Rio w Świebodzinie. Nie tylko statua Chrystusa, ale też historia i przyroda

Od ponad dekady Świebodzin kojarzony jest z ogromnym pomnikiem Chrystusa Króla, ale co ważne – jest kojarzony i nazwa miejscowości znana jest w całej Polsce, a także poza jej granicami. Ten marketingowy kapitał da się wykorzystać w turystyce, szczególnie że w okolicy jest co robić.

Nigdy nie byłem w Rio de Janeiro, ale gdy wysłałem kilku znajomym swoje zdjęcie na tle Pomnika Chrystusa Króla, byli przekonani, że pozdrawiam ich z Brazylii. Statua Chrystusa w Rio de Janeiro jest najwyższym pomnikiem Chrystusa na świecie, jej łączna
wysokość to 38 metrów (z czego sama statua ma 30). Powstała ona w roku 1931. Z kolei figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – żelbetowa rzeźba w Świebodzinie wzniesiona w 2010 r. ma wysokość 36 m, z czego 33 przypada na samą postać, a trzy na pozłacaną koronę.

Świat usłyszał o Świebodzinie

Od początku pomnik wzbudzał i ciągle wzbudza olbrzymie kontrowersje natury religijnej, artystycznej czy krajobrazowej. Jednak po prawie 12 latach istnienia można śmiało powiedzieć, że w kategoriach marketingu turystycznego był to strzał w samą dziesiątkę! Dzięki tej “wizytówce” Świebodzina o istnieniu miasta, czy wręcz całego regionu w województwie lubuskim, dowiedziały się prawdopodobnie setki milionów ludzi na całym świecie. Imponująca figura pojawiła się na pierwszych stronach wielu gazet, w portalach internetowych, a także reportażach telewizyjnych i radiowych. Pomnik wraz z pobliskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stały się miejscem kultu i pielgrzymek wiernych z całej Polski. Można pokusić się o stwierdzenie, że stworzyło to solidne podstawy pod rozwój turystyki w całym powiecie świebodzińskim.

Sama wizytówka to trochę za mało, żeby przyciągać turystów – potrzebne są również inne walory, których na szczęście nie brakuje. Powiat Świebodziński położony jest w dorzeczu Odry, charakteryzuje się różnorodnymi warunkami naturalnymi, a nieskażony klimat, czyste wody Pojezierza Łagowskiego i lasy wpływają na jego atrakcyjność turystyczną. Historia tego obszaru sięga XIII wieku, a pierwsze wzmianki o słowiańskim grodzie pojawiają się w dokumencie z 1302 roku.

Wypady dla miłośników historii i przyrody

Interesujące dziedzictwo i bogata przyroda powodują, że coraz więcej turystów polskich i zagranicznych turystów odwiedza ten subregion – najczęściej są to kilkudniowe wypady, ale niektórzy spędzają tu również dłuższe urlopy.

Rynek w Świebodzinie to urokliwy plac, otoczony kamieniczkami, w których mieszczą się liczne restauracje, kawiarnie i cukiernie. Centralnie jest usytuowany zabytkowy Ratusz, którego gotyckie podziemia powstały w XV wieku. Na parterze mieści się obecnie ekspozycja Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, a z wieży zegarowej można podziwiać panoramę miasta (na razie tylko w soboty). Najczęściej grupki turystów ze smartfonami i aparatami fotograficznymi gromadzą się wokół dwóch najnowszych pomników – Sukiennika Świebodzińskiego i ławeczki Czesława Niemena.

Średniowieczne zamki i ogromny wiadukt

Zamek książęcy został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku, w późniejszych latach przejęty przez zakon joannitów i następnie – rozbudowany. Obecnie stanowi własność Lubuskiego Centrum Ortopedycznego. Prace konserwatorskie są wstrzymane, ciągle jednak zachowały się wiekowe fasady budynku.

Zamek Joannitów jest główną atrakcją Łagowa. Zbudowano go na przesmyku dwóch jezior Trześniowskiego i Łagowskiego, na wzgórzu otoczonym zabytkowym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Obecnie budynek składa się z XVII-wiecznej bryły i z czterech dwukondygnacyjnych skrzydeł, które tworzą renesansowy dziedziniec. Po gruntownym remoncie od 1971 roku mieści się tu znany hotel z restauracją. Dodatkowym atutem są organizowane spod zamku rejsy stateczkiem wycieczkowym po urzekającym jeziorze Trześniowskim.

Również w Łagowie znajduje się wiadukt kolejowy, stanowiący jeden z najciekawszych zabytków okolicy. Ma około 25 metrów wysokości i 40 metrów długości. Został zbudowany z cegły i granitu w 1909 roku w czasie wytyczania nowej linii kolejowej z Toporowa do Międzyrzecza.

Poniemieckie fortyfikacje i bezcenne skarby architektury sakralnej

Pętla Boroszyńska to stosunkowo mało znane poniemieckie fortyfikacje z lat 1934-1938. Stanowią one unikalny labirynt podziemnych korytarzy z trasami standardowymi krótkimi i długimi, pieszymi i rowerowymi. Dla odważnych są tutaj trasy ekstremalne!

Zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w zachodniej Polsce. Budowę świątyni rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Klasztor położony jest na północnym brzegu rzeki Paklicy, przy drodze łączącej Międzyrzecz ze Świebodzinem. W skład zespołu wchodzą obiekty wzniesione z cegły i kamienia: kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Biskupa Marcina, budynek klasztorny oraz ogrody.

Pieszo, kajakiem i rowerem w ciszy i czystym środowisku

Cały powiat świebodziński ma wymarzone warunki do uprawiania turystyki aktywnej pieszej, nordic walking, rowerowej czy też spływów kajakowych. O promocję subregionu i zachęcanie potencjalnych turystów do odwiedzin dba powstałe w 2013 roku Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Świeboda. Coraz bardziej rozwija się baza noclegowa – ceny zachęcają do pobytów. Sam korzystałem z gościnności gospodarstwa agroturystycznego Skotopaska w Darnawie. Myślę, że śmiało można je określić jako agroturystykę nowej generacji. Ulokowana w poniemieckim gospodarstwie stanowi oazę ciszy i spokoju. Znakomicie wyposażone pokoje dorównują standardom hotelowym. No i kuchnia, której trzeba koniecznie spróbować na miejscu. Niezrównany smak potraw to zasługa i gospodyni, i własnych lub lokalnych produktów.