Radom Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej

Radom

Już za siedem dni, 12 października, w Terminalu Lotniska Warszawa-Radom, odbędzie XI Forum Promocji Turystycznej organizowane przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl. Partnerem wydarzenia jest Miasto Radom.

W jednej z debat podczas Forum poruszymy między innymi temat lotniska, na którym odbędzie się wydarzenie. O tym kto i gdzie będzie latał z radomskiego lotniska, czy jest ono szansą na rozwój turystyki przyjazdowej na południowym Mazowszu i w świętokrzyskim a także jak mogą na nim skorzystać Kielce i Radom, porozmawiają uczestnicy debaty “Lotnisko Warszawa-Radom – potencjał, szanse i wyzwania”. Jednym z uczestników będzie wiceprezydent Radomia, Mateusz Tyczyński.

Radom zaskakuje

Radom to największy po Warszawie ośrodek miejski w województwie mazowieckim. Historia miasta sięga wczesnego średniowiecza. Okres rozkwitu związany był z panowaniem Jagiellonów. Swoistą klamrą historyczną są wydarzenia takiej rangi, jak uchwalenie przez Sejm Wielki w 1505 r. konstytucji „nihil novi” i protest robotniczy w czerwcu 1976 roku, który początkiem przemian ustrojowych w Polsce.

Z Radomiem związany był m.in. znakomity malarz Jacek Malczewski, to tu znajduje się muzeum jego imienia, a od pewnego czasu powstaje szlak murali z najsłynniejszymi dziełami mistrza.

Inni sławni Polacy związani z miastem to Jan Kochanowski, Witold Gombrowicz, Leszek Kołakowski czy Andrzej Wajda. Najciekawsze miejsca na historycznym szlaku to pozostałości pochodzącego z X wieku grodu na Piotrówce, plac Stare Miasto z kościołem św. Wacława, Miasto Kazimierzowskie, w tym zachowane fragmenty murów miejskich, kościół farny, kamienice Gąski i Esterki, gdzie powstało innowacyjne Muzeum Historii Radomia oraz odnowiony ratusz i Kamienica Deskurów. Warto też odwiedzić klasztor ojców Bernardynów i przespacerować się ulicami w centrum miasta, by przyjrzeć się urokliwym, secesyjnym kamieniczkom.

W poznaniu historii miasta pomoże oryginalny szlak mini symboli przemysłu radomskiego. To kilkanaście rzeźb wykonanych w skali jeden do jednego, ulokowanych w przestrzeni miejskiej, przedstawiających wyroby, z którymi Radom przez lata był lub nadal jest kojarzony. Przy każdym symbolu radomskiego przemysłu można znaleźć ciekawy opis.

Sztandarową imprezą w Radomiu od lat są Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW, które już na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń w mieście. Do odwiedzenia Radomia zachęcają także inne ciekawe imprezy m.in. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji czy Radom Fashion Show. Co roku odbywają się także różnorodne wydarzenia z okazji kolejnych rocznic Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76, a od 2021 roku w Radomiu jest też organizowany Festiwal Wolności.

Ostatnie lata w Radomiu to także dynamiczny rozwój sportu. Tłumy kibiców przyciągają mecze piłkarzy RKS Radomiak Radom oraz drużyn siatkarskich Cerrad Enea Czarni Radom i E.Leclerc Moya Radomka Radom, a także koszykarzy HydroTruck Radom. W mieście odbywa się też wiele sportowych wydarzeń wysokiej rangi, jak np. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, Lekkoatletyczne Mityngi Gwiazd czy tenisowy turniej ITF W25 LOTOS Radom Cup. Nowa hala widowiskowo-sportowa gościła już także m.in. siatkarskie reprezentacje Polski oraz czołowe tenisistki z Igą Świątek na czele. W hali odbywają się także inne imprezy, w tym wydarzenia kulturalne.

Organizatorem Forum jest redakcja portalu WaszaTurystyka.pl

Współorganizatorami są: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i Lotnisko Warszawa-Radom

Złotymi Partnerami są: Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Województwo Podkarpackie, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Narodowe Przedstawicielstwo Turystyczne Bułgarii

Partnerami są: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki – IGTO, Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna „Gromada”, MerlinX, Tourist Polska, Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki, Sykon.pl, UNIQA, Polski Holding Hotelowy, Miasto Radom.

Patronem Honorowym jest Ministerstwo Sportu i Turystyki

Patronami są: AM Art Media Agencja PR, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Instytut ESG, Krakowska Izba Turystyki, Polska Izba Turystyki, Pracodawcagodnyzaufania.pl, RaportCSR.pl

Program i rejestracja TUTAJ

Czy Lotnisko Warszawa-Radom ma szansę na sukces? Porozmawiamy o tym na XI Forum Promocji Turystycznej