Dla Greków Polska to jeden z najważniejszych rynków

AG

Zgodnie z zapowiedziami z grudnia (czyt. Grecja – chcemy 1,5 miliona polskich turystów) Grecy otworzyli w Warszawie Greckie Centrum Informacji Turystycznej (Greek Travel & Trade Center).

W rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, inicjator powstania centrum Leonidas Babanis z firmy NorhEvents, powiedział: “Polska jest zbyt waznym dla nas rynkiem, żebysmy mogli funkcjonować tutaj bez własnego ośrodka informacji. Skoro instytucje państwowe nie potrafiły tego zrobić przez tyle lat, sprawę w swojej ręce biorą prywatni przedsiębiorcy.
Panorama Grecka, która zorganizowaliśmy w grudniu w warszawie pokazala nam, jak duzym zainteresowaniem cieszy sie wśród Polaków Grecka oferta. W tym roku powtótrzymy Panoramę Grecką, ale tym razem zaprosimy wszystkich na Stadion Narodowy. I zmienimy formułe imprezy, postaramy się w związku z nią, wokół niej kreować różne wydarzenia i imprezy. Bardzo ważną sekcją w tym roku będzie kuchnia grecka. Chcemy ja nie tylko pokzać Polakom, chcemy ich teć edukować w zakresie naszej kuchni. Stąd dpomysł pokazów, warsztatów kuchennych, degustacji. Z kolei w sektorze gastronomicznym rozbudujemy sekcję win greckich. Chcemy je pokazać, opowiadac o nich, przekonać Polaków do nich.
Panorama Grecka ma pokazac Grecje nie tylko, jako kraj plaży i słońca. Chcemy pokazać naszą kulturę i kuchnię. Pokażemy nasze zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Chcemy pokazać, że Grecja należy i jest silnie związana z kulturą środziemnomorską.
Ale nie chcemy ograniczac tylko do dwóch dni trwania Panoramy Greckiej na Stadionie narodowym. Myślimy raczej o Tygodniu Greckim, w którym w Warszawie, w róznych miejscach urządzimy mniejsze imprezy greckie: seminaria, koncerty, degustacje, wystawy fotograficzne. Liczę, ze to będzie naprawdę Wielki Grecki Tydzień.
Co do samej Panoramy Greckiej, to oczywiście zaprosiliśmy do udziału w niej czołowych touroperatorów greckich, regiony, samorządy, miasta. Jak i w ubiegłym roku zaprosimy równiez wszystkich touroperatorów polskich, tych wielkich,a le i też tych mniejszych. W pierwszej Panoramie Greckiej wzięłi udział najważniejsi gracze na rynku polskim, liczę, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.
Chcemy w tym roku zaprezentować różne sektory turystyki, również tej aktywnej, a więc zaprezentują się firmy specjalizujące się na przykład w sportach wodnych, nurkowaniu. Nie wiemy, gdzie w tym roku odbędzie Wieczorna Gala, ale zapewniam, ze wybierzemy niezwykłe miejsce.
Centrum, które utworzyliśmy będzie działać przez cały rok. Ma informować o wszystkim, co dotyczy turystyki w Grecji, będzie służyć pomoca biurom podróży, ale przede wszystkim turystom indywidualnym, którzy tutaj będa przychodzić po informacje, mapy, foldery. Planujemy też organizację imprez greckich przynajmniej raz miesiącu. Będziemy na nie zapraszać przedstawicieli branży turystycznej, dziennikarzy.
Mogę o jednym zapewnić – jesli ktoś będzie potrzebował jakiekolwiek informacji o Grecji – dostanie ją w naszym centrum.
Już ostatni rok pokazał jak wielki potencjał tkwi w polskim rynku. Ale choć liczba polskich turystów była stosunkowo duża, to przecież Polska to wielki rynek. Cóż znaczy ta zweszłoroczna liczba wobec potencjalnych możliwości. Wierzę, że niedługo Polaków będzie do Grecji przyjeżdżać 1,5 mln i więcej. Dla nas Polska jest jednym z trzech najważniejszytch rynków w Europie.
Ale przyznaję, nie wszyscy w Grecji jeszcze rozumieją, że siedzenie i czekanie na turystę to nie wszystko. Trzeba odpowiadać na potrzeby rynku. Dawać turyście coś więcej niż słońce i plaża. A jednocześnie wszyscy musimy sobie zdac sprawę, że turystyka to dla nas przemysł numer 1. Przemysł a nie zabawa.”

Siedziba Greek Travel&Trade Center mieści się na Nowogrodzkiej 42 (wejście od ul. Poznańskiej) w Warszawie. Biurem kieruje Katarzyna Kruś, z 15 letnim doświadczeniem pracy w Neckermann Polska.

www.greecenter.pl