Rankomat.pl: Polacy na ferie wybrali Włochy, Austrię i Słowację. Wróciły dłuższe wyjazdy

Eksperci z rankomat.pl podsumowali ferie 2023. Co trzeci Polak wyjeżdżający za granicę wybrał jeden z narciarskich kierunków – Włochy, Austrię lub Słowację. Turyści kupujący ubezpieczenia w serwisie wybierali też egzotyczne kraje – częściej niż w poprzednich, pandemicznych latach.

Pod uwagę zostały wzięte dane o zakupach ubezpieczeń klientów multi-porównywarki. Na podstawie analizy sprawdzono, dokąd wyjeżdżali Polacy, na jak długo, a także kiedy i za ile kupowali polisę. Porównany został okres od stycznia do końca lutego 2023 z analogicznym okresem roku 2022.

W porównaniu z poprzednimi latami zmieniło się to, że Polacy nie odkładają zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę – 41 proc. turystów szuka polisy na przynajmniej tydzień przed wyjazdem. 23 proc. podróżujących wyjechało na dłużej niż dwa tygodnie.

Włochy nie ustępują, Słowacja przebija Hiszpanię. Powrót kierunków egzotycznych

Dla klientów Rankomat, Włochy przez kolejny sezon zimowy pozostawały kierunkiem nie do pobicia. Ferie w tym kraju spędziło 16 proc. badanych podróżnych, czyli największy ich odsetek. Tak jak w roku poprzednim, tuż za Włochami, na podium znalazła się Austria (wybrało ją 9 proc. turystów). Z kolei na trzecie miejsce rankingu weszła Słowacja, wyprzedając Hiszpanię o jeden punkt procentowy. Podczas tegorocznego sezonu zimowego klienci znacznie chętniej zapuszczali się w dalsze zakątki świata. 5 proc. wybrało Tajlandię oraz Stany Zjednoczone, a 3 proc. Egipt.

W tym roku w zestawieniu zabrakło Ukrainy, co ze względu na prowadzone działania wojenne na terenie kraju, jest sytuacją zrozumiałą. Państwa bezpośrednio sąsiadujące z Polską – czyli Czechy i Niemcy, utrzymały się na takim samym poziomie z wynikiem kolejno 4 proc. i 3 proc.

Szwajcaria natomiast zanotowała znaczny spadek, znalazła się dopiero na 20 miejscu zestawienia. Eksperci Rankomatu upatrują przyczyny w podwyżkach cen. Według nich sześciodniowy nocleg w szwajcarskim hotelu podczas tegorocznych ferii to koszt nawet 14 tys. zł.

W rankingu najczęściej wybieranych kierunków w styczniu i lutym 2023, widać powrót do rzeczywistości sprzed pandemii. Coraz więcej krajów już w połowie 2022 roku zaczęło rezygnować z obostrzeń, ułatwiając podróżowanie po całym świecie. Wśród państw, które wybierali podróżujący podczas tegorocznego zimowego urlopu, pojawiły się również Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk czy Indonezja.

Co trzeci Polak wyjeżdżający za granicę to narciarz

30 proc. wyjeżdżających na ferie zadeklarowało, że wybiera się na narty lub snowboard. Niespełna 3 proc. Polaków zamierzało w tym czasie nurkować, a 6 proc. uprawiać inne sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Około 4 proc. podróżujących wyjeżdżało służbowo. Pozostali planowali wyjazd w celach wypoczynkowych.

Polacy przedłużają sobie wyjazdy i rozpoczynają ferie w weekend

W kwestii rozpoczęcia wyjazdu zimowego niewiele zmieniło się względem roku 2022. 40 proc. wyjeżdżających rozpoczęło urlop w sobotę lub niedzielę, podobnie jak rok temu. 16 proc. wybrało piątek jako pierwszy dzień wyjazdu, a niewiele mniej – bo 14 proc. (o 1 proc. więcej niż w poprzednim sezonie), postawiło na poniedziałek. Dniami cieszącymi się najmniejszą popularnością były wtorek i środa – podobnie jak rok temu.

Jak ferie za granicą, to dwa tygodnie. Wracają też długie wyjazdy

Najwięcej klientów Rankomat.pl zaplanowało odpoczynek trwający od 8 do 15 dni, podobnie jak przed rokiem. Co trzeci urlopowicz zaplanował zimowy wyjazd na czas od 4 do 7 dni. Tylko 10 proc. Polaków w czasie ferii wyjeżdżało na krótkie wypady od 1 do 3 dni. Co ciekawe, znacznie wzrosła liczba podróży dłuższych niż 15 dni. W 2022 roku w czasie ferii praktycznie nikt nie deklarował wypoczynku dłuższego niż dwa tygodnie. W tym roku takie podróże zaplanowało aż 23 proc. wyjeżdżających.

