Ras Al Khaimah w 2022 odwiedziło ponad milion turystów

fot. RAK

Biuro Promocji i Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah (RAKTDA) poinformowało o najwyższej w historii liczbie odwiedzających. Emirat w 2022 roku przyjął ponad 1,13 mln turystów, którzy zostali na co najmniej jedną noc. Oznacza to łączny wzrost o 15,6 proc. w porównaniu z 2021 r. Wynik przekroczył poziom sprzed pandemii, wskazując na znaczne ożywienie.

Pomimo wyzwań geopolitycznych i gospodarczych emirat Ras Al Khaimah stał się jednym z miejsc o najszybszym wzroście w regionie. Całoroczne wyniki są w dużym stopniu następstwem rekordowych wyników z grudnia, w którym Emirat odnotował najwyższą w historii liczbę odwiedzających w ciągu jednego miesiąca, z ponad 128 tys. turystami. Stanowi to wzrost o 23 proc. w porównaniu z grudniem 2021 roku.

„To był bardzo dobry rok. Poczynając od styczniowego ogłoszenia wartego wiele miliardów dolarów zintegrowanego projektu budowy kurortu Wynn, który zapoczątkuje nową erę rozwoju gospodarczego poprzez turystykę – po grudniowe zdobycie dwóch tytułów rekordu Guinnessa za nasze sylwestrowe fajerwerki i pokazy dronów, udowodniliśmy jak dynamiczny jest nasz Emirat. Sukces oparty był na naszej elastyczności i zdolności reagowania oraz na fakcie, że myślimy podobnie jak społeczność, kształtując nasze doświadczenia tak, aby przemawiały do gości i mieszkańców. Koncentrując się na dywersyfikacji, dostępności i zrównoważonym rozwoju, jesteśmy na dobrej drodze do jeszcze większych osiągnięć w 2023 roku” – powiedział Raki Phillips, dyrektor generalny Biura Promocji i Rozwoju Turystyki Emiratu Ras Al Khaimah.

Oprócz rekordowej liczby odwiedzających, do kluczowych osiągnięć Emiratu w 2022 roku należą m.in.: uruchomienie programu zrównoważonej turystyki, rozwój bazy hotelowej, wzrost liczby zagranicznych gości.

Zrównoważona turystyka, nowe atrakcje i więcej turystów

Uruchomienie programu zrównoważonej turystyki – to plan działania , którego celem jest otrzymanie miana regionalnego lidera w dziedzinie zrównoważonej turystyki do 2025 roku, stawiając wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju w centrum swoich inwestycji, od środowiska i kultury po ochronę i warunki życia.

Urząd ds. Promocji i Rozwoju Turystyki zamierza przyznać ponad 20-tu firmom certyfikaty, a ostatecznym celem jest uzyskanie uznawanego na całym świecie certyfikatu „Zrównoważonej Destynacji Turystycznej” dla całego Emiratu  Ras Al Khaimah.  Urząd został uznany za jedno z 10 najlepszych miejsc pracy na Bliskim Wschodzie w 2022 roku.

Marki Intercontinental Hotels Group (IHG), Mövenpick i Radisson po raz pierwszy otworzyły swoje hotele w Emiracie, co zaowocowało  17 proc. rocznym wzrostem podaży hoteli do ponad 8000 pokoi. Prognoza zakłada oddanie w ciągu najbliższych kilku lat kolejnych 5867 pokoi, co oznacza wzrost o 70 proc. w stosunku do obecnego stanu, to jeden z najwyższych wskaźników wzrostu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Będą to obiekty takich globalnych marek jak Marriott, Millennium, Anantara i Sofitel, a także wielomiliardowy zintegrowany kurort  Wynn Resorts w 2026 roku. Wielozadaniowy zintegrowany ośrodek będzie największą tego rodzaju bezpośrednią inwestycją zagraniczną w Ras Al Khaimah i będzie obejmował ponad tysiąc pokoi, sklepy, zaplecze konferencyjne, spa, ponad 10 restauracji i salonów, bogatą ofertę rozrywkową i strefę gier.

Wzrost liczby zagranicznych turystów o 40 proc. dzięki ponad 90 imprezom promocyjnym, targom, warsztatom i wydarzeniom medialnym zrealizowanym na 24 rynkach. Kluczowymi rynkami źródłowymi były Kazachstan, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Czechy.

Było to spowodowane szeregiem partnerstw z liniami lotniczymi i wiodącymi touroperatorami, ukierunkowanymi na wschodzące i rozwijające się rynki. Nowe statki rejsowe, które zawitały w 2022 r., w których wzięło udział ponad 2500 pasażerów i członków załogi, przyczyniły się także do wzrostu liczby gości zagranicznych.

Emirat Ras Al Khaimah został uznany przez magazyn „Time” za jedno z najwspanialszych miejsc na świecie w 2022 r. z ciekawą ofertą przygodową, unikalną topografią i różnorodnością geologiczną.  Kanał telewizyjny „CNN Travel” włączył Ras Al. Khaimah do listy najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2023 roku.

Otwarte zostały nowe atrakcje, w tym najdłuższe w rejonie oznakowane szlaki turystyczne oraz Jais Sledder, najdłuższy tor saneczkowy, który od otwarcia w lutym 2022 odwiedziło ponad 100 tys. osób.

Pozycja Emiratu jako wiodącej destynacji rosła w siłę dzięki zorganizowaniu ponad 50 światowej klasy wydarzeń. Do najważniejszych należał 15-ty Półmaraton, 23-ci doroczny rajd Gumball 3000 – pierwsza w historii bliskowschodnia trasa słynnego na całym świecie rajdu super-samochodów, kolarskie ZEA Tour i mistrzostwa golfowe DP World Tour.

Ras Al Khaimah wygrał również przetarg na organizację mistrzostw świata w minifutbolu WMF 2023, pokonując Budapeszt i Manilę, dodając międzynarodowe rozgrywki piłkarskie do swojej rosnącej listy wydarzeń sportowych.

Emirat był również gospodarzem wielu wydarzeń i konferencji, w tym Arab Aviation Summit , szczyt Pacific Asia Travel Association. Zapewnił sobie również trzyletnią współpracę z Global Citizen Forum w celu organizacji dorocznego szczytu.

Emirates: program Skywards ma już 30 mln członków