Rozporządzenie: goście przebywający w hotelach mogą zostać do 10.11, biura podróży w galeriach zamknięte

Opublikowano najnowsze rozporządzenie wprowadzające nowy reżim sanitarny. Zgodnie z zapowiedzią, wprowadza ono zakaz świadczenia usług hotelarskich, za to pobyt mogą dokończyć goście, którzy zanocowali w obiektach przed 7 listopada. Z kolei biura podróży w galeriach handlowych będą zamknięte – podobnie jak podczas wiosennego lockdownu.

Rozporządzenie wyjaśnia część wątpliwości, które powstały po zapowiedzi wprowadzenia nowych zakazów podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego. Przede wszystkim, od 7 listopada do 29 listopada zakazuje się działalności polegającej na świadczeniu usług hotelarskich – z wyjątkiem kilku przypadków, w tym podróży służbowych.

Goście mogą zostać dłużej

Zakaz obejmuje wszystkie obiekty w rozumieniu Ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, czyli świadczące usługi „krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych”. Chodzi zatem nie tylko o obiekty kategoryzowane jako hotele, ale o wszystkie, w tym pensjonaty, kwatery prywatne, domy wczasowe etc.

Co ważne, w sobotę nie muszą opuścić obiektów dokończyć goście, którzy rozpoczęli pobyt przed wejściem w życie rozporządzenia. Dostali czas do 10 listopada na dokończenie wypoczynku.

Biura podróży bez czynszu w galeriach

Nowe rozporządzenie zakazuje też prowadzenia działalności handlowej i usługowej w galeriach handlowych, z wyjątkiem kilku rodzajów sklepów, np. aptek, drogerii, sklepów spożywczych. Wśród wyjątków nie wymieniono biur podróży, co oznacza, że te mają co najmniej do 29 listopada pozostać zamknięte. Oznacza to, że właściciele galerii handlowych nie będą mogli pobierać od nich opłat za najem powierzchni w tym okresie, podobnie jak podczas wiosennego lockdownu.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 listopada 20202 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

„Branże zamknięte” nagłaśniają swoją sytuację, rząd zapewnia: będzie pomoc