Trzydziestolatkowie zimą podróżują najchętniej

Liczba podróżujących w przedziale wiekowym 30 – 39 lat wciąż utrzymuje się na najwyższych pozycjach. W tamtym roku 30 proc. turystów w takim właśnie wieku wyjeżdżało na zagraniczne ferie, w tym roku, wartość ta zmalała o 1 punkt procentowy (do 29 proc.). Niewiele mniej, bo 26 proc. stanowiła grupa wiekowa 40 – 49 lat (o 4 punkty procentowe więcej niż w sezonie 2022). Najmniej licznymi grupami byli najmłodsi (0 – 19 lat) i najstarsi (60+), powtórzyła się więc tendencja z poprzedniego sezonu.

Ferie 2023 za granicą najczęściej w pojedynkę lub we dwoje

Podobnie jak w ubiegłym roku około 40 proc. klientów multi-porównywarki zakupiło polisę ubezpieczeniową dla jednej osoby. Taka deklaracja nie musi jednak oznaczać wyjazdu solo. Aż 60 proc. turystów decyduje się na wyjazd w towarzystwie. 31 proc. podróżujących zadeklarowało podróże w parze, co w stosunku do roku poprzedniego stanowi wzrost o 4 punkty procentowe. Z kolei tylko 12 proc. Polaków podróżowało w trzyosobowym składzie. W poprzednim roku turyści, którzy deklarowali podróże w cztery i więcej osób, stanowili najmniej liczną grupę. W tym roku w cztery osoby podróżowało 13 proc. Polaków, a najmniej – 4 proc., w ekipie pięcioosobowej.

Ubezpieczenie turystyczne już nie na ostatnią chwilę. O bezpieczeństwie myślimy wcześniej

41 proc. klientów Rankomat.pl szukało polisy na co najmniej tydzień przed planowanym wyjazdem. W poprzednich latach zakupu ubezpieczenia dokonywano na kilka dni przed wyjazdem. Teraz się to zmienia. Tylko 26 proc. Polaków szuka ochrony w dzień wyjazdu lub dzień przed podróżą. Co trzeci podróżujący kupuje polisę od dwóch do siedmiu dni przed planowanym urlopem.

Polisa z klauzulą alkoholową w pakiecie

Aż 87 proc. kupujących polisę na zimowy wyjazd wybrało ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu. Turyści do wyboru mieli pakiet z klauzulą w cenie lub dostępny za dodatkową składką. Zdecydowana większość z nich (77 proc.) wybrała tę pierwszą opcję. Tylko 10 proc. ubezpieczonych dokupiło klauzulę alkoholową opcjonalnie. 13 proc. Polaków zdecydowało się na ferie za granicą bez klauzuli alkoholowej.

Polisy odporne na inflację, klienci rozszerzają ochronę

Ceny ubezpieczeń turystycznych się nie zmieniają. Najtańszą polisę na narty można mieć za niespełna 4 zł za dzień. Okazuje się jednak, że wyjeżdżający na ferie decydują się na bardziej rozbudowane pakiety. Najwięcej płacą wyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych – prawie 15 zł za dzień. To jednak nic zaskakującego – większość turystów decyduje się na bardzo wysokie sumy gwarantowane z uwagi na ogromne koszty leczenia w USA.

Sporo za polisę płacili podróżujący do Austrii – średnia dzienna cena ubezpieczenia do tego kraju wyniosła ponad 12 zł. Można więc domyślać się, że to głównie narciarze wybierający rozszerzoną ochronę. Powyżej 10 zł ubezpieczenie kosztowało też wyjeżdżających do Włoch oraz na Słowację.

Najmniej za polisę płacili turyści planujący wyjazdu do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Hiszpanii. Ubezpieczenie na terenie Europy, gdzie obowiązuje EKUZ oraz wyjazd w celach turystycznych zwykle nie wymaga bardzo rozbudowanej ochrony.

“Wybierając polisę, nie warto kierować się tylko ceną. Bywa, że nieco tańsze ubezpieczenie ma bardziej rozbudowany zakres ochrony niż ta droższa opcja. Zawsze trzeba dopasować polisę do kraju wyjazdu i planowanych aktywności” – mówi Patrycja Pałka, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych w Rankomat.pl.

Rankomat: wakacje na Mazurach droższe od pobytu w Hiszpanii

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center