Region koszycki na Słowacji – lato było bardzo udane

fot. KRT

W miesiącach czerwiec – sierpień region koszycki na Słowacji odwiedziło 112 798 turystów, którzy wykupili 266 500 noclegów.

Jak podał portal Wasza Słowacja.pl najbardziej udanym miesiącem letniego sezonu był sierpień, wtedy liczba turystów w regionie koszyckim znacznie przewyższyła liczbę gości w sierpniu 2018 roku, choć był mniejsza od zeszłorocznej.

W sierpniu 2020 roku liczba turystów w regionie koszyckim wyniosła 49 545, w 2019 – 58 401, zaś w 2020 roku – 53 550.

Rastislav Trnka, wojewoda województwa koszyckiego, powiedział: „Rok 2020 był rokiem zmian dla całej branży turystycznej, które dotknęły także nasz region. A ostatnio przeżywaliśmy stale rosnące zainteresowanie nie tylko wśród turystów krajowych, ale i zagranicznych. W latach 2016-2019 motorem wzrostu frekwencji byli obcokrajowcy ze średnim wzrostem rok do roku o 24 proc. Liczba turystów krajowych rosła rocznie o 18 proc. Rosła tez oczywiście liczba noclegów wykupywanych prze gości zagranicznych. To była nagroda dla naszego regionu, ale i wyzwanie do dalszej pracy. Dziś musimy dostosować go do nowych warunków.”

Pierwszą trójkę krajów wśród turystów zagranicznych odwiedzających region latem stanowiły: Czechy – 9 223, Polska – 4 065 i Niemcy – 2 453. Turystów krajowych odnotowano 90 312.

Liczba gości z Czech spadła o 39 proc,, z Polski – o 59 proc. a Niemiec – 60,1 proc. Wstrzymanie ruchu lotniczego spowodowało spadek liczby gości z Wielkiej Brytanii o 90 proc. a z obiecująco rozwijającego się kierunku izraelskiego – o prawie 100 proc.

Lenka Vargová Jurková, dyrektor wykonawczy Košice Región Turizmus (KRT), skomentowała: „Biorąc pod uwagę ciągłe obawy o dalszy rozwój pandemii i jej bezpośrednie konsekwencje gospodarcze, obecne oczekiwania na ożywienie turystyki są raczej pesymistyczne, a ożywienie branży jest postrzegane przez profesjonalistów jako długotrwały proces trwający od 3 do 5 lat. Jest zatem jasne, że nasza nowa strategia będzie również musiała uwzględniać dłuższe stygnięcie globalnej turystyki. Dlatego tym bardziej pozytywnie oceniamy zainteresowanie Słowaków wakacjami w regionie koszyckim. Szczególnie zachęcający jest sierpniowy wzrost frekwencji o 12 proc. w stosunku do dobrego roku 2018. To okazuje, że jest jeszcze szansa na zwiększenie ruchu krajowego.”

Słowacja może wykorzystać obecny kryzys, by zainteresować sobą polskich turystów