Rejs po Liptowskim Morzu

fot. AG

Rozległe jezioro zaporowe Liptovská Mara znają wszyscy podróżujący latem przez słowacki Liptów. Tuż obok leży największy aquapark regionu – Tatralandia. Wycieczka łodzią motorową po Liptowskim Morzu jest dobrą okazją do wypoczynku od wędrówek po okolicznych górach.

Liptovská Mara otoczona jest pasmami górskimi świetnie znanymi miłośnikom wędrówek górskich: Niżnymi Tatrami, Tatrami Zachdnimi, Choczańskimi Wierchami.

fot. AG

Sam zbiornik powstał w latach 1965–1975. Zapora ziemna o długości w koronie 1350 metrów i maksymalnej wysokości przegrodziła rzekę Wag. Powierzchnia lustra wody wynosi 22 kilometry kwadratowe. Największa głębokość wynosi 43 metry, zaś objętość zgromadzonej wody wynosi – 361,9 mln metrów sześciennych. Pod tym względem Liptowska Mara znajduje się na drugim miejscu na Słowacji – po Jeziorze Orawskim.

Jak to bywa przy budowie podobnych zbiorników, tak i tutaj wysiedlono i zalano kilka wsi znajdujących się pierwotnie w miejscu dzisiejszego jeziora. Zniknęły z mapy: Liptovská Mara, Liptovská Sielnica, Paludza, Parížovce, Sokolče, Vrbie. Wartościowe zabytkowe budynki z niektórych wsi przeniesiono do Muzeum Wsi Liptowskiej w Przybylinie.

fot. AG

Jedyna plaża z kąpieliskiem znajduje się w Liptowskim Trnovcu. Największa marina zaś to Marina Liptov we wsi Bobrovnik. Z niej wypływają łodzie na wycieczki po jeziorze. Podczas nich możemy dowiedzieć się wszystkiego o historii zbiornika, o otaczających go górach i miejscowościach. Relaksacyjny rejs trwa od godziny do trzech. Podpływamy podczas niego zarówno do zapory, jak i do najbardziej znanego obiektu na Liptowską Marą – wieży zabytkowego kościoła, który stał w miejscowości Liptowska Mara (od której wziął nazwę zbiornik).

marinaliptov.sk

liptov.sk

fot. AG
fot. AG

TMR otworzył w Beszenowej sezon letni