dla turystyki” – zaznaczył podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu roku 2021, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski.

Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki podkreślał rosnącą liczbę połączeń lotniczych Gdańska oraz awizowanych zawinięć statków turystycznych do portu.

„To znak, że trend covidovy się odwrócił” – zaznaczył Wysocki.

Jeśli chodzi o sposób podróżowania, to najczęściej wybierano samochód (68 proc.), pociąg (blisko 18 proc.) oraz samolot (8 proc.). Turyści, którzy nocowali, decydowali się na hotel (29 proc.), wynajęte mieszkanie (15 proc.) oraz pobyt u znajomych/rodziny (15 proc.).

Miejsca, które cieszyły się największą popularnością to: Westerplatte – 30 proc., molo w Brzeźnie (24 proc.), a także park i katedra w Oliwie (blisko 23 proc.). Z kolei jeśli chodzi o spędzanie czasu, to królowały spacery (52 proc.), zwiedzanie (również 52 proc.) oraz zakupy (27 proc.).

Poniżej grafika przedstawiająca szczegóły dotyczące ruchu turystycznego w Gdańsku w 2021 roku.