Rekordowy zysk Lotniska Chopina w I półroczu

archiwum Lotnisko Chopina

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, zysk netto Lotniska Chopina w Warszawie wyniósł prawie 80 mln, przez port przewinęło się ponad 5 milionów pasażerów. Jak pisaliśmy w artykule Rekordowe półrocze Lotnisko Chopina, warszawski port obsłużył w I półroczu 5 173 600 pasażerów, o 7,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2014.
Przychody przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze w I półroczu bieżącego roku wyniosły 340,7 mln złotych (wzrost o 0,2 proc.).
Koszty w tym samym okresie zmniejszyły się o ponad 14 procent, wyniosły 238,4 mln złotych. Zysk netto wyniósł 79,5 mln złotych – o ponad 27 procent więcej niż w ciągu 2011 roku, o 36 procent więcej niż w roku 2012 i o 125 procent więcej niż w całym roku 2013.

Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny warszawskiego lotniska, powiedział: „Wyniki osiągane przez Porty Lotnicze są lepsze od założonych w planie rocznym na 2015 rok i w projektach długoterminowych. Tegoroczny zysk miał sięgnąć 100 mln złotych. Pomaga nam nie tylko przeprowadzona restrukturyzacja, lecz także zmiana polityki zakupowej. Dzięki temu firma funkcjonuje taniej. Znaczący udział w tym rekordowym wyniku miały tanie linie lotnicze, które przewiozły w tym roku blisko milion pasażerów – czyli ponad 44 proc. więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Świadczy to wyraźnie o rosnącym znaczeniu i atrakcyjności Lotniska Chopina dla sektora przewozów niskokosztowych. Odchudzone o 30 proc. Porty Lotnicze są obecnie dynamicznym i efektywnym przedsiębiorstwem, które z nową energią poprawia standard obsługi samolotów i pasażerów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Statystyki ruchu i wyniki finansowe potwierdzają bezsprzecznie, że obrany kierunek zmian jest właściwy i przynosi zamierzone efekty nawet szybciej niż się spodziewaliśmy.”

W pierwszym półroczu 2015 roku na lotnisku do użytku pasażerów oddana została nowa część Terminala A. Otwarte zostały też nowe sklepy i restauracje oraz wzrosła liczba stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Koszty tych inwestycji wyniosły 413 mln złotych
Zakończyła się również budowa nowej płyty odlodzeniowo-postojowej a także rozpoczęła się – po przerwie – budowa pięciogwiazdkowego hotelu Renaissance, którego otwarcie planowane jest na jesień 2016 roku